Eduskunnan oikeusasiamiehen kanslia ja oikeuskanslerinvirasto ohjaavat ratkaisukäytännöillään monilta osin sekä suoraan että epäsuorasti syyttäjäviranomaisen tai sisäministeriön välityksellä poliisiviranomaisen menettelyä.
Ottaen huomioon, että virkarikosten arvioinnissa tulisi noudattaa samoja periaatteita kuin vastaavassa yleisten rikosten arvioinnissa; niiltä osin kun virkamiehelle mahdollistetaan tavalla taikka toisella seuraukseton lainrikkomisoikeus eli annetaan rikoksentoteutusvaltuutus, kyse on rakenteellisesta korruptiosta.
Poliisiviranomaisen - alimman tason lainkäyttäjän - valvonta
20
850
Vastaukset
- Anonyymi
Vallan väärinkäyttöön liittyy usein myös korruptiota. Korruptioon kuuluu olennaisesti puuttumattomuus ja seuraamuksettomuus. Julkisia tietoja salataan, kieltäydytään eturistiriitojen arvioinnista ja valvonnasta.
Viranomaisten kaiken toiminnan tulee perustua lakiin ja myös käytäntöjen tulee olla selkeitä, läpinäkyviä ja ennakoitavia. Tarkoitussidonnaisuuden periaatteen mukaan viranomainen voi käyttää toimivaltaa vain siihen tarkoitukseen, johon se on lain mukaan määritelty tai tarkoitettu käytettäväksi. Viranomainen ei saa ryhtyä edistämään muita tarkoitusperiä kuin niitä, jotka kuuluvat sen tehtäväpiiriin ja sisältyvät tapaukseen sovellettavan lain tavoitteisiin. Virkamies on kansan palvelija mutta tuo palvelusväki käyttäytyy usein todella röyhkeästi, sellaista ei tarvitse sietää eikä kenenkään pidä tanssia virkanilkkien pillin mukaan.
https://onnellinen-maa.webnode.fi/kuppi-nurin/- Anonyymi
Ottakaa nyt ihan aluksi huomioon, että poliisin sairas rikollisuus on kaikkialla syvällä.
Eduskunnan oikeusasiamiehen tarkastajana toimii mm. entinen rikoskomisario Peter Fagerholm Porvoon poliisilaitokselta. On lakaissut monesti menestyksellä entisten kollegoiden rikoksia pois ettei asia ole menneyt eteenpäin edes oikeusasiamiehille, kun tarkastaja aluksi pääsee peukaloimaan.
Tämä rikollisjärjestö tekee sellasia rikoksia laidasta laitaan, että jokainen tähän rikollisuuteen osallistuva kuuluisi aina automaattisesti teloittaa kansalaistorilla kun nimi on selvillä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ottakaa nyt ihan aluksi huomioon, että poliisin sairas rikollisuus on kaikkialla syvällä.
Eduskunnan oikeusasiamiehen tarkastajana toimii mm. entinen rikoskomisario Peter Fagerholm Porvoon poliisilaitokselta. On lakaissut monesti menestyksellä entisten kollegoiden rikoksia pois ettei asia ole menneyt eteenpäin edes oikeusasiamiehille, kun tarkastaja aluksi pääsee peukaloimaan.
Tämä rikollisjärjestö tekee sellasia rikoksia laidasta laitaan, että jokainen tähän rikollisuuteen osallistuva kuuluisi aina automaattisesti teloittaa kansalaistorilla kun nimi on selvillä!Otamme myös huomioon että sillä kansalaistorilla päsmäröi he joiden mielestä pääministeriä voi solvata selkärangattomaksi. Ja sille kansalaistorille ei voi mitään. Ja kerran sanottu pysyy mielessä - kuinka kauan?
- Anonyymi
Tutkinnanjohtajana toimineella aluesyyttäjällä 20 kuukauden viivästys poliisirikosasian esitutkinnan toimittamisessa, vaikka asianajajan laatima tutkintapyyntö sisälsi keskeiset tapahtumatiedot, eikä asiassa ollut tarvetta hankkia laajaa aineistoa esitutkinnan toimittamiskynnyksen arvioimiseksi.
https://jyrkivirolainen-oikeus.blogspot.com/2023/07/388-aluesyyttajalla-20-kuukauden.html- Anonyymi
Aluesyyttäjän lain rikkominen poliisirikosasian käsittelyssä ja etenkin se, että virkamies on voinut rikkoa lakia seuraamuksitta, on herättänyt keskustelua myös Asianajajaliiton Oikeusuutiset sivustolla.
https://asianajajaliitto.fi/2023/07/oikeuskanslerilta-moiteet-aluesyyttaja-harkitsi-20-kuukautta-aloittaako-esitutkinnan-poliisirikosasiassa/
- Anonyymi
Viranomaismafian jäseniä kannattaa aina suoraan murhata. Se on ainoa toimiva lääke tällaisiin täydellisiin rikollisjärjestöihin
- Anonyymi
Monet ellei jopa suurin osa eduskunnan oikeusasiamiehen kansliassa ja oikeuskanslerinvirastossa esittelijöinä ja ratkaisijoina toimivista ovat aiemmin toimineet poliisi- tai syyttäjäviranomaisen palveluksessa.
