Itsensä vahingoittaminen

Hei olen 17-vuotias nuori joka ei jaksa elää enää ja kaikki tuntuu kaatuvan päälle eikä mistään saa enää nautintoa ja iloa olen vakavasti harkinnut lopettavan tämän paskan niin että kaikilla ois parempi olla ku en ois tääl aiheuttamassa ongelmia miten siis voisin tappaa itteni ilman että kukaan huomaa käytöksestäni että olen tappamassa itteni

2

549

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja hyvä, että kirjoitit tänne!

      On olemassa matalan kynnyksen auttavia tahoja, joissa voit keskustella itsetuhoisista ajatuksista ammattilaisen tai vapaaehtoisen tukihenkilön kanssa. Varmasti myös läheisesi haluaisivat tietää ajatuksistasi, joten kannustan kertomaan ajatukistasi myös heille.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat nuorille on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      olen kokemassa samaa mutta koita kysyä aikuiselta apua ja jos ei vastaa niin koita ja koita itsekkin pyrin pois tuosta helvetin paskasta fiiliksestä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1982
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      620
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      31
      556
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      460
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      61
      449
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      445
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      43
      414
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      413
    9. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      407
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      391
    Aihe