Orpon hallitus on kauhukabinetti

Anonyymi-ap

IS/Ulkomaat
Saksalaislehti kutsuu Suomen hallitusta ”kauhu­kabinetiksi”

Süddeutsche Zeitungin jutussa tuodaan esille myös Leena Meren ja Mari Rantasen puheet väestönvaihtoteoriasta. Näkökulman mukaan Suomessa pauhaa mielipidesota, joka muistuttaa tilannetta Trumpin ajan Yhdysvalloissa.

Heta Ylitie
22:30

Saksalaisen Süddeutsche Zeitungin tiistaina julkaistussa artikkelissa ruoditaan varsin kriittisesti Suomen viime aikojen poliittisia tapahtumia. Jutun otsikkona toimii ytimekkäästi sana ”Das Gruselkabinett”, joka suomentuu vapaasti ”kauhukabinetiksi” tai kauhuhallitukseksi.

Lehden Skandinavian-kirjeenvaihtaja kirjoittaa, että Suomen hallitus on ollut vallassa vasta kaksi viikkoa, mutta jo nyt on selvää, että kyseessä on ”perikato”.

30

951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oho, kovaa puhetta, miten käy meidän kaupankäynnille?

    • Anonyymi

      Pitäiskö syyttää maalittamisesta ja suvaitsemattomuudesta?

    • Anonyymi

      Miten olet itse ajatellut tämän ajatuksen syntyneen? Oppositio on hyökännyt perussuomalasia vastaan ja kyllä maalittaa henkilöitä! Kehittävät heistä salaliittoteorioita, joihin alkavat jo uskomaan itsekin ja saavat median uskomaan ja näin homma jatkuu. Ulkomailla uskotaan, että meillä oli jopa ministeri jolla natsi tausta (elikkä vanhemmat, iso vanhemmat olleet natseja). Eipä myöskään kerrota, että Suomessa väestövaihto termi on aika yleinen sana puhuttaessa eri lähiöiden maahanmuuttajien osuudesta. Monikaan ei edes tiennyt , että kertoessaan lähiönsä väestön vaihtuneen olevansa Supon tarkkailussa äärioikeistolaisena. Tietty emme saa kertoa enää näistä ongelmista, kyllä viime hallitus piti siitä huolen. Hallitus käytti sanoja suomalaisten rasismi, eliitti, polarisaatio, osattomuus, näköalattomuus ja näin aiheuttivat Suomessa valtavan kahtiajaon. Tämä on tietty äärivasemmiston tarkoitus. Olipa mielenkiintoista katsella tänään Ylen aamu TV:tä Ranskan tilanteesta. Ylen haastattelema asiantuntija käytti näitä sanoja kaiken aikaa ja Ylen toimittaja yhtyi samaan mukaan. Miksi sanon tästä johtuu siitä, että Osattomuus ja muiden parempi pärjääminen ei saa tulla koskaan Suomessa tämmöisten tekojen aiheuttajaksi. Meillä äärivasemmisto jyrää nyt, mutta älkää lähtekö toisten omaisuutta hajottamaan.

    • Anonyymi

      Olen saattanut joskus vahingossa...

    • Anonyymi

      Näin siinä kävi kun persut pääsi hallitukseen. Pääminsteri puolue teki virheen, mutta olisihan se ollut melkoista räkytystä jos ei olisi persuja otettu hallitukseen.
      Eivät ole hallituskelpoisia sen todistaa jo eronneen ministerin taustat, kaveri valehtelee taustansa jne....

    • Anonyymi

      Hallitusfiasko!

      • Anonyymi

        Kyllä fiasko!
        Ja sisäministeri Rantasen aikaisemmat mielipiteet kertoo siitä että kyllä tuollaiset kommentit ja tykkäykset pitää tietää että niitä ei tervejärkinen aikuinen ihminen kannata, missään vaiheessa.
        Joten erotkoon!


    • Anonyymi

      Minä odotan sitä aikaa kun Peltokangas, Tynkkynen & kumppanit saavat luvan avata suunsa. Mitä he kerovat siitä kun annetaan verohelpotuksia 100 000€/v ansaiseville, mutta leikkaavat pienituloisilta, työttömyystuesta, toimeentulotuesta, asumistuesta ym. Lääkkeiden hinta nousee ja bensanhinta laskee 3.5c/l.
      Onko nämä niitä lupauksia meille luvattiin ennen vaaleja.