Luonnollinen reaktio on intuitiivisesti se, että mikäli johonkin yhteisöön tai henkilöön on suhde, on tämä sitä tärkeämpi, mitä läheisempi tuo suhde on.
Kun huomioidaan vielä se, että tavallisten kansalaisten vireille saattamissa kanteluasioissa niin oikeusasiamiehen kuin oikeuskanslerin tai näiden apulaisten käyttämää valtaa, ei käytännössä kontrolloida mitenkään; mahdollisuus vallan väärinkäyttöön etenkin poliisi- ja syyttäjäviranomaisessa toimivien virkamiesten hyväksi loukaten samalla uhriensa oikeuksia, on niin ilmeinen asia, ettei se kaipaa enempää selitystä.- Anonyymi
Se, että ”Monet ellei jopa suurin osa eduskunnan oikeusasiamiehen kansliassa ja oikeuskanslerinvirastossa esittelijöinä ja ratkaisijoina toimivista ovat aiemmin toimineet poliisi- tai syyttäjäviranomaisen palveluksessa.” ilmentää osaltaan kontrolloimattoman julkisen vallan tavoittelua ja keskittämistä.
- Anonyymi
Sen sijaan, että ylimmät laillisuudenvalvojat käsittelisivät itse asiaa – virkamiehen tekemää rikosta ja virkamiehen rikoksellaan itselleen tai toiselle hankkimaa hyötyä ja uhrille aiheutettua haittaa tai vahinkoa, huomio käännetään pääsääntöisesti siihen, miten rikokseen syyllistyneen virkamiehen rikosseuraamukset voidaan estää.
- Anonyymi
Hyvä huomio.
- Anonyymi
Hyvä huomio.
- Anonyymi
KYTTIEN KESKINÄINEN VALVONTA TEOISTAAN NS SISÄINEN TUTKINTA ON HÖPÖ HÖPÖÄ JA PUOLUEELLINEN KORRUPTOITUNUT ELI KAVERIA EI JÄTETÄ. MITÄ SUURIMMASSA MÄÄRIN VIRKAASEMAN VÄÄRINKÄYTTÖÄ ON KYTÄN LOMALLA VAPAALLA OLLESSAAN PUUTTUMINEN KYTÄN OIKEUKSILLA SAA KÄYTTÄÄ VOIMA KEINOJA OTTEITA. MUTTA KYTTÄ ON KYTTÄ MAINOKSIA LIIMATESSAAN MAINOS TAULUIHIN.
- Anonyymi
Satuitko katsomaan tänään "Karpolla on asiaa? Vain rehellinen vastaus, se riittää...😎
- Anonyymi
Maailman Onnellisin maa ja sen onnettomat virkamiehet
Sivua päivitetty 26.7.2023
Lisätty kohta
62. Asiakirjapyyntö ja vahingonkorvausvaatimus 230726
https://onnellinen-maa.webnode.fi/tilanne/ - Anonyymi
Kun toinen virkamies voi rikoksella sekä suoraan että epäsuorasti estää toisen rikokseen syyllistyneen virkamiehen rikosseuraamukset, voidaan perustellusti kysyä, mitä ja keitä varten oikeusasiamies ja oikeuskansleri ovat instituutioina olemassa?
- Anonyymi
Toistuvasti on annettu näyttö siitä, että muita yhdenvertaisempia ovat virkamiehet ja toisaalta siitä, että näiden rikosten uhrit ovat lainsuojattomia, kertoo osaltaan oikein hyvin, mitä ja keitä varten oikeusasiamies ja oikeuskansleri instituutioina ovat olemassa.
- Anonyymi
Viranomaismafia. Yksinkertaisesti siksi.
- Anonyymi
Mitä voi oikeesti odottaa, kun katsoo millanen joukko täydellisiä idiootteja vuosi toisen jälkeen poliitikkoina päättää tällaisen rikollisjärjestön asioista mitä poliisiorganisaatio Suomessa on!
Parhaat kostot näille viranomaismafioille hoituu samanlailla miten muissakin maissa ympäri maailmaa. Autoilla vaan väkijoukkoihin, pommituksia sinne tänne kauppakeskuksista poliisilaitoksiin. Menee oppi perille ennemmin tai myöhemmin seuraamuksista mitä on aiheutettu maahan! - Anonyymi
Kun käsitellään ilmiöitä ja etenkin sellaisia, jotka liittyvät valtion koneiston virkamiehille antamaan syytesuojaan, joka samalla syrjii virkamiesten rikosten uhreja; nousevat luonnollisesti pintaan aivan primitiivisetkin asenteet, joille yhteisö vielä tiettyinä aikoina saattaa antaa siunauksensa.
Lukijan on hyvä pitää mielessä, ettei mikään oikeuta tulkitsemaan tätä kommenttia siten, että sen kirjoittaja olisi ottanut kantaa väkivallantekojen puolesta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2987387Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne725716Kylillä nainen puhutaan
Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?1463540Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1463407Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1831766Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee321727- 421384
- 221361
Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?
Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan611339En mä itke
sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja141226