Milloin tietää onko yli 60 veellä inkontinenssia vaiko infektio???

Anonyymi-ap

Kyseessä nainen, jolla tahtoo lirahtaa ja jolle on jo muutaman kerran määrätty lyhyt antibioottikuuri,...Pystyn pidättämään, mutta kiusallista, kun tuntuu, että on hätä, menee WC:hen niin puoli desiä noin tulee, ei kirvelyä sen kummemmin.

On käynyt niinkin, että tullut yllättäen valumalla pitkin reisiä,....sitten vähän vaan tullut, kun on tuntunut et on khätä. Antibioottikuuri lyhyt sellainen auttoi, mutta jonkin ajan kuluttua taasen tuota samaa muuten, mutta ei pitkin kinttuja kuitenkaan. Knäytettä ei ole toistaiseksi otettu, ...siitä kuitenkin puhuttu, jos oireet palaavat samalla tavalla.

Onko kellä tällasta ollut ja mitä tässä nyt tekee, kun on kesäaikakin ja terveydenhuollon puolella ei oikeen ole helppo päästä. En viittis lähteä mihinkään akuuttiin tällasen takia kun ei juuri nyt ole ihan äkkiä tullut tää ja akuuttiin ei voi mennä kuin hengenhädässä kesäaikana.

6

783

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mene gynekologille koska sulle pitäää tehdä gynekologinen tutkimus. En tiedä tekee yleislääkäri gynekologista tutkimusta

      • Anonyymi

        Kyllä yleislääkärikin voi tehdä tavanomaisempia gynekologisia tutkimuksia.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        💋 ­N­y­m­­­f­o­­m­­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17909012s

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Olen vähän vanhempi eikä minulla lirahtele, mutta tuollaista tiheävirtsaisuutta on ollut jo pitkään. Muuten ei ole kirvelyä, mutta jo pienikin määrä virtsaa (max 1 dl) aiheuttaa jo kovaa kipua joka pakottaa vessaan. Ei löydy bakteereita, kokeiltu erilaisia lääkityksiä (ei auta tai aiheuttaa haitallisia sivuvaikutuksia). Rakon tähystyksessä todettu vain limakalvon ärtyneisyyttä. Tutkimukset jatkuu vielä erikoissairaanhoidossa, mutta alkaa itseäni jo epäilyttää että nostavat kohta kädet pystyyn kun eivät löydä syytä.

      Olisi kiva tietää onko joku saanut millä konstilla apua.

      • Anonyymi

        Minulla ei lirahtele, mutta pienen pientä tihkumista alushousuun on joskus.
        Lähes jatkuvasti on tulehduksen tyyppistä oireilua, mutta labrojen mukaan ei.
        Bakteereita usein näkynyt virtsassa, ei kuitenkaan kasvua viljelyssä.
        Oireina ei ole kirvelyä tai kipua virtsatessa, mutta virtsan kertyessä rakkoon tulee pahoinvoinnin tunnetta ja alavatsan kipuilua. Sattuu myös selän puolelle, alaselkään, sekä kylkiin.
        Vessassa joudun käymään usein, öisinkin 2-4 kertaa.
        Ajoittain myös niin päin, ettei tunnu mitään tarvetta virtsaamiselle, ja sitten tuleekin tosi vähän, vaikka olisin nauttinut nesteitäkin.

        Nyt on muutamia kertoja ollut verivirtsaisuutta, otettiin jokin irtosolukoe labrassa, mutta tulos oli negatiivinen.
        Jotain uroteelia ( huom. melko paljon ) ja kiteitä ( huom. muuta huomioitavaa ) virtsassa oli näkynyt. Ymmärrys itsellä ei riitä, mitä tarkoittavat.

        Useampi vuosi sitten oli virtsaumpi-tilanne, kestokatetri reilun viikon ajan. Katetri irtosi itsestään, virtsaaminen alkoi sujumaan, jäännösvirtsa katsottiin ultralla, todettiin ettei jäänyt.
        Asiaa ei tutkittu millään tavalla. Eikä ole välitetty, vaikka useampaan kertaan valitellut, että se vaikutti virtsaongelmien, oireilun pahenemiseen.

        Voiko tässä enää mitään tehdä, olisiko mistään hyötyä?
        Ei tämän vaivan kanssa eläminenkään mukavaa ole. Että sellaista sotea ja kaiken maailman vointialueita.


    • Anonyymi

      Vaikuttaa melko todennäköisesti että on sekamuotoinen inkotinenssi.Minulla oli suurinpiirtein samanlaista.Tiesin kyllä heti että se ei ole tulehdusta kun ei ollut kirvelyä. Sain onneksi avun, eli minulle tehtiin pkl:lla testi joka paljasti sekamuotoisen pidätyskyvyttömyyden. Laitettiin se nauha tukemaan virtsarakkoa.Vaiva oli heti poissa ja on edelleen.En ole sen jälkeen tenoja käyttänyt.Ei lirahda ei vuoda, ei edes nauraessa,ei yskiessä eikä lenkkeillessä. Kiitos lääkärille että teki elämästä paljon helpompaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe