Ristijärvi - Liikkukaa täällä

Anonyymi-ap

Ristijärvi voisi olla kokoaan suurempi liikuntakunta. Eikä se tarvitsisi edes lisäpanostuksia - ainakaan paljoa. Moni liikuntapaikka on sellaisia, jotka vievät rahaa lähinnä rakentaessa esim. frisbeegolf, skeittiramppi, bmx-rata, kävelytiet, lentopallokenttä...

Ja jos rahaa ei haluta käyttää, niin voisi miettiä muitakin keinoja liikuttaa ihmisiä. Senioreita täällä liikutetaankin aika hyvin, mutta luultavasti vain yhtä hyvin kuin naapurikunnissakin. Hiihto, pesäpallo ja lentopallo on aika vireää. Jalkapalloa on alettu pelaamaan nyt.

Jos olosuhteet ovat edes siedettävällä tasolla, niin ihmiset voivat aloittaa liikunnan, kun vaan kerätään porukkaa kasaan.

Ristijärvi - Liikkukaa täällä!

13

1112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen huomannut saman, senioreille järjestetään monenlaista toimintaa, työikäisille ei. Työttömille ei ja teini ikäisille ei. Onko ihme jos väki menee muualle.

      Liikuntaa voisi monipuolistaa, talvisin umpihankifutis, saleissa erilaisia harrasteiltoja/pelejä, erilaisia jumppia/eri ikäiset huomioon ottaen. Vaihtelun vuoksi kamppailulajeja jotta esimerkiksi nuoret miehen ja naisenalut pääsee harrastaa muutakin kuin eläkeläisten villasukkamaratoneja.
      Kesäisin voisi lisätä esimerkiksi kyläsuunnistus, maastosuunnistus, valmiit reitit muuhunkin käyttöön kuin pyöräilyyn. .
      Onhan sitä vaikka mitä kun vain olisi ihmisiä järjestämässä ja toteuttamassa asioita.

      • Anonyymi

        Hyviä ajatuksia. Otappa asia omaksesi ja järjestä talvelle sekä kesälle, kummallekki jokin toiminta omista esityksistäsi. Suunnittelet, ilmoittelet, järjestelet ja ohjaat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyviä ajatuksia. Otappa asia omaksesi ja järjestä talvelle sekä kesälle, kummallekki jokin toiminta omista esityksistäsi. Suunnittelet, ilmoittelet, järjestelet ja ohjaat.

        Miten? Ei tavan tallaajalla ole toimivaltaa 👍


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyviä ajatuksia. Otappa asia omaksesi ja järjestä talvelle sekä kesälle, kummallekki jokin toiminta omista esityksistäsi. Suunnittelet, ilmoittelet, järjestelet ja ohjaat.

        Ärsyttävä kommentti. Kyllä tuo pitää olla yhteistoiminnallista mielellään kunnan liikuntaohjaajan opein.


    • Anonyymi

      Ehdotan crossirataa niin ei alaikäisten pentujen tarvitsisi tieliikennekelvottomilla crossipyörillä tulla kylää kiertämään. Mustanvaarantien ja vanhan Viitostien varteen ainakin olisi tarvista.

      • Anonyymi

        Kivikyläntielle myöskin pollarit valvomaan tilannetta!!


    • Anonyymi

      Ristijärvellä on perinnettä liikkumisesta on vanha urheiluseura ja tunnettuja urheilijoita vieläkö sais kunnon moottoriradan että pärinää riittäis ois kunnolla liikuntaa

    • Anonyymi

      Siellä pitäs alottaä liikunta makuuhuoneesta,että ois jatkuvuutta,eli nuoret aloittakaapa sieltä

      • Anonyymi

        Muuttovoitto olisi nopeampi tie. Samalla vältettäis päiväkotiryhmien kasvaminen. Kasvakoot sitten, ku ihmisiä on oikeasti enemmän.


    • Anonyymi

      Ei se tuo muuttovoitto ole sen nopeampi,äkäinen hoitaa kammarissa melko sukkelaan ja ei väliä vaikka menis aekoo enempihhiin,sitte pääsisi lapset Äiti/Isä piireihin ja vauva uinteihin,siitä se liikunnan riemut alkaa,tämä touhu ois suht halpaa,kun vois hoetoo kotona eikä tarvis julikissie tiloja,itellä on tuo liikunta suoritettava lääkärin ohjeihin mukkaan,siksi ostin kiikkustuolin,että saan liikuntaa

    • Anonyymi

      Liikutan on tärkeää. Sen näkee 70-vuotiaista, ketkä ovat liikkuneet pitkin ikäänsä ja ketkä ei.

    • Anonyymi

      Joo näin on,kyllä paljon urheilleet on jo 70v tosi vai asia,nivelet ei kestä monellakaan semmosta rääkkiä,eli liikkumaan hissukseen:⁠-⁠)

      • Anonyymi

        Näin on. Liikunnan vähentäminen kannattaa aloittaa viimeistään 40-vuotiaana. Nykynuoriso näyttää hyvää mallia, kun puolet heistä vähentää sitä jo 15-vuotiaana. Kansanterveys ja ihmisen oma terveys kiittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1699
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1075
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1027
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      759
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      49
      681
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      661
    Aihe