Olisi tarkoitus maalata talo. Mistä tiedän mitä maalia ostan. Talo on maalattu joskus yli 10 vuotta sitten, en vain tiedä millä maalilla.
Maalilaatuja on useita.
Uulaa, Panua, Pika-tehoa, Valttia, Ultraa jne.
Öljymaalia vai mitä ostan ????
Entinen maali on jotain himmeää ei kiiltävää !!!!
Neuvoja ???
Maalilaatuja on useita.
Uulaa, Panua, Pika-tehoa, Valttia, Ultraa jne.
Öljymaalia vai mitä ostan ????
Entinen maali on jotain himmeää ei kiiltävää !!!!
Neuvoja ???
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensin kannattaa selvittää millä maalityypillä talosi on maalattu. Siis lateksi, öljy, punamulta tms maalilla. Uusi maali valitaan sen mukaan. Samankaltaista maalia. Voit koittaa raaputtaa maalipintaa talosi seinästä. Jos irronnut maali lohkeilee suurina paloina ja poltettaessa savuaa ja haisee palaneelle muoville, se on lateksia. Vanha öljymaali hilseilee ja pölyy pois. Punamultamaali myös pölyää mutta sen tunnistaa helposti. Voit kysyä maalikaupasta asiasta.
Maalauksesta vielä sen verran.Hankaa seinää sinolilla jos maalia tarttuu rättiin niin silloin se on Lateksia. silloin sopiva maali on lateksi .Jos maalia ei tartu rättiisi niin saat olla melko varma että talosi on maalattu Öljymaalilla.