Niin tämähän on sukupuolta sorsiva nimitys. Pitäsi keksiä sukupuoli neutraali nimi tällekin. Jokuhan tästä ukkonen sanasta voi pahoittaa mielensä.
Ukkonen vaiko akkanen
Anonyymi-ap
10844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No tuota tuota. Sittenhän pitäis alkaa muuttamaan myös muinaisten jumalien nimiä. Muistathan Ukko Ylijumalan? Siitäpä ehken nimi ukkoselle.
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#179079683
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Oisko tuo sitten vähän kuin savolaisittain Uakkonen
Voiko ukakkoken🌦🌩
Ukkosen nimityksistä pitkäinen lienee ainoita, joka ei viittaa jumalolentoon. Paitsi ukkosta pitkäinen voi tarkoittaa myös salamaa. Sanaa on käytetty lähinnä maan lounaisosissa, jonne sen oletetaan kulkeutuneen Virosta. Yksi viron kielen ukkosen nimityksistä, pikne, on pitkäisen tarkka äänteellinen vastine, virolle tyypillinen lyhentymä.
Loppukesästä ukkosen voima heikkenee. Salamat, joihin ei liity jyrinää – elosalamat, elovalkeat, elonkypsyttäjät, kalevantulet, kapeenvalkeat –, ovat silloin yleisiä. Voi käydä niinkin, että ukkonen jaksaa enää vain äännellä. Mustanpuhuvat pilvet – ukkosen vaarut tai jöllit – vetäytyvät syrjään. Jumahtelu, jylinä, jyske vaihtuu vähitellen jyryilyksi ja lopulta hyristelyksi ja hymähtelyksi. ”Ei se täsä enää olluk ko vähä hyräili” (Himanka).
MATTI VILPPULA
Julkaistu Helsingin Sanomien Kieli-ikkunassa 29.7.2003.
Uusi nimi jokamiehenoikeudelle on Ylä-Kainuussa jokaisen- ja jokaäetinoikeus.
Henninen se on joka jyrisööpi.
Suomussalmen murteella se voisi olla vaikka kyllönen. Ihan neutraali on sitten.
Ukkojen ja akkojen jyrinä voisi olla tai vain jyriminen.
miksi jumala ja jeesus on miehiä ja miksi vain naiset tulevat raskaaksi pyhästähengestä, käsitääkseni täällä pitämällä on useampiakin tapauksia, ainakin naisten mielestä..