SOLU("OSOITE") -funktio

Excelissä on kätevä SOLU("OSOITE") -funktio, jolla saadaan haluttuun soluun kulloinen solun osoite, jossa kursori on, jonkun toimintotapahtuman aikana. Sitä voidaan kätevästi käyttää esim. siinä kun haetaan tieto vaikkapa toisen taulukon muuttuvasta solusta ko. taulukon soluun, joka siirtyy esim. rivien lisääntyessä. Eli siis solu, johon tieto haetaan ei ole vakiopaikalla tai tieto, joka haetaan ei ole vakiopaikalla.
Esimerkki: määritellään joku tietty solu (esim. A1), johon halutaan se tieto joka kirjoitetaan mihin tahansa muuhun taulukon soluun kuin A1 ja A2, niin soluun A1 kirjoitetaan =EPÄSUORA(A2) ja A2 soluun =SOLU("OSOITE"). Hyvin toimii, mutta miten tuo sama tehdään esim. LibreOfficessa?
241138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Poista se windows paska!

Äänestä
  • Niin poistankin, jos saan tuon toiminnon toimimaan jossain muussa taulukkolaskennassa.

    Äänestä

  • Vapusen paska-avaus taas kerran!

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Vapusen paska-avaus taas kerran!

    Saimaanapina ei osaa olla häiriköimättä.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Vapusen paska-avaus taas kerran!

    Rakkula hiljaa, kun et mistään mitään ymmärrä.

    Äänestä

Saattaa löytyä helpommin, jos ei käytä suomennettuja funktiooiden nimiä vaan alkaa metsästää alkuperäiskielellä? Nuo suomennokset pitäisi muutenkin tässä kohdassa kieltää: Aiheuttaa excel-käyttäjille vain mielipahaa, kun sheetit ei toimikaan, kun kielituki puuttuu..

Äänestä
  • a1:een =indirect(a2). a2:een =cell("address",a3). a3:ssa on siis haluttu tieto.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    a1:een =indirect(a2). a2:een =cell("address",a3). a3:ssa on siis haluttu tieto.

    Mistäs se siihen a3:seen tulee, kun olisi tarkoitus saada mistä tahansa solusta se tieto eli vaikkapa b-sarakkeen mille tahansa riville kirjoitettu tieto tai c-sarakkeen mille tahansa... jne
    ?

    Äänestä

  • Joo, toi on totta. Esim. excelissä on funktiot suomennettu, mutta sitten kuitenkin makroissa ne eivät kaikki kelpaa, vaan pitää olla alkuperäinen muoto. Tuommoinen aiheuttaa turhaa päänvaivaa. Riittää, kun ohjetekstit ovat suomea, niin lontoon murretta taitamattomatkin saavat selvän. Mutta jos ohjeetkaan eivä saa olla suomea, niin sitten voisivat olla vaikka kiinaa, arabiaa, japania tai sanskriittia. Kyllähän ne ummikkosuomalaiselle aukenevat ihan yhtä hyvin. ;-)

    Äänestä

  • Olen samaa mieltä "suomennoksista". Niistä voi olla jotain helpotusta paria yleisimpää funktiota käyttävälle ummikolle. Muuten lukemattomista kieliversioista on vain haittaa. Excel ei ole englantia, saati sen "suomennos" suomea. Monia yksittäisiä nimityksiä on lyhennetty niin, ettei merkitys avaudu ilman manuaalia, vaikka alkuperisen tietäisikin.

    Milloinkahan lukujen päivämäärien ym. merkinnöissä päästään yksimielisyyteen. Se, että näin on meillä aina tehty, ei ole hyvä perustelu tehdä asioista tarpeettoman hankalia.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    a1:een =indirect(a2). a2:een =cell("address",a3). a3:ssa on siis haluttu tieto.

    Mene hoitoon!

    Äänestä

EXCELIN ja LibreOfficen kaava on täysin samanlaiset, ei niin mitään eroa, oletko trolli vai Ubuntun käyttäjä kun tuollaista paskaa levittelet.

Äänestä
  • Jos käyttää LibreOfficessa kaavaa : SOLU("OSOITE"), niin antaa virheilmoituksen, mutta Excelissä sama kaava antaa kulloinkin valittuna olevan solun osoitteen, kun solun arvoa on muutettu.
    Voit ihan itse kokeilla niin ehkä huomaat eron.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Jos käyttää LibreOfficessa kaavaa : SOLU("OSOITE"), niin antaa virheilmoituksen, mutta Excelissä sama kaava antaa kulloinkin valittuna olevan solun osoitteen, kun solun arvoa on muutettu.
    Voit ihan itse kokeilla niin ehkä huomaat eron.

