Mulla on tyhjillään oleva 250litranen akvaario ja ajattelin, ett olisin laittanu sen kultakala-altaaks, mutta yllätys yllätys luinkii täältä, ett ne tarviikin julmetun ison akvaarion, ett se siitä sitten! Nii tuli vaan mieleeni, ettei monikaan varmaan tiedä minkä kokosen akvaarion kultakalat todellakin vaatii! Mullekii tuli täytenä yllätyksenä! Ett sillei....
Akvaarion koosta vielä!
5
824
Vastaukset
- ruutana&goldie
3 kappaletta näitä pallomaha kultakaloja minusta.
kuvia:
http://www.vetofish.com/modules/bamagalerie3/thumbnails/Carassius_auratus_auratus_1076860182.jpg
http://www.adaniels.com.ar/enciclopedia/Dulce/FRIA/Goldfish.jpg
http://photos.fishindex.com/car/carassius_auratus_auratus3193.jpg
Mutta en kyllä missään nimessä ottaisi sinne luonnonmuotoisia tai tavallisia huntupyrstöjä,sillä ne kasvavat kookkaiksi.Sinne
20-25cm.
Tosin jos nuo pallomahat venyvät 20cm, voit sitten hankkia niille isomman altaan,mutta yleensä ottaen pallomahat jäävät pienemmiksi,sillä niillä ei normaaliruuminrakenne,ja kasvavat enemmän vatsan ymrpäriltä kuin pituutta,mutta silti nekin aina 15 cm tulevat.- JuuLia
..kannattaako tuollaisia ylijalostettuja pallomahoja edes hankkia... Eivät varmasti kasva altaaseesi liian isoiksi vaan kääpiöityvät.
Hienoa että itse oivalsit altaasi olevan liian pieni, sinne mahtuu vaikka mitä muita kivoja kaloja jotka mahtuvat viettämään siellä varmemmin pitkän ja hyvän elämän.
On totta ettei moni tiedä kultakalojen tilavaatimuksista, varsinkin kun tv yms. yhä syytää kuvia niistä pienissä maljoissa. Ja vaikka se että täälläkin kaikki paasaavat hankkimaan niille SUURET akvaariot saattaa joistain tuntua turhalta nipotukselta niin mielestäni kyseistä asiaa ei voi liikaa korostaa, saavatpahan niin useammat ihmiset kuulla faktan että jopa nämä http://www.suprmchaos.com/big-fish_bruce_060602.jpg huntupyrstöt kasvavat todella suuriksi, ovat paljon sotkevia parvikaloja ja tarvitsevat ison altaan. - kasvu
JuuLia kirjoitti:
..kannattaako tuollaisia ylijalostettuja pallomahoja edes hankkia... Eivät varmasti kasva altaaseesi liian isoiksi vaan kääpiöityvät.
Hienoa että itse oivalsit altaasi olevan liian pieni, sinne mahtuu vaikka mitä muita kivoja kaloja jotka mahtuvat viettämään siellä varmemmin pitkän ja hyvän elämän.
On totta ettei moni tiedä kultakalojen tilavaatimuksista, varsinkin kun tv yms. yhä syytää kuvia niistä pienissä maljoissa. Ja vaikka se että täälläkin kaikki paasaavat hankkimaan niille SUURET akvaariot saattaa joistain tuntua turhalta nipotukselta niin mielestäni kyseistä asiaa ei voi liikaa korostaa, saavatpahan niin useammat ihmiset kuulla faktan että jopa nämä http://www.suprmchaos.com/big-fish_bruce_060602.jpg huntupyrstöt kasvavat todella suuriksi, ovat paljon sotkevia parvikaloja ja tarvitsevat ison altaan.ei riipu tasan tarkkaan altaan koosta, ellei olosuhteet muuten ole pielessä.
Kääpiöitymiseen johtaa väärä ravinto, vesiarvot, lämpötila, sairaudet, jalostaminen (ylipäänsä geneetinen perimä) ja stressi.
250 litraisessa akvaariossa pari kultakalaa saavuttaa kyllä optimaalisen kokonsa jos muuten asiat ovat kunnossa. Hankkimasi poikaset eivt paremmasta tiedä kun eivät koskaan ole isommassa akvaariossa olleet.
Tosin, mitä isompi akvaario sen parempi. Mutta tonnisen vaatiminen (nimenomaan vaatiminen) on liioittelua, sorry vaan. - JuuLia
kasvu kirjoitti:
ei riipu tasan tarkkaan altaan koosta, ellei olosuhteet muuten ole pielessä.
Kääpiöitymiseen johtaa väärä ravinto, vesiarvot, lämpötila, sairaudet, jalostaminen (ylipäänsä geneetinen perimä) ja stressi.
250 litraisessa akvaariossa pari kultakalaa saavuttaa kyllä optimaalisen kokonsa jos muuten asiat ovat kunnossa. Hankkimasi poikaset eivt paremmasta tiedä kun eivät koskaan ole isommassa akvaariossa olleet.
Tosin, mitä isompi akvaario sen parempi. Mutta tonnisen vaatiminen (nimenomaan vaatiminen) on liioittelua, sorry vaan.Ja vaikeaa on kultakalojen kaltaisten suur sottareiden altaan vesiarvot ja lämpötila pitää optimaallisena pienessä altaassa. Ja kuinka eettistä n 250 litraisessa pitää muutamaa tosi suurta parvikalaa? Ja kyllä, minunkin mielestäni kultakaloja voi hyvin pitää alle tonnisessa altaassa.
- tintti
Kultakalat tarvitsevat 100 l per kala ja lasku aloitetaan 200 l ylöspäin eli 200 l ois minimi yhdelle MUTTA kultakala on parvikala eli vähintään 5 kalaa ja niille tommoinen 600 l .Eli eli 1000 l ei tarvi mutta mitä isompi sen parempi ja oishan tuo 1000 l oikein ihaanteellinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275364
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333593Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533502Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263397Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232990Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322717Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint212409Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412112