Suomeen halutaan tuoda ulkomaalaistaustaisia, kouluttamattomia hoitajia perheineen kuluttamaan yhteiskunnan varoja. Lähtevät pois muutaman vuoden kuluttua, lapset koulutettu ja Suomi laitettu konkursiin - sairaat kuolleet ja terveet sairastuneet
Miksi Suomen päättäjät ovat niin tyhmiä etteivät osaa nostaa maamme kilpailukykyä. Tänne pitää haalia osaavia hoitajia Englannista, Norjasta, Ruotsista, Tanskasta. Mielellään niitä jotka ovat suomeata lähteneet. Kunnon palkka ja muut työyhteisöesut kuntoon kaikille hoitajille.
Hoitajapula
4
152
Vastaukset
- Anonyymi
Sanos muuta. Terveydenhuollon alasajo. Kaikki eivät saa hoitoa tulevaisuudessa. Mitä nopeammin kuolee sairauteen niin hyvä kansantaloustuotteelle. Kapitalismi nousee entisestään. Rikkaat hoidetaan. Mutta turhaa köyhän/duunarin valittaa kun ei mitään tee asioiden eteen vaan äänestää porvaria.
- Anonyymi
Se on jo tälläkin hetkellä niin, että rikkaat saavat hoitoa, köyhemmät heikommin.
Monet vanhukset sanovat itseään kulueräksi, tätäkö se hyvinvointi on?- Anonyymi
Mistä sitä hyvinvointia syntyisi, kun kaikki vain kuluttavat yhteiskunnan resursseja? Useampien pitäisi tuottaa sitä hyvinvointia eli pitäisi tehdä töitä.
Hyvinvointiin tarvitaan enemmän tuottavaa väkeä ja vähemmän tai ei ollenkaan joutoväkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322269Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297470Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825950Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014376Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo862049Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345