Tietääkö joku, onko Green Fuel Nordic lopettanut tehtailunsa. Viime vuoden tilinpäätöstietoja ei ainakaan ole julkaistu.
Onko GFN:n öljylähde kuivunut?
Anonyymi-ap
491024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Ainakin palkan pitäisi juosta.
Tes-neuvottelut 6.6.2023
Uusi yrityskohtainen työehtosopimus bioteollisuuteen
Teollisuusliitto ja bioteollisuudessa toimiva Green Fuel Nordic Oy ovat solmineet yrityskohtaisen työehtosopimuksen. Sopimuskausi on 1.6.2023–28.2.2025. Sopimuksen sisältämät palkankorotukset ovat teollisuuden yleisen linjan mukaiset. Työehtosopimus koskee työntekijöitä ja takaa työrauhan.
Työntekijöitä? Jos niitä on!
Eipäs tunnu työntekijät olevan kovin tyytyväisiä tuolla.
Montako työntekijää?
Kokoomuksen valtuutettu Reijo Kortelainen sanoi valtuuston kokouksessa, että joka päivä lähtee bioöljytehtaalta öljyrekka maailmalle.
Otetaanko porukalla nyt selvää, puhuiko valtuutettu totta.
Jos lähtee joka päivä rekka maailmalle, pitäisi tulla myös joka päivä raaka-ainetta vastaavan verran.
Eli pitäisi olla huomattavasti enemmän rekkoja kuin vain yksi rekka joka lähtee maailmalle
Jos Rege ei tätä tajua, hänen puheissaan on sumutuksen maku.
Tämä ns öljylaitos ei toimi. Joten mten sieltä voi lähteä kuoma/ kuormia?
Ei ole ensimmäinen kerta kun puhuu paskaa. Vielä joutuu vastuuseen puheista, ihmiset ovat jo saaneet tarpeekseen.
Samassa puheessaan Kortelainen toivoi ja uskoi, että biojalostamo tulevaisuudessa laajenisi samalla tontilla kolmella jo "lähes luvatulla" yksiköllä.
Saarelainen lupasi aikoinaan 24 000 tn vuosituotannon täydellä kapasiteetilla. Tämä tarkoittaa 750 rekkakuormaa vuodessa, eli kaksi (2) rekkaa joka päivä.
Kortelainen uskoo edelleen kasvattavansa tuotannon nelinkertaiseksi eli n. 100 000 tn vuodessa. Tämä tarkoittaa jo sitten kahdeksaa (8) rekkaa päivässä.
Kertokaa minulle, missä ovat asiakkaat? Kestääkö sillat, vai lähteekö rekat Kuhmoon ja Nurmekseen?
"leiska"
PS. muuten, onko kukaan kuullut mitään henkilöstä "markkinat"?
Kuka sen sanoo ettei toimi? Umpihullu"markkinat" ?
Syöpälääkettä ja kaupallisesti saatavilla olevaa liikennepolttoainetta saa talttatieltä.
"markkinat"
Tuleeko käyttökelpoista bioöljyä? Ei tule!
Tehtaan myymälästä ostin tänään ravintolisää 🧛
Green Fuel Nordic Oy (2433135-7) on perustettu vuonna 2011 ja sen toimialana on Jalostettujen öljytuotteiden valmistus. Yrityksen viime tilikautena 12/2021, Green Fuel Nordic Oy teki 498 000 EUR liikevaihtoa ja sen tulos oli −4 073 000 EUR. Yrityksen nettotulosprosentti oli −817,18%.
Lähde Kauppalehti
Ajantasaista tietoa ei löydy.
Miksi viimeiseltä vuodelta ei löydy tietoja?
Eivätkerro totuuta jotta kusetus voi jatkua. Tämä ns öljy tehdas ei tule toimimaan koskaan.
Lieksan kaupungin päättäjät tyri pahemman kerran.
Yhtiökokous osakkeenomistajille pidetty 22.6.2023
Tuleeko taas osakeanti?
Lieksan Lehti tekemään juttu GFN bioöljytehtaan sadasta työpaikasta ja kun mustaa kultaa virtaa maailmalle. 🤭
Johan LL tekijutun ja oli kuvakin lehdessä pöttöautosta joka oli GFNväreissä. Joka oli ns kusetus. Lehti ei voi myöntää valehdelleensa. Kuiten lehden pitäsi otta selvää ja pysyä totuudessa ja puolueeton. Nyt kyllä nyt jotta kumaretaan paskajauhajille ja pyllistetää tilaajille. Totuus tulee aina jälkijunalla. Lieksassa se tulee postiautolla kirjekuoressa. Tosin ei kulje postiautot. Joten odotellaan. Ja sumutus jatkuu. Ja tehdas pysyy kylmänä.
Green Fuel Nordic rakentaa
3 biojalostamoa Savoon - 150 miljoonan investointi
Saarelaisen mainos KL 19.1.2012
Ei ole sitä ensimmäistäkään Iisalmessa, tontti on tyhjä. Lieksasta löytyi tarpeeksi tyhmä valtuusto joka uskoi Saarelaisen satuja.
