Perunkirjoituksen liitteet ja selvittelyt

Anonyymi-ap

Perunkirjoituksen laatiminen ei ole itselle ennestään tuttua. Nyt yritän tehdä mahdollisimman paljon itse ennen kuin perunkirjoittajaksi valittu palaa lomiltaan. Olen jo pyytänyt aluekeskusrekisteristä virkatodistuksen/sukuselvityksen mutta siellähän on jonoa (eli kestää vielä).

Jos vainaja on asunut nuoruudessa Ruotsissa pidemmän aikaa ja myös sotalapsena, saattaa olla ollut Ruotsin henkilötunnus, vai? Mistähän tämän tunnuksen saisi selvitettyä? Olen virkatodistusta jo kysellyt riksarkivetista mutta eivät ole vastanneet. Heille ilmoitin koko nimen ja Suomen henkilötunnuksen.

Vainajan puoliso kuoli jo vuosia sitten ja hänen kuolinpesänsä oli jakamaton. Tuosta omaisuudesta on myyty metsää. Pitääkö siitä hankkia kauppakirjan kopio tätä uutta toisen puoliskon perunkirjoitusta varten (lainhuuto)?

8

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis vainaja on mennyt Ruotsiin ns. sotalapsena mutta asunut siellä monta vuotta ja myös työskennellyt eli ollut yli 15 vuotias Ruotsissa asuessaan (osan ajan)

    • Anonyymi

      Ja vielä lisäkysymys eli eikö nuo mahdolliset Ruotsin ajan virkatodistukset ole tarvinnut selvitellä jo siinä vaiheessa kun nyt kuolleen puoliso kuoli aiemmin? Eli ne joko on jo jossain (missä?) tai sitten esim. seurakunta ei ole muuttunut Ruotsissa asumisen aikana?

      • Anonyymi

        Tähän asiaan sen verran, että vain suomessa olevien asuinpaikkojen kun on täyttänyt 15 vuotta.

        Ihmettelen kyllä tuota käytäntöä ja työtä mitä joutuu tekeen, koska kaikki oleellinen tieto löytyy kyllä viimeisimmästäkin virkatodistuksesta, tunmustetuista lehtolapsista lähtien.

        Ruotsissahan, kun ei sieltä tarvita, onkin sitten kymmeniä sisko- ja velipuolia 😁😇


        T. Lawetorder, professional of the law, over Z via V


    • Anonyymi

      Datainspektion on ruotsissa henkilötietojen pitäjä, ei ruotsiarkisto ja sellainen kuin digg.se perustettu v.2018 on myös ns. julkinen, mutta alussa mainitsemani vastaa nihkeän tylysti tiedusteluihin, nämä tiedot olisi löytynyt googlella "henkilötietorekisteri+ruotsi"

      Meikä joutui ottaan Norjan henkilötunnuksen ennen kuin avattiin palkanmaksuun pankkitili.

      Metsänmyyntiin pitäisi löytyä silloinen kauppakirja, ellei nyt edesmennyt omistanut kyseistä metsää yksinomaan, mutta jos omistus yhteinen aiemmin kuolleen kanssa, pitäisi tuo kauppakirjan kopio löytyä liitteenä jokaiselle perukirjoitukseen osallistuneille annetun perukirjan liitteenä tai silloiselta kaupanvahvistajalta jos myyty maaperustaisena.

      En tiedä sen kummemmin ruotsin sodanajan käytäntöjä, mutta uskoisin, että ovat saaneet tuolloin ruotsalaisen väliaikaisen henkilötunnuksen.

      Seurakunnasta missä nyt edesmennyt on syntynyt saatte virkatodistuksen missä pitäisi ilmetä päivämäärä milloin siirtynyt sotalapsena ruotsiin ja sen päivämäärän ja suomalaisen henkilötunnuksen perusteella tulisi löytyä ruotsin silloisesta rekisteristä.

      Koetan kaivaa lisää jos tarvetta tulee.


      T. Lawetorder, professional of the law, over Z via V

    • Anonyymi

      Finlandabroad.fi -sivuston mukaan virkatodistuspyynnöt ajalta ennen 30.6.1991 tehdään maakunta-arkistoon. Käytännössä sitten kun katsoo, mihin maakunta-arkistoon pyyntö pitäisi lähettää, sähköpostiosoitteena on aina [email protected]

      • Anonyymi

        Mitä ittuu höpötätte, SUOMI ULKOMAILLA, ELI SUOMEN EDUSTUSTOT.

        EI siis suomenkansalainen ruotsissa ja tällöin auttaa RUOTSIN SUURLÄHETYSTÖ ja kyseessä on sotalapsena mennyt ruotsiin ja ruotsissa olon ajasta tarvita mitään tietoa, VAAN siitä lähtien kun on tullut takasn suomeen, eli syntymäkotikunnan seurakunnan virkatodistus josta ilmenee sotalapsena ruotsiin meno, sitten sen kunnan virkatodistus missä asunut ensinmäisenä taas jälleen suomessa.

        Ei nämä asiat nyt ole noin vaikeita selvittää, eli mitään ruotsin kaarle XII aikaisia arkistoja tarvita.

        T. Lawetorder, professional of the law, over Z via V


      • Anonyymi

        Nyt ei ole KYSE ruotsissa kuolleena, vaan suomessa kuollut ja yllä jo selitn mitä tarvitaan.

        Ainoastaan silloin tarvitaan, jos ruotsista ilmaantuu lapsi vaatimuksineen jolloinka tuo lapsi on merkitty sikäläiseen rekisteriin.

        Tässä teidän mainostamalta sivustolta : "Ruotsissa kuollut Suomen kansalainen

        Ruotsin verovirasto lähettää tiedon Ruotsissa kuolleista Suomen kansalaisista Digi- ja väestötietovirastoon Suomeen. Tietoja kaksoiskansalaisten kuolinpäivästä ei lähetetä automaattisesti, koska kaksoiskansalaiset merkitään Ruotsin väestökirjanpidossa vain Ruotsin kansalaiseksi".

        Eli jos käytäntö on ollut sota-aikana, että merkitty ruotsinkansalaiseksi heti alkujaan, niin tulee tiedustella antamistani tahoista TAI RUOTSIN suurlähetystöstä SUOMESSA ja tällöin sinne selvittää päivämäärä milloin mennyt sotalapsena ruotsiin ja millä henkilötunnuksella.

        Lisäksi kai nyt edesmenneellä on ollut jo papereita josta ilmenee ruotsin antama HT.

        Tsiisus, ei nämä asiat ole vaikeita.

        T. Lawetorder, professional of the law, over Z via V


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      133
      2344
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      345
      1855
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1537
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1290
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1183
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1153
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      887
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      830
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      742
    Aihe