MP:n nousu

Onko mahdollista että MP nousisi Veikkaus liikaan?

14

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On se mahdollista seuraavan 100v aikana.

    • Anonyymi

      Onko Mikkeli niin suuri talousalue, että se elättää kunnolla kaksi pääsarjajoukkuetta?

    • Anonyymi

      Jalkapallossa kulut ovat selkeästi liigakiekkoa pienemmät. Tekee silti tiukkaa, Etelä-Savo on köyhää aluetta. Pienin veikkausliiga/liiga-kaupunki tällä hetkellä on Vaasa, joka on paljon Mikkeliä rikkaampi kaupunki.

    • Anonyymi

      MP:lle pitäisi rakennuttaa uusi ja iso jalkapallostadion ja sinne oma orkesteri totta kai.

    • Anonyymi

      Onhan se mahdollista, on siellä huononpiakin mukana. Mutta kyllä mikkeliläisten on syytä alkaa ostaa lippuja ja kannattaa omiaan, nimittäin. Liiga on aina liiga.

      • Anonyymi

        Ja jaliksen katsominen on yhtä älykästä puuhaa, kuin persujen kannattaminen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja jaliksen katsominen on yhtä älykästä puuhaa, kuin persujen kannattaminen.

        Mikkeli on jalkapallokaupunki. On ollut ja tulee olemaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikkeli on jalkapallokaupunki. On ollut ja tulee olemaan.

        Jep. Ja tämån takia mikkeliläisiä sanotaankin yksinkertaisiksi sisäsiitoksen tuloksiksi..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikkeli on jalkapallokaupunki. On ollut ja tulee olemaan.

        Mikä ihmeen jalkapallokaupunki? Mikkelin pulloilijoiden peleissä käy kourallinen katsojia, joista varmaan melkoinen osa junioreita ja omaisia.


    • Anonyymi

      Ihan oikeasti.
      Onko MiIkkelin talousalue riittävä kahdelle pääsarjajoukkueelle?
      Toki ne pelaa eri aikaan, mutta onko riittävästi sponsorirahaa molemmille.
      Jukurit 1 450 000€ (2021-22) ja MP huipulla oisko 800 000€ riittävä?
      Syökö toinen toistaan...

      • Anonyymi

        Näkisin että eivät välttämättä kilpaile samasta markkinasta, koska Jukurit toimii yleensä syyskuusta ja lopettelee perinteisesti hyvissä ajoin ennen playoffeja. MP saa siis huomiota, tai potentiaalisesti voisi saada, välin huhtikuun alku - syyskuu.


    • Anonyymi

      Nykyään jokainen veikkausliigajoukkue saa vuosittain automaattisesti noin puolen miljoonan euron potin (mediasopimus- ja uefa-rahaa), tuohon päälle "omaa" rahaa toinen mokoma, niin kattaisi ehkä organisaation ja edustujoukkueen kulut.

      Tällä hetkellä MP:n pelaajabudjetti on ykkösen toisiksi pienin.

      Jukureilla on isot velat entiselle pääomistajalleen.

    • Anonyymi

      Rahaa pitäisi saada jostain. Viime vuosien onnistuneista nousuista AC Oululla ja Gnistanilla on rikas namusetä, joka on valmis lappaamaan rahaa seuraan. Mikkeliin tarvittaisiin myös paremmat fasiliteetit. Urski on hieno paikka, mutta aikansa elänyt. Iso remontti tarvitaan vähintään tekonurmineen yms. Kaupungilta ei varmasti ole sellaiseen rahaa tulossa, joten se pitäisi tulla muualta.

      Edustusjoukkueen budjetti ei ole noussut neljässä vuodessa yhtään, joten tämänhetkinen tilanne taitaa olla se maximitaso mihin nykyinen riittää. Toki pitää muistaa, että pelataan tuloksellisesti 2000-luvun parasta futista Mikkelissä.

    • Anonyymi

      On kun k-kauppias menee monttu auki seisomaan mpn maalille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      222
      6702
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5598
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      296
      3661
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2200
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      22
      2196
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      60
      2044
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1564
    Aihe