Älkää lähettäkö WhatsApp-viestejä kesällä, kiitos

Anonyymi-ap

Pieni vinkki ihmisille: älkää lähettäkö isännöitsijälle WhatsApp-viestejä ajalla 15.6.-15.8., jonka välisenä aikana keskimäärin 99 % suomalaisista pitää kesälomansa. WhatsApp on ihan kiva sovellus, mutta toisin kuin sähköpostiin, sinne ei saa poissaoloviestiä. On turhaa lähettää WhatsApp-viesti ja ihmetellä, miksi siihen ei vastata? Siksi, että olen kesälomalla.

Vuosilomalla työkännykästä on tietysti virta pois päällä koko loman ajan. Paitsi, että tänään laitoin virran päälle ja nauroin niille 16:lle WhatsApp-viestille, jotka minulle on lähetetty kuuden työpäivän aikana, jotka olen nyt ollut kesälomalla. Kaikella ystävällisyydellä: käyttäkää ennemmin sähköpostia kommunikoinnissa isännöitsijän kanssa, vaikka ei edes olisi vuosiloma-aika. Sähköpostiin on nopeampaa naputella vastaus kuin WhatsApp-viestiin, johon vanhan liiton isännöitsijä näppäilee yksi kirjain kerrallaan vastausta 15 minuuttia. Sähköpostiin saman vastauksen naputtelee yhdessä minuutissa 10-sormijärjestelmällä.

Normaalien vuosilomien aikaan kannattaa siis viestiä sähköpostitse, jotta saat muutaman sekunnin sisällä sähköpostisi lähettämisestä poissaoloviestin, joka kertoo sähköpostin vastaanottajan olevan vuosilmalla ja viestien tavoittamattomissa. Poissaoloviestissä on isännöintitoimiston yhteystiedot. Siellä on joku aina paikalla vastaamassa viesteihisi, kun työntekijä on kesälomalla.

4

543

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Miksi ihmeessä hmiset lähettävät whatsApp viestejä? Itse lähetän aina sähköpostia,jos on asiaa. Nyt kesälimakuukausina ei tietenkään.


      • Anonyymi

        Kiitos loman toivotuksesta.

        Kesäloma jatkuu headhunterin soitellessa. Moniko jaksaa miettiä työpaikan vaihtoa toiseen isännöintitoimistoon kesäloman aikana? Vaikka vaihdat työpaikkaa, mikään ei muutu. Isännöitsijän työ on sitä samaa, riippumatta työnantajasta. Isännöitsijän työ ei tosiaan vaihtamalla parane. Ihan yhtä paljon iltakokouksia on luvassa. On täyttä arpapeliä, millaisia taloyhtiöitä toisella isännöintitoimistolla on asiakkaana. Pahimmassa tapauksessa työpaikan vaihto on hyppy tutuista ja "turvallisista" asiakkaista täysin ventovieraiden ja "vaikeiden" taloyhtiöiden isännöitsijäksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos loman toivotuksesta.

        Kesäloma jatkuu headhunterin soitellessa. Moniko jaksaa miettiä työpaikan vaihtoa toiseen isännöintitoimistoon kesäloman aikana? Vaikka vaihdat työpaikkaa, mikään ei muutu. Isännöitsijän työ on sitä samaa, riippumatta työnantajasta. Isännöitsijän työ ei tosiaan vaihtamalla parane. Ihan yhtä paljon iltakokouksia on luvassa. On täyttä arpapeliä, millaisia taloyhtiöitä toisella isännöintitoimistolla on asiakkaana. Pahimmassa tapauksessa työpaikan vaihto on hyppy tutuista ja "turvallisista" asiakkaista täysin ventovieraiden ja "vaikeiden" taloyhtiöiden isännöitsijäksi.

        Meidän taloyhtiön isännöitsijä on hulppealla kahden kuukauden kesälomalla. Hyvähän se on lomailla, kun kesä on kuitenkin aikaa, jolloin pitäisi tehdä remontteja ja muutenkin tapahtuu. Taloyhtiön hallitus tosin olettaa hommien hoituvan ilman heidän omaa panostaan ja isännöintisopimus minimin mukaan. Sitten vielä on niin huono moraalisia huoltoyhtiöitä ja toimijoita, että kyllä isännöitsijää saatettaisiin kaivata kesälläkin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      96
      941
    2. 59
      868
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      635
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      61
      632
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      538
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    10. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      45
      476
    Aihe