    • Anonyymi

      KUONA-AINESTA VITUTTAA VILTTIKETJUSSA?

    • Anonyymi

      Omituisten otusten kerho.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      JA SAKEMANNIT TIETÄÄ MISTÄ PUHUU

    • Anonyymi

      Se vaara ainakin on nyt poispyyhitty että eurooppalainen kohulehdistö pääsisi mehustelemaan Suomen ääriokeistopresidentillä taustoineen päivineen. Ei ollenkaan hyvä jo kansantaloudellisesti ajatellenkaan olisi tällainen.

    • Anonyymi

      Meillä on hallitus joka käyttää mallinaan edesmennen romanialaisen Nicolae Ceaușescun hallituksen toimintaa. Kansa kärsii leikkauksista ja kiristyksistä, leipäjonot kasvavat ja rikkaat saavat isoja veroalennuksia ja miljardeja sijoitetaan johonkin tunninjunaan. Sitä voi täysin verrata Ceaușescun ajan kerskaraketamiseen kun kansa näkee nälkää.

      • Anonyymi

        Hallituksessa on päästy toteuttamaan kokoomuksen ikiaikaista agendaa Persujen täydellä myötäilyllä. Lapsiperheiltä ja heikompiosaisilta lähdetään heti aluksi leikkaamaan ihan rytinällä ja nyt ovat käsittelyssä palkansaajien työehtojen heikennykset sekä käytännössä palkanalennukset. Nämä edellämainitut porvarihallitus siis ainoastaan velvoittaa alijäämätalkoisiin.


    • Anonyymi

      Orpo sai persuista hyvän "työrukkasen" toteuttamaan Sipilä hallituksessa kesken jäänyttä työntekijöiden kyykytystä.

    • Anonyymi

      Purrasta tuli EU:n velkakuningatar. Persuhallitus sössi Suomen.

    • Anonyymi

      Hirveää menoa.

    • Anonyymi

      Kyllä kaikien nykyhallituksen kansanedustajia äänestäneiden pitäisi kiireen vilkkaa mennä ja tutkituttaa päänsä. Voisivat sitten vedota syyntakeettomuuteen, kun päitä alkaa tippua.

    • Anonyymi

      Pahemmaksi on mennyt.

      • Anonyymi

        Koko ajan vaan kurjistavat enemmän ja enemmän kansalaisten elämää perskokkareet.
        Orpo ja Stubb ostavat suomalaisten tekemät jäänmurtajat USA:lta lahjoittamalla Ukrainaan Suomen USA:sta ostamat aseet... Järjettömyyden huippu. 2 huippuosaajaa Trumpin käsittelyssä:)


    • Anonyymi

      Tämä hallitus on tehnyt suomalaisista työttömiä, köyhiä, asunnottomia ja lapsiköyhiä on tullut yli 20 000 uutta Orpo-Purra hallituksen toimin. Vain yli 10 000€ kuukaudessa ansaitsevat kiittävät.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Raha suojelee rahaa kaikin tavoin.

    • Anonyymi

      Kuntien työllisyyspalveluissa oli elokuun lopussa yhteensä 311 100 työtöntä työnhakijaa, mikä on 31 500 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Edelliskuusta työttömien työnhakijoiden määrä laski 28 000:lla. Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli 11,5 prosenttia eli 1,1 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten.

      Vielä on matkaa 1993 vuoden määrään joka oli yli 400 000 työtöntä. Pian tarvitaan sankareita ja lottia niin luvut korjaantuu.

    • Anonyymi

      Nyt voitaisiin ottaa opiksi että laskusuhdanteessa ei todellakaan ole oikea aika lähteä tekemään leikkaussopeutuksia.

    • Anonyymi

      Orpo ja Purra nauttivat kun saavat leikata köyhiltä ihmisiltä, työttömiltä ja duunareilta. EK:n hallitusohjelmaa noudatetaan piirulleen.

    • Anonyymi

      Rahaa riittää tehottomien yritysten tukemiseen ja yksityiseen terveydenhuoltoon.

    • Anonyymi00031

      Hirveetä menoa kauhukabinetin kyydissä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe