Monellako käytössä Lantus Solostar

Anonyymi-ap

Miten monella teistä on käytössä pitkävaikutteinen glargiini-insuliini Lantus? Minulla lääkäri vaihtoi Lantuksen Eucreakseen ja sokerit huitelee 20mmol/l paremmalla puolella usein. :(

5

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on ollut käytössä Lantus Solostar nyt toista kuukautta. Sopiva annos vielä vähän hakusessa, kun olen uusi insuliinin käyttäjä. Nyt menee 28 ky aamuisin ja paastosokeri 7 paikkeilla. D2 kyseessä ja insuliini Janumetin rinnalla.

    • Anonyymi

      aint that recipe the new cluster-piersing bullet for .45" handgun, interested.

    • Anonyymi

      Oliko insuliinin käytössä ongelmia (esimerkiksi hypoja) kun lääkäri halusi vaihtaa pillerilääkitykseen?

      Minulla oli pitkään Lantus käytössä metformiinin (Eucreas sisältää myös sitä) ohella, mutta kun Toujeo tuli markkinoille, vaihdoin siihen koska siinä on pidempi vaikutusaika. Kun minulla munuaisten kunto on heikentynyt ja B12 vitamiinitasotkin huonot, metformiini on vähennetty alle puoleen ja perusinsuliinia lisätty jotta aamuarvot on saatu pysymään alle 6 mmol/l.

    • Anonyymi

      Miksi lantus vaihdettiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4670
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      112
      3870
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      190
      3700
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      70
      2113
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      154
      1131
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe