Ikää 54 v. Nelikymppisenä kuvioihin tulivat runsaat kk joiden gyne sanoi johtuvan keltarauhashormonin puutteesta, kohtu kehitti paksun limakalvon tämän vuoksi. Viime vuosina runsaus on hellittänyt, mutta pari vuotta sitten tuli uudeksi riesaksi tiputtelu. Tämän vuoksi kävin jälleen gynellä ja tämä gyne sanoi että myoomat puristavat kohtua (ja sen takia sitten limakalvoa lirisee ulos).
Suositeltiin kierukkaa ja kohdonpoistoa, kumpaakaan en halua. Söin Slindaa, mutta sen kanssa vuosin kokoajan. Kokeilen desogestreeliä, ja sain runsaahkot kk jo ekan liuskan 3. viikon alusta.
Olin syömättä mitään ja on ollut minimaalista tippaa joka ei ehdi housuun asti, ja pari kertaa sellainen lirahdus että ehtii. Joku sanoi netissä että hänelle oli gyne sanonut että kohtu voi kasvattaa limakalvoa niinkin ettei se tule normaalisti ulos, ja tällöin kannattaa syödä progesteronia että saa tyhjennysvuotoja aikaiseksi.
Aloitin sitten sen desogestreelin jälleen ja olen toisella viikolla.
On mennyt yli 100 vrk siitä kun sain tuolla em. lääkkeellä sen kuukautisia muistuttaneen vuodon, ja sen koommin ei sellaista sitten ole ollut, tuota tippaa vaan.
Onko teillä edeltänyt menopaussia tiputteluvaihe ja kauanko se oikein kesti?
Voiko kk-kierto loppua hitaasti tiputellen?
3
523
Vastaukset
- Anonyymi
Käsitinkö oikein, että olet 54-vuotias, ja sinulla menee Desogestrel ?
Itse käytin kyseistä lääkettä vielä nelikymppisenä, ja pari lääkäriä sanoi, ehdottomasti ei.
Yrittivät vielä tivaamalla tivata, kuka sitä oli minulle kirjoittanut. En toki voinut muistaa, ja ehkä luulivat, etten vain halunnut sanoa. Oikeasti en muistanut.
Siitä sain sellaisen käsityksen, ettei sitä enää tuolla iällä pitäisi käyttää.
En tiedä mihin perustuu.- Anonyymi
Gyne syksyllä esitti että kohdunpoisto tai kierukka. En halua kumpaakaan, kun mieluummin odotan että tulee menopaussi ja mahdollisesti myoomat lähtevät surkastumaan. Gyne sitten kirjoitti Slindan. Sillä vuosin solkenaan ja kun puhuin asiasta netissä, muutama ikäisehköni nainen sanoi syövänsä desogestreeliä ja olevansa kokonaan vuotamatta sen kanssa. Ehdotin sitä sitten TK-lääkärille, ja hän kirjoitti sitä.
Lugesteroni olisi eniten kiinnostanut, mutta TK-lääkäri sanoi ettei se käy minulle kun pitäisi olla säännöllinen kk-kierto. Siinähän ilmeisesti otetaan tabletteja kierron tiettyinä päivinä, eikä kokoajan taikka esim. kolme viikkoa neljästä.
Oli minullakin se käsitys että ehkäisyvalmisteita ei saa yli 50-vuotiaana enää käyttää mm. tulppariskin takia. Ilmeisesti sitten saa, koska sekä gyne että TK-lääkäri olivat valmiita kirjoittamaan näitä progesteronivalmisteita (eli lääkkeitä joissa ei ole estrogeenia).
Alkoi tässä juuri 3. viikko tällä kertaa. Kun olen syönyt liuskan loppuun eli 4 vk, jätän syömisen ja katson tuleeko sitä tyhjennysvuotoa. Jos ei, niin en syö enempää. Jos tulee, niin sitten kaiketi syön muutaman kerran vuodessa että saan sen vuodon.
Luulin tosiaan että kyllä se kohtu aina itse itsensä tyhjäksi hoitaa, mutta mene tiedä sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 853962
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.513268Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603012Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,612936SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.772464Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52286Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a251974Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621951Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1621918- 911311