Todettiin puoli vuotta sitten 2. tyypin diabetes ja Metformin. Sokeriarvot ovat hyvät mutta voin pahoin lähes koko ajan. Tuntuu, että tulee oksennus ja pyörryn. Vähintäin kerran viikossa oksennan koko päivän ja sen jälkeen olen kaksi päivää heikossa kunnossa. Diabeteshoitajan mielestä ei ole paha asia, kun veriarvot ovat kuitenkin hyvät. Onko näin, ettå on vaan kärsittävä?
Jatkuvasti paha olo
13
544
Vastaukset
Kannattaa valittaa lääkärille. Tuo saattaa johtua jostain muustakin kuin metformiinista.
- Anonyymi
Jos aloittajalla on joskus ollut epikriisissä mielenterveysongelmia, sen jälkeen kaikki fyysiset vaivatkin pistetään kategorisesti mielenterveyden piikkiin. Jos suutut, se on vain todiste epäkypsästä vastustuksesta, kun potilas ei suostu hyväksymään hänelle tehtyä "paljastusta".
Tuo on helppo tutkia johtuuko lääkkeestä kun jätät vaan sen lääkkeen vaikkapa viikoksi ottamatta. Jos pahoinvointi sillä poistuu, niin se oli sitten se.
Metformiinista pääsee kokonaan eroon poistamalla hiilarit ruokavaliosta...Hedelmiä toki pitää syödä, eli aivan kaikesta hiilarista ei voi luopua. Vähän voi syödä.
Selvitä nyt kuitenkin ensin tuo yllä mainittu asia.Karppaus ei laske verensokeria yhtään enemmän kuin suositusruokavalio. Laihduttaminen auttaa.
Onko sinulla edes diabetestä?hvp27 kirjoitti:
Karppaus ei laske verensokeria yhtään enemmän kuin suositusruokavalio. Laihduttaminen auttaa.
Onko sinulla edes diabetestä?Vhh vähentää insuliinin tarvetta. Tämä auttaa samalla laihtumaan ja parantaa insuliiniresistenssiä.
Ihan perusasioita diabeteksen hoidossa.
Minulla ei ole diabetesta.. Diabetes on laiskojen ja mistään mitään tietämättömien mässy ihmisten sairaus.
Diabetesta aiheuttaa: Rokotteet(kaikenlaisia autoimmuunisairauksia), liiat hiilihydraatit ruokavaliossa, ylipaino ja liikkumattomuus. Edistävänä tekijänä myöskin perinnöllinen taipumus.CamelBoots kirjoitti:
Vhh vähentää insuliinin tarvetta. Tämä auttaa samalla laihtumaan ja parantaa insuliiniresistenssiä.
Ihan perusasioita diabeteksen hoidossa.
Minulla ei ole diabetesta.. Diabetes on laiskojen ja mistään mitään tietämättömien mässy ihmisten sairaus.
Diabetesta aiheuttaa: Rokotteet(kaikenlaisia autoimmuunisairauksia), liiat hiilihydraatit ruokavaliossa, ylipaino ja liikkumattomuus. Edistävänä tekijänä myöskin perinnöllinen taipumus.Hiilihydraatit eivät lisää riskiä sairastua diabetekseen mutta tyydyttynyt rasva lisää.
Kun on tutkittu karppausta ja diabetestä niin karppaus ei laske edes verensokeria saati insuliiniresistenssiä. Laihtumistuloksetkin ovat vastaavia kuin suositusruokavaliolla.- Anonyymi
CamelBoots kirjoitti:
Vhh vähentää insuliinin tarvetta. Tämä auttaa samalla laihtumaan ja parantaa insuliiniresistenssiä.
Ihan perusasioita diabeteksen hoidossa.
Minulla ei ole diabetesta.. Diabetes on laiskojen ja mistään mitään tietämättömien mässy ihmisten sairaus.
Diabetesta aiheuttaa: Rokotteet(kaikenlaisia autoimmuunisairauksia), liiat hiilihydraatit ruokavaliossa, ylipaino ja liikkumattomuus. Edistävänä tekijänä myöskin perinnöllinen taipumus.Voisitko edes erottaa mitä diabetestyyppiä tarkoitat? 1-tyypin diabeteksella ei ole mitään tekemistä elintapojen, mässäilyn, lihavuuden, liikkumattomuuden tai hiilihydraattien kanssa.
hvp27 kirjoitti:
Hiilihydraatit eivät lisää riskiä sairastua diabetekseen mutta tyydyttynyt rasva lisää.
Kun on tutkittu karppausta ja diabetestä niin karppaus ei laske edes verensokeria saati insuliiniresistenssiä. Laihtumistuloksetkin ovat vastaavia kuin suositusruokavaliolla.Sinulla ei ole diabeetikkona kompetenssia sanoa mitään....Heikot näytöt sinulla omassa elämässäsi kun olet sairastunut.
Kysy itseltäsi: Missä meni pieleen.....- Anonyymi
CamelBoots kirjoitti:
Sinulla ei ole diabeetikkona kompetenssia sanoa mitään....Heikot näytöt sinulla omassa elämässäsi kun olet sairastunut.
Kysy itseltäsi: Missä meni pieleen.....Ennen vanhaan syötiin hiilihydraatteja paljon enemmän, eikä kakkostyypin diabetesta ollut läheskään niin paljon kuin nykyään. Ennen syötiin myös lihaa paljon vähemmän kuin nykyään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisitko edes erottaa mitä diabetestyyppiä tarkoitat? 1-tyypin diabeteksella ei ole mitään tekemistä elintapojen, mässäilyn, lihavuuden, liikkumattomuuden tai hiilihydraattien kanssa.
Ei nämä kahvipöytävänkääjät ole 1-tyypistä kuulleetkaan.
- Anonyymi
Kakkostyypin diabetes on sairaus, jossa keho ei kykene tehokkaasti käyttämään insuliinia tai tuottamaan riittävästi insuliinia verensokerin hallitsemiseksi. Hiilihydraatit ovat ruokavaliossa tärkeä ravintoaine, koska ne hajoavat elimistössä glukoosiksi, joka nostaa verensokeritasoa. Siksi hiilihydraattien hallinta on olennainen osa kakkostyypin diabeteksen hoitoa.
Monet ihmiset, joilla on kakkostyypin diabetes, hyötyvät hiilihydraattien hallitusta rajoittamisesta ruokavaliossaan. Tämä johtuu siitä, että vähentämällä hiilihydraattien määrää aterioilla voi auttaa pitämään verensokerin tasaisena ja välttämään suuria sokeripiikkejä.
On kuitenkin tärkeää huomata, että hiilihydraattien rajoittaminen ei tarkoita niiden täydellistä poissulkemista ruokavaliosta. Monet terveelliset ruoka-aineet, kuten täysjyväviljat, vihannekset, hedelmät ja palkokasvit, sisältävät hiilihydraatteja ja ovat tärkeitä ravintoaineiden lähteitä. Sen sijaan on hyödyllistä keskittyä terveellisten hiilihydraattien valintaan ja noudattaa kohtuullista annoskokoa.- Anonyymi
Turhat höttöhiilarit kannattaa jättää pois ruokavaliosta myös ykkösen. Limppareita, karkkeja, kakkuja, keksejä, hamppareita ja pizzoja tms. ei ole terveellistä syödä kenenkään kuin korkeintaan satunnaisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.617119Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652773Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️191892- 1471884
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181848Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1361771Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?291552- 1021467
- 381241
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411206