Olen monta vuotta kasvattanut itse tomaatteja omassa muovihuoneessa. Tomaatteja yritin hoitaa huolella ja niin hyvin kuin vain pystyn. Runkotomaateista pitää katkoa ja nipistää sivuversot pois. Paljain käsin häärin kasvihuoneessa ja pesin sen jälkeen ehkä huolimattomasti kädet. Ensin sain punoitusta ja ankarasti kutiavaa paukamaa pikkusormeen ja nimettömään. Paukamia ja punoitusta ja kutinaa alkoi tulla yhä lisää käsiin. Viikon kuluttua ensimmäisten oireiden ilmaannuttua, sain käsivarsiinkiin nokkosrokkoa muistuttavaa paukamaa ja ankaraa, koko yön kestävää kutinaa. Pelottava kokemus.
Siis tomaattisato alkaa jo kypsyä, Niin onko täällä ketään, osaako kukaan vastata? Voinko syödä turvallisesti työni hedelmiä eli tomaatteja? Vai saanko tomaateista allergiaa?
Nokkosrokkoa tomaatikasvista
Anonyymi-ap
3
700
Vastaukset 3
- Anonyymi
Itse en voi olla samassa tilassa missä on tomaatteja kasvamassa - lasitettu parveke, kasvihuone- saan hengenahdistus kohtauksen eli ahdistaa törkeesti.
Joskus saan kutinaa suuhun tomaateista, pääasiassa talvisin - en tiedä mistä johtuu.
Eli voihan tomaatille olla allerginen. Ja iholle saan urtikariaa tomaatin kasvien lehdistä ja varsista.- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17911262Z
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Kuinkahan on käynyt ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 116719
- 77673
- 48648
- 46573
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39566- 60542
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44517Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71516- 26471
- 52444