Stressin fyysiset oireet

Stressi ja ahdistuneisuus: Kuinka pahoja selkäkipuja voi tulla? Keväällä yhden kohdan outoa selkäkipua, nyt selässä tuntuu polttelua, kiristelyä ja jomotusta vähän yhtä ja toista. Niin kuin vaihtaisi paikkaa. Eniten pitkien selkälihasten alueella. Lannerangan magneetti ja röntgen otettu, ne ok. Arcoxia auttoi reilun viikon parin viikon kuurista.

Voiko olla vain psyykkistä? Pitääkö olla huolissaan jostain, mikä ei olisi magneetissa/röntgenissä näkynyt.
8523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pahimmillaan selkäkipu voi olla niin kova, että huudat tuskasta. Lievempikin kipu voi pitkään jatkuessaan vaikuttaa mielialaan, tehdä ärtyneeksi jne.

Äänestä
  • Mutta voiko oireet ja kipu JOHTUA stressistä?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Mutta voiko oireet ja kipu JOHTUA stressistä?

    Kyllä oieeai voi johtua atressaamisesta silloin jännittää tietämättään ja keho on jäykkä.
    Jännittynyt keho reagoi kivulla,
    Minulla oli kerran ystävä joka sai kovan selkäkivun kun hän oli eroamassa , ja tutkimuksissa ei löytynyt mitään vikaa. Kun erosta oli kulunut hyväilemään aika niin kipu oli poissa.

    Äänestä

Nostan tätä

Äänestä

Stressi voi saada aikaiseksi myös fyysistä oireilua.
Stressi saattaa aiheuttaa esim. ahdistusta, johtuen vaikka vähän vaikeammasta elämäntilanteesta, tai vastoinkäymisestä. Stressitkin ovat aika yksilöllisiä, kuka saa sellaisen vähemmästä, kuka ei.
Kun mieliala menee alaspäin, voi aivan hyvin tulla fyysistä oireilua, esim. erilaisia kipuja.
Jos on kova stressi, tuleeko silloin liikuttua vähemmän kuin tavallisesti, liikkumattomuuskin voi saada kipuja aikaiseksi.
Stressiin on monia eri syitä, ja stressistä johtuvia oireita voi olla kovin erilaisia.

Äänestä

Monella stressi aiheuttaa selkäkipua , netissä on hyviä treenaus videoita että saa kehon rentoutumaan .
Voisiko olla että olet venähtänyt jotain lihasta ja siksi oireilet ?

Äänestä
  • oireet kestäneet ainakin 3kk

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    oireet kestäneet ainakin 3kk

    Osaatko ajallisesti asettaa oireilun milloin alkaneeksi?
    Eli jos sinulla on stressiä, milloin se on alkanut?
    Siitäkin saa jo vähän viitettä, voisivatko oireet liittyä stressiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Stressi ja ahdistuneisuus: Kuinka pahoja selkäkipuja voi tulla? Keväällä yhden kohdan outoa selkäkipua, nyt selässä tuntuu polttelua, kiristelyä ja jomotusta vähän yhtä ja toista. Niin kuin vaihtaisi paikkaa. Eniten pitkien selkälihasten alueella. Lannerangan magneetti ja röntgen otettu, ne ok. Arcoxia auttoi reilun viikon parin viikon kuurista.

Voiko olla vain psyykkistä? Pitääkö olla huolissaan jostain, mikä ei olisi magneetissa/röntgenissä näkynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu