Mozartin 26-vuotiaana loihtima c-mollimessu on paljon hienompi musiikkiteos kuin Revolver tai mikä tahansa muu parhaana pitämäsi Beatlesalbumi. Juttu on niin, että Mozart osasi oikeasti säveltää, käyttää asteikkoja, sointuja, kontrapunktia, orkesteria, kuoroa. Hän sävelsi nerokkaat osat tähän teokseen, mutta se on vain yksi teos hänen discografiassaan. Täysin yhtä suuri on vaikka Figaron häät, Requiem, Jupiter-sinfonia tai pianokonsertto d-molli. Beatles sai pienen tuotannon aikaiseksi, eikä se yllä lähellekään klassisia mestareita.
Vastaukset 2
- Anonyymi
C molli ei hyvä sävellaji. Se ei mikro tai subtonaalisia sisällä. Otetaan vaikka Äijä Af Hellstenin "Bakre Halsbränna II", niin siinä teos joka kaiken Mozartin helposti peittoaa neroudessa. Säveltäjän isä oli vieläpä pankinjohtaja!
- Anonyymi
Olet oikeassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48930Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15798Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl497769- 46687
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30586- 35563
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE170528Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470