    Haista paska.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Haista paska.

    Toivotaan, että sinullakin olisi tänään jo helpompaa.

    Äänestä

MS-kura ei koskaan toimi!

Äänestä

Tuommosia ne linkkurat on. Pitää olla linkkurahousut jalassa, ettei valu lahkeesta.

Äänestä

Nyt ymmärsin mitä haet: Windowsissa tosiaan jos ref-kentän jättää tyhjäksi(=cell("address",ref)), virhekäsittelijä asettaa sen osoittamaan tällä hetkellä valittuna olevaa solua. Libre:ssä saman kentän puuttuminen asettaa kaavan osoittamaan itseensä - eli samaan soluun.
Kyse on kuitenkin virhe-käsittelijän toiminnosta eikä varsinaisesta valinnasta, mikä käyttäjälle pitäisi sallia, jolloin toteutus on vapaasti valittavissa(Ehkä parasta olisi antaa vain virheilmoitus, jostain syystä tällaiset epämääräiset toiminnot vetävät tietynlaisia ihmisiä magneetin lailla puoleensa).

Äänestä
  • Olisi tietenkin mukavaa, jos jostain muustakin kuin Excellistä löytyisi vastaavasti toimiva funktio. Olen kaikista varteenotettavista taulukkolaskentaohjelmista etsinyt tuota noin toimivaa funktiota, mutta en ole löytänyt. Jos jaksaisin paneutua asiaan syvemmin, niin ehkä sellaisen funktion voisi itsekin tehdä. Helpommalla on vielä päässyt käyttämällä Exceliä.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Olisi tietenkin mukavaa, jos jostain muustakin kuin Excellistä löytyisi vastaavasti toimiva funktio. Olen kaikista varteenotettavista taulukkolaskentaohjelmista etsinyt tuota noin toimivaa funktiota, mutta en ole löytänyt. Jos jaksaisin paneutua asiaan syvemmin, niin ehkä sellaisen funktion voisi itsekin tehdä. Helpommalla on vielä päässyt käyttämällä Exceliä.

    Tästä syystä pysyn kaukana Excel:stä - se ei ole yhteensopiva itsensäkään kanssa!

    Äänestä

Mene hoitoon vapunen!

Äänestä
  • Kesällä on kaikenlaisia inisijöitä täälläkin vinkumassa.

    Äänestä

Ettei tuo lahopäisyys pääsisi tämän asian vuoksi leviämään, annan yhden esimerkin:

Pistä A1 soluun vaikka tämä kaava:
=SOLU("WIDTH";A6)

Ja tuohan tarkoittaa että vastauksena saat solun A6 leveyden.

Ja mikäli haluat tietää asiasta enemmän, saat luvan pyytää tosi nätisti jatkoa sillä tuo funktio on hyvin monipuolinen informaation poimija.

No jaa, tuolla välissä yksi lahopää väitti Libreofficen ja Microsoft Excelin poikkeavan tässä tapauksessa toisistaan, se ei pidä paikkaansa.

Äänestä

Muuten tuo lahopäinen kysyjä valehtelee sanoessaan esimerkistään näin:

Hyvin toimii

Lahopään antama esimerkki ei voi toimia sen enempää Microsoft Excel kuin Libreofficen taulukoissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Excelissä on kätevä SOLU("OSOITE") -funktio, jolla saadaan haluttuun soluun kulloinen solun osoite, jossa kursori on, jonkun toimintotapahtuman aikana. Sitä voidaan kätevästi käyttää esim. siinä kun haetaan tieto vaikkapa toisen taulukon muuttuvasta solusta ko. taulukon soluun, joka siirtyy esim. rivien lisääntyessä. Eli siis solu, johon tieto haetaan ei ole vakiopaikalla tai tieto, joka haetaan ei ole vakiopaikalla.
Esimerkki: määritellään joku tietty solu (esim. A1), johon halutaan se tieto joka kirjoitetaan mihin tahansa muuhun taulukon soluun kuin A1 ja A2, niin soluun A1 kirjoitetaan =EPÄSUORA(A2) ja A2 soluun =SOLU("OSOITE"). Hyvin toimii, mutta miten tuo sama tehdään esim. LibreOfficessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu