Karin elektroniikkasivut ?

Monelle harrastajalle varmaankin tutut Karin elektroniikkasivut ovat kadonneet netistä:

http://huhtama.kapsi.fi/ele/

Mutta: kyllästyikö Kari elektroniikkasivujen ylläpitoon, vai tapahtuiko Karille jotakin ikävää ?
113946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Osoite on vaihtunut. Löytyy kyllä googlella kun hakee jotain siellä olevaa juttua.

Äänestä
  • Googlella ei kyllä noita elektroniikkasivuja enää löydy.

    Kokeilin esim. tällä:

    kari huhtama +"elektroniikka" +"miljoonalaatikko"

    löytyy nimenomaan tämä:
    https://huhtama.kapsi.fi/ele/index.php?si=miljoona.sis

    Ja osoite tosiaan jossain vaiheessa on muuttunut, mutta tuo https://huhtama.kapsi.fi/ele/ nimenomaan on se uusi osoite (jollei sitten ole muuttunut toista kertaa?)

    taisi olla alunperin mbnet.fi -sivustolla, mutta kun Mikrobitin toimitus teki käyttäjille haitallisia muutoksia käyttöehtoihin ja hinnoitteluun, niin siinä vaiheessa tuokin sivusto siirtyi kapsi.fi -palveluun, joka ei kuitenkaan enää tunnista tuon sivuston olemassaoloa.

    Äänestä

Ei ole pitkää aikaa kun google vielä ohjasi Karin sivuille, mutta nyt en sellaista hakua onnistunut tekemään josta olisi tullut osumaa.

Äänestä
  • Kiitos linkistä. Konkkalaskuri on kätevä.

    Äänestä

Olen mielessäni sijoittanut Huhtaman Hämeenlinnan seudulle. Paikalliset alan harrastajat ovat varmaan tietoisia, onko poistunut keskuudestamme.

Äänestä

Karin elektroniikkasivut olivat tosi kattavat ja hyvät. Harmi kun ovat poistuneet. Toivottavasti ne saisi takaisin.

Äänestä

Karin sukulaisena ilmoitan teille että Kari Huhtama on menehtynyt äkilliseen sairaskohtaukseen noin 2 vuotta sitten. Hyvä että sivuista on kopio vielä tallessa tässä keskustelussa.

2Äänestä
  • Osanotto.
    Ensin meni Ilpo J. Leppänen ja sitten Kari Huhtama - kaksi suomalaisen elketroniikkaharrastuksen legendaa. Kummankin sivut innoittivat monia harrasteen pariin ja löytyipä niiltä vinkkiä taitajillekin. Vähiin käy kotimaiset elektroniikkasivut ja niiden tekijät.

    Äänestä

up1

Äänestä
  • ...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monelle harrastajalle varmaankin tutut Karin elektroniikkasivut ovat kadonneet netistä:

http://huhtama.kapsi.fi/ele/

Mutta: kyllästyikö Kari elektroniikkasivujen ylläpitoon, vai tapahtuiko Karille jotakin ikävää ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu