Purjeveneiden nopeuden kehitys

Anonyymi-ap

Kertokaapa purjeveneiden nopeuden kehityksestä ajalta 4000 vuotta ennen ajanlaskun alkua tähän päivään

-avotuuleen
-vastatuuleen

Milloin tapahtuivat suurimmat kehitysaskeleet? Silloinko, kun veneet saatiin plaaniin ja siipien päälle?

3

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      MyrkynVihreät on tehnyt lakialoitteen ; - Purjeveneilyä on rajoitettava Suomessa, että tuulta riittäisi myös TuuliVoimalohin !
      - kyl noi MyrkynVihreät hoksii kaikelaista ! - heeeeh heheheheh heeee

      .

    • Anonyymi

      Määrittele suurin kehitysaskel. Mitataanko sitä solmuina venevauhdissa, solmuina VMG:ssä, prosentteina venevauhdissa, prosentteina VMG:ssä, vaiko jollain muulla mittarilla, ja jos viimeisin niin millä mittarilla?

      Solmuina avotuulessa suurin parannus syntyi Paul Larsenin Sailrocket2:n ansiosta.
      Solmuina VMG:ssä suurin parannus tuli kantosiivillä, sekä myötäisessä että luovilla.
      Prosentteina kantosiivet tai sailrocket eivät pääse lähellekään suurinta parannusta suoritusarvoihin. Vastaisessa prosentteina suurin parannus tuli ihan viimeistään 400 vuotta sitten, kenties paljon aikaisemminkin.
      Myötäisessä prosentteina tuskin kukaan pystyy vastaamaan tiedolla, luuloilla vain koska tarkkaa historiallista tietoa aiheesta ei ole olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2449
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2268
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      200
      1286
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1088
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      109
      1084
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      220
      932
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      909
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      827
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      779
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      51
      759
    Aihe