Sosiaalitoimen työntekijän epäillään urkkineen asiakastietoja Loviisassa.
Epäilty oli katsellut omiin työtehtäviinsä kuulumattomia tietoja sosiaalitoimen asiakkaiden tietoja asiakastietojärjestelmässä.
Lisäksi hän myös ilmeisesti oli muokannut tietoja. Kyseessä on. tietosuojaloukkaus.
Motiivi varmaankin kiinnostaisi niitä noin 20:tä asiakasta joiden tietoja on urkittu ja muokattu.
Itä-Uudenmaan hyvinvointialue epäilee
17
1137
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko tämä jokin yllätys.
Tottakai diktatuuriin ihastuneet katselee alamaistensa sosiaalitietoja. Köyhiä kun on niin kiva riistää.- Anonyymi
Usko tai älä mutta sosiaalitoimessa on asiakkaina paljon muitakin kuin vain köyhiä.
- Anonyymi
Eivät saa katsoa mitään muuta kuin sen mikä on välttämätöntä.
- Anonyymi
Saako lääkäri arvostella potilaan vaatetusta, että mitkä nuo ovat? Eikö jokaisella ole oikeus pukeutua niinkuin haluaa. Ja oman varallisuutensa mukaan.
- Anonyymi
Kyseessä lienee suurempi asia kuin joku vaatetuksesta arvosteleminen, jos sellaista edes on tapahtunutkaan. Se , että aletaan puhua pienistä asioista aiheuttaa yleensä sen että suuret jäävät huomamatta. Tuossa epäilyssä on kyse vakavasta tietosuojaloukkauksesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyseessä lienee suurempi asia kuin joku vaatetuksesta arvosteleminen, jos sellaista edes on tapahtunutkaan. Se , että aletaan puhua pienistä asioista aiheuttaa yleensä sen että suuret jäävät huomamatta. Tuossa epäilyssä on kyse vakavasta tietosuojaloukkauksesta.
Kun asia saadaan läpikotaisin tutkittua olisi oikeus ja kohtuus jos tekijän nimi tulisi julkiseen tietoon. Hänhän on toiminut hyvin arkaluonteisten asioiden parissa.. Mikä on ollut motiivi? Onko urkkinut tietoja välittääkseen ne jollekin muulle taholle?
- Anonyymi
Itäuusimaa hyvinvointi alue on ihn p...S... Ä- hUONOJA LÄÄKÄREITÄ ONNEKSI EI AIVAN KAIKKI. mUTTA muutamat v. t.
- Anonyymi
Käyttää ala arvoisia yksityisiä palveluntuottajia, joilla ei mitää osaamista. OVAT ILmeisesti hyväveliä. Ei ihme jos hyvinvointialue on rahapulassa.
- Anonyymi
Luettua asioista tietävän ymmärrettävää tekstiä:
"Lääkärit eivät halua jäädä terveyskeskuksiin töihin musertavan työmäärän vuoksi. Olen itse kuullut seuraavan näkökulman lääkäriltä, kun kysyin millaista on yksityisellä puolella työskennellä. Lääkäri vastasi, minulle, että saa saman palkan puolella työmäärällä ja ajalla verrattuna julkiseen puoleen. Omassa kunnassani julkisen terveysaseman lääkärillä on korotettu palkka ja ymmärtääkseni noi 7000€/kk eli ihan kiva ja ottaisin minäkin tuollaisen liksan vastaan pienemmällä työmäärällä.
Rahaa on, mutta ne menevät pörriäisten taskuun. Yksityinen sektori on esimerkiksi pullollaan terveydenhoitajia, joiden kliiniset taidot ovat todella surkeat ja lääkäreitä, jotka chattailevat ja ottavat rahaa siitä, että siirtävät hoidettavaa toiselle luukulle lähetteiden muodossa julkiselle sektorille erikoissairaanhoitoon, vaikka vastaanotolla kasvotusten asia saattaisi ratketa.
Olen itse yksityisellä sektorilla töissä ja olen alkanut tässä pikkuhiljaa kannattamaan vahvempaa julkista sektoria, koska toisiaan täydentävää mallia ei ole kyetty löytämään.
Nykyisen hallituksen ja yksityisen sektorin perusajatus on, alasta riippumatta, murentaa julkinen hyvin toimiva ja kustannustehokas "monopoli" tai järjestelmä ja tarjota tilalle yksityistetty ja käytännössä tehoton malli, näin kapitalismissa toimitaan. Tehokkuus seisoo ainoastaan mainoksissa, joita pörriäiset tekevät."- Anonyymi
Nämä hyvinvointialueet oli susia jo ennen syntymäänsä ja valuvikoja nyt yritellään paikata. Paras olisi purkaa koko systeemi ja palata lähtöruutuun. Tietty velvoite lääkäreille julkisella toimimisesta voitaisiin kirjata lakiin, onhan koulutus valtion rahoittama.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nämä hyvinvointialueet oli susia jo ennen syntymäänsä ja valuvikoja nyt yritellään paikata. Paras olisi purkaa koko systeemi ja palata lähtöruutuun. Tietty velvoite lääkäreille julkisella toimimisesta voitaisiin kirjata lakiin, onhan koulutus valtion rahoittama.
Samaa mieltä kanssasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä kanssasi.
Aivan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä kanssasi.
Joo
- Anonyymi
Enpä ihmettele miksi hyvinvointialueet ovat rahapulassa. käyttävät aivan muuhun kuin ihmisten hoitoon+
- Anonyymi
Kilpailuttaa yksityiset palveluntuottajat. Valitsee halvimmalla tekevän. Tarkistamatta hoitopaikkaa. TOIMINTA KOSTEUSVAURIOISESSA HOMEPAIKASSA, HALVALLA VUOKRALLA.. Ilman todellista ammattitaitoa.
- Anonyymi
Aluevaltuustossa istuu mm. Otto Andersson (rkp).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aluevaltuustossa istuu mm. Otto