Vuonna 2011 perustetun yrityksen neljän viimeistä edellisen tilikauden kumulatiivinen liikevaihto on 503.000 € ja tappio 920.000 €. Samalla yhtiön tase on kivunnut yli 14 miljoonaan euroon. Sitä voidaan kutsua Lieksan ihmeeksi. Fysiikan iänikuisia lakeja rikkoen ainetta ja energiaa, samoin kuin rahaa, voidaan luoda tyhjästä. Vai miten se pitäisi ymmärtää?
Savonlinnaan jäi vain tyhjät lupaukset, Iisalmeen turhat toiveet, kaupungin ja Olvi-säätiön miljoonasatsaukset ja maatuva monttu Soinlahteen.
Saiko Lieksa jättipotin?
Huhhuh! Ompas öljynpaine laskenut hälyttävästi.😂
Olvi-säätiö vetäytyi GFN:n rahoituksesta.
Olvi oliviisaampi kuin lieksan kusettajat. Miten laitosvoi toimia jos se ei tominut lähtömaassakaan? Kuitenkin kasattiin kuten ennenkin. Ontainnut Kortsu ja kumppanit jopa ikiliikkujan patentin. Jospa joskus joku kertoisi totuuden. Ei puhuisi vailla mitään tietoa ja valetelisi lisää.
Olvi-säätiö antoi yritykselle miljoonaluokan potin pelkkiä puheita vastaan. Sillä firma osti 500.000 euron tontin Soinlahdesta. Iisalmen kaupunki investoi 5 miljoonaa Soinlahden infraan valtavan Puulaaksohypetyksen saattamana. Mitäs seurasi: valtava pettymys ja sen mukaiset selitykset ja monttu tontilla sahan vieressä.
Paljonko on Lieksan kaupungin kulut GFN puhalluksessa?
Miljoona euroa vakuuslaina Kreikasta, sen rahanpesupankista, jonka taustalla on Credit Moskow Bank. Eiköhän tuo Moskow Bank kerro jo jotain?
Suomalaisten verorahoja 20 miljoonaa Pohjois-Karjalan Osuuspankin ja Ketin kautta. Lieksan kaupungin oma panos kolme miljoonaa euroa plus Talttatie, jonka perustamiseen ja valaistukseen meni 600 000 euroa plus kaupungin maksettavaksi tullut ympäristölupa 100 000 euroa. Talttatie on käyttöä vailla, sen sijaan kadut ja pyörätiet luhistuvat.
Milloin saatte tämän kuprun auki ja kuntalaisille tiedoksi? Sitten vouhkataan kaarisillasta, saadaan ihmiset kinastenemaan ja pimitetään ihmisiltä oikea tieto GFN:stä. Ei ihme, että Määttäselle tuli kiire huitsinnevadaan Muurameen. On vaarana, että nämä loukut laukeavat ja vihdoin Määttänen joutuisi vastuuseen.
Onko tuo laskettavissa siten, että pelkästään Lieksan kaupungilta on mennyt tuohon huuhaahan 3 700 000 euroa (3,7 M€)? Kuka ottaa vastuun?
Ja muita verorahoja 20 000 000 euroa (20M€). Minkälaiset ovat järjestelyt veroparatiisi Kyproksen 1 000 000 (1 M€) euron rahoituksesta? Mikä taho järjestelee koronmaksun ja velan lyhentämisen?
Kukaan ei ota vastuuta. Poliitikot eivät ole vastuussa päätöksistään jos ne on tehty muodollisesti oikein vaikka ne olisivat miten typeriä tahansa. Tähän voisi mainita Ilomantsista uutisen, jossa venäläinen yrittäjä perustaa vanhaan kaviaaritehtaaseen sähkmootoreita valmistavan tehtaan. Erikoisinta on se ,että moottorit ei tarvitse ulkopuolista sähköä ollenkaan ts. ikiliikkujia. Saa nähdä innostuvatko poliitikot asiasta ja kunta sitoutuu rahoittamaan yritystä.
Varmasti on kunta mukana jos on noin järjetön hanke tulossa, sillä monikin haluaa nimensä historian kirjoihin ikiliikkujan keksijäporukassa. Lieksassakin biopöhinän suunnittelijoita oli monia, mutta nyt ovat vetäytynet taka-alalle.
Lieksan kaupunki rakensi GFN:lle järvivesi pumppaamon. Onko ollut paljonkin käytössä?
Entä se vaaka?
Voisiko vaa'an siirtää satamaan jääkontin läheisyyteen? Voisivat uistelijat punnita saaliit.
Juuri tuo on tilanne. Ympäristölupa 100 000 euroa on edelleen saatavissa kaupungin tilinpäätöksessä. Mikä lahjuskorruptio on menossa ja kuka hyötyy? Vastuuspakoilijoita ovat järestään kaikki, niin Reccu-rouskuttaja Kortelainen, enpä_tiijä -demarit Pöppösen pösilö, Esko Saastamoinen ja kaikki. Noo. Nikopersus Keronen on ulalla ihan kaikesta. Kanasen järjenjuoksu kiteytyy hellari-manipulaatioon.
Firman tilinpäätöksessä on ilmeisesti jotain salattavaa, kun sitä ei ole vieläkään julkaistu.
Syöksykierteessä.
Maailmanlaajuinen kuivuus on vaikuttanut öljylähteen kuivumiseen.
Virallisesti tilinpäätöstiedot pitää toimittaa rekisteriin neljän kuukauden kuluttua tilipäätöksen hyväksymisestä. Yhtiökokoushan oli vasta kesäkuulla, joten tietoja pitää vielä odotella.
Miljoonamiehet polttavat rahojaan kun eivät tiedä miten pääsisi eroon tuosta bluffista.
Miljoonamiehet ovat osanneet hakea kaupungin takauksia sijoituksilleen. Kertokaapa julki, paljonko niitä lainantakauksia on kaupungilla, ja minne?
Varmaan sama systeemi kuin Suomella Italian kanssa? Rahaa sinne annetaan, mutta mitään ei saada takaisin,,,vaikka Urpilainen lupasi.
Kolme miljoonaa meni kaupungin kautta, päälle Talttatie 600 000 €, järvivedenpumpaamo puoli miljoonaa, vaaka 200 000 € ja ympäristölupa 100 000 €. Erikseen verorahoja 20 000 000 (20 M€) Pohjois-Karjalan Osuuspankin ja kehitysyhtiön kautta. Ei sovi uonohtaa miljoon euron puskuria Moscow Credit Bankin kytkoksin kyproslaisen veroparatiisin kautta. Eipä ihme, että hallituksessa istui venäläinen Sergei Malkov.
Eli 23,9 miljoonaa euroa verorahoja pistettiin kankkulan kaivoon. Veronmaksajilla ja kuntalaisilla on oikeus tietää, mikä on todellinen tilanne! Sanotaan, ettei Suomessa ole korruptiota. Kyllä sitä on, mutta puhutaan kaverikapitalismista ja hyvä-veli-verkostosta.
Kun tilanne on tämä, niin vähintä, mitä pitää vaatia, on ylimääräinen tilin- ja toiminnantarkastus ulkopuolisen tekemänä.
Harmi, kun nyt ei ole käytettävissä iltalehtien nohakoita toimittajia, kuten Jarno Liski oli. Hän teki perusteellisen jutun jo vuonna 2018 gfn-kuprusta. Kaivoi tiedot Kyprosta myöten.
Sitten hänen aikansa meni Sanna Marinin aamiskohun perkaamiseen eli turhaan.
Nyt iltapäivälehdet ovat tutkineet ja julkaisseet natsi-Purran kaikki kirjoitukset, mitä tämä kolmikymppinen väitöskirjatutkija, perheellinen nainen julkaisi ääri-natsi-Halla-ahon Scripta-blogin keskusteluissa (yhteensä kolmatta sataa sivua etnonationalistista vihaa ja törkyä).
Valtakunnallisella tasolla on tietenkin oikein ja hyvä, että natsien soluttautuminen parlamentaatisiin päätöselimiin on tullut nyt vahvasti julki: Halla-aho, Purra, Rantanen, Meri, Rydman.
Näin maakunnan tasolla olisi tietenkin syytä tutkia myös korruption ja rahanpesun kuviot, mitkä liittyvät huijaukseen nimeltä GFN Lieksa OY.
Kyllä se sairaaksi menee kun näkee natseja joka paikassa. Mutta vihervasurikommaridemareilla on tärkeämpää jauhaa paskaa kuin hoitaa tärkeämpiä valtakunnan asioita. Seuraavana vissiin pengotte Lindtmannin ja Haaviston natsihommat?
Eihän noita natseja tartte nähdä "joka paikassa", vaan ihan ite ovat ilmoittautuneet natseiksi Halla-aho, Purra, Junnila, Meri, Marinen ja Rydman. Nuo ovat vaarallisia tyyppejä, joita läskit punaniskajuntit (kuten Purra heitä kuvaili) uskovat. Tässä on se vaaran paikka!
Natseiksi ovat ilmoittautuneet Halla-aho, Purra, Junnila, Meri, Rantanen ja Rydman. Ilman natseja on kokoomus hukassa. Talousoikeisto tarvitsee äärioikeiston tuen painaakseen köyhimmät, sairaimmat, heikoimmat ja tukea tarvitsevat maan rakoon (pahimmillaan keskitysleireille tapettaviksi).
Milloin silmänne avautuvat?
Kokoomus jännittää kusi sukassa, jotta aiotut saatanalliset leikkaukset köyhiltä rikkaille saataisiin tehdyksi, "maaliin", persut öyhöttävät ja uhriutuvat natsiensa kanssa, ristilliset eivät tunnusta muuta jumalaa kuin pääoma ja ovat saatanan hiljaa, kun vääryys tapahtuu. Rkp yrittää diskuteerata sivistyneesti. Ihan turhaan, sillä perussuomalaisten kanssa eivät päde sivistys, normaalit demokratian eivätkä parlamentarismin tavat ja säännöt.
Mitä helvettiä tuo Essayah ja Henriksson vielä miettivät?!
Lindtmann ja Haavisto samanlaisia natseja molemmat.