Ikää 54 v. Nelikymppisenä kuvioihin tulivat runsaat kk joiden gyne sanoi johtuvan keltarauhashormonin puutteesta, kohtu kehitti paksun limakalvon tämän vuoksi. Viime vuosina runsaus on hellittänyt, mutta pari vuotta sitten tuli uudeksi riesaksi tiputtelu. Tämän vuoksi kävin jälleen gynellä ja tämä gyne sanoi että myoomat puristavat kohtua (ja sen takia sitten limakalvoa lirisee ulos).
Suositeltiin kierukkaa ja kohdonpoistoa, kumpaakaan en halua. Söin Slindaa, mutta sen kanssa vuosin kokoajan. Kokeilen desogestreeliä, ja sain runsaahkot kk jo ekan liuskan 3. viikon alusta.
Olin syömättä mitään ja on ollut minimaalista tippaa joka ei ehdi housuun asti, ja pari kertaa sellainen lirahdus että ehtii. Joku sanoi netissä että hänelle oli gyne sanonut että kohtu voi kasvattaa limakalvoa niinkin ettei se tule normaalisti ulos, ja tällöin kannattaa syödä progesteronia että saa tyhjennysvuotoja aikaiseksi.
Aloitin sitten sen desogestreelin jälleen ja olen toisella viikolla.
On mennyt yli 100 vrk siitä kun sain tuolla em. lääkkeellä sen kuukautisia muistuttaneen vuodon, ja sen koommin ei sellaista sitten ole ollut, tuota tippaa vaan.
Onko teillä edeltänyt menopaussia tiputteluvaihe ja kauanko se oikein kesti?
Voiko kk-kierto loppua hitaasti tiputellen?
3
474
Vastaukset
- Anonyymi
Käsitinkö oikein, että olet 54-vuotias, ja sinulla menee Desogestrel ?
Itse käytin kyseistä lääkettä vielä nelikymppisenä, ja pari lääkäriä sanoi, ehdottomasti ei.
Yrittivät vielä tivaamalla tivata, kuka sitä oli minulle kirjoittanut. En toki voinut muistaa, ja ehkä luulivat, etten vain halunnut sanoa. Oikeasti en muistanut.
Siitä sain sellaisen käsityksen, ettei sitä enää tuolla iällä pitäisi käyttää.
En tiedä mihin perustuu.- Anonyymi
Gyne syksyllä esitti että kohdunpoisto tai kierukka. En halua kumpaakaan, kun mieluummin odotan että tulee menopaussi ja mahdollisesti myoomat lähtevät surkastumaan. Gyne sitten kirjoitti Slindan. Sillä vuosin solkenaan ja kun puhuin asiasta netissä, muutama ikäisehköni nainen sanoi syövänsä desogestreeliä ja olevansa kokonaan vuotamatta sen kanssa. Ehdotin sitä sitten TK-lääkärille, ja hän kirjoitti sitä.
Lugesteroni olisi eniten kiinnostanut, mutta TK-lääkäri sanoi ettei se käy minulle kun pitäisi olla säännöllinen kk-kierto. Siinähän ilmeisesti otetaan tabletteja kierron tiettyinä päivinä, eikä kokoajan taikka esim. kolme viikkoa neljästä.
Oli minullakin se käsitys että ehkäisyvalmisteita ei saa yli 50-vuotiaana enää käyttää mm. tulppariskin takia. Ilmeisesti sitten saa, koska sekä gyne että TK-lääkäri olivat valmiita kirjoittamaan näitä progesteronivalmisteita (eli lääkkeitä joissa ei ole estrogeenia).
Alkoi tässä juuri 3. viikko tällä kertaa. Kun olen syönyt liuskan loppuun eli 4 vk, jätän syömisen ja katson tuleeko sitä tyhjennysvuotoa. Jos ei, niin en syö enempää. Jos tulee, niin sitten kaiketi syön muutaman kerran vuodessa että saan sen vuodon.
Luulin tosiaan että kyllä se kohtu aina itse itsensä tyhjäksi hoitaa, mutta mene tiedä sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1222396- 1341895
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631236Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1051216En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771101Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311070Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451049Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉831009HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio241006Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56942