Neuvotko muita, vaikka neuvoasi ei kysytä?

Mitä mieltä onko se ihan ok? Mielestäni se yksi rasittavia piirteitä ihmisessä.
24996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Kyllä taas tänä iltana täällä näitä Alotuksia lukiessa ois hyvät neuvot tarpeen .Jengi ihan pöllyssä vaikka on jo maanantai.

Äänestä

En mielestäni ja kaivatultani sen kestän kyllä. Hän ainakin yrittää sitä.

Äänestä

En neuvo, kuuntelen. Sitä varten ystävät on.

Äänestä

Joskus kun kyllästyn ainaiseen 2-10 vuoteen jatkuvaan valittamiseen ilman toimintaan siirtymistä.

Mulla kärsivällisyys loppuu eikä jaksa enää kuunnella narinaa ja uhriutumista.

T: Karoliina

Äänestä
  • Karoliina. Siun pittää nyt kestää...

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Karoliina. Siun pittää nyt kestää...

    Miksi tämä fiktiivinen miehen illustroima hahmo kiinnostaa sinua noin paljon?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Miksi tämä fiktiivinen miehen illustroima hahmo kiinnostaa sinua noin paljon?

    Miksi se sua kiinnostaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Miksi se sua kiinnostaa?

    Onko sinulla joku pitkän tähtäimen suunnitelma ja käsikirjoitus/scriptah tms?

    Äänestä

Kyllä joskus. Yleensä puolihuomaamatta ja joskus ihan piruuttani.

Äänestä

Hyvä.

Äänestä

Kyllä. Välillä sorrun siihen vaikka olen tietoisesti pyrkinyt siitä pois viimeiset parikymmentä vuotta. Sen osalta homma on kyllä mennyt paljon eteenpäin ja olen pahuksen tyytyväinen edistykseen, mutta työ jatkuu.

Toisaalta jos on kitisty yhdestä ja samasta harmista iät ja ajat eikä tukea ja ymmärrystä suova keskustelu saa toista tekemään asioilleen jotain muutakin, niin mun vati menee nurin ja kerron mikä kaverilla mättää. Ja yleensä kerron samalla ettei tartte narista asiasta mulle enää, viidettäkymmenettä kertaa kahden vuoden sisällä, ellei todellakin myös yritä itse tehdä asialleen jotain. Jos yrittää, niin autan miten vain voin, jos kokee että konkreettisesta avustani voisi olla jotain hyötyä.

Se nyt vaan on niin, että kitisijöitä ja selittelijöitä en jaksa paria lausetta pidemmälle.

Äänestä

Se on ok

Äänestä

Joo, on se.

Äänestä

Mun kaivatussa on se vika että tuppaa neuvomaan, vaikka mitään ei olekaan kysytty. Silti tykkään ja on kaivattu.

Äänestä

Neuvon ja toivon samaa muilta.

Äänestä

Tottakai! Näin tieto kulkee eteenpäin. Se on sinun omaa tyhmyyttäsi, jos et pysty ottamaan tietoa vastaan ja sitä sisäistänään. Jos sinua joudutaan neuvomaan jatkuvasti, se kertoo siitä, että et ole itse tehnyt kotiläksyjäsi ja muut joutuvat neuvomaan sinua, että hommat menevät oikein ja muutkin pystyvät tekemään työnsä.

Äänestä
  • Pykälä pitä noudata ei keksi oma

    Äänestä

Pyöreässä vuoteessa ei ole kulmia.

Äänestä

Töissä on tyyppi joka tulee aivan jatkuvasti neuvomaan ja pätemään vaikka ei edes kysyisi mitään. Saattaa tulla vähän väliä kysymään että mitä teet ja sitten alkaa paasaamaan sitä miten itse sen tekisi. Jos erehdyt sanomaan vähääkään mitään sen sorttista että kiitos pärjään kyllä niin alkaa heti se puolustelu siitä miten yritti vain auttaa ja sitten menee välillä muille uhriutumaan kun yritti vain auttaa.

Äänestä

PYYTÄMÄTTÄ ANNETTU NEUVO ON MOITE! Silloin neuvojalla on tarve asettua toisen yläpuolelle . *ap

Äänestä
  • Mites opettajat ja työpaikan perehdyttäjät? Beeteet?

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Mites opettajat ja työpaikan perehdyttäjät? Beeteet?

    En uskalla vastata tänne enää mitään. Ymmärrä miten haluat. En jaksa enää haukkumista tänään.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    En uskalla vastata tänne enää mitään. Ymmärrä miten haluat. En jaksa enää haukkumista tänään.

    Opettajat neuvoo
    Ilman et pyydetään!

    Työpaikalla uusi työntekijä perehdytetään työtehtäviinsä eli neuvotaan alkuun ilman että työntelijä pyytää

    Pankit neuvoo asiakkaitaan pyytämättä


    Kaupassa asiakaspalvelijat neuvoo asiakkaitaan pyytämättä käyttämään erilaisia bonuskortteja

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Opettajat neuvoo
    Ilman et pyydetään!

    Työpaikalla uusi työntekijä perehdytetään työtehtäviinsä eli neuvotaan alkuun ilman että työntelijä pyytää

    Pankit neuvoo asiakkaitaan pyytämättä


    Kaupassa asiakaspalvelijat neuvoo asiakkaitaan pyytämättä käyttämään erilaisia bonuskortteja

    Kysymys koski kuitenkin ihmisiä yksityiselämässään? Noissa tilanteissa halutaan apua. Mutta toki olen aivokuollut idiootti joka joutaa juosta auton alle. Sori kun kysyin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä mieltä onko se ihan ok? Mielestäni se yksi rasittavia piirteitä ihmisessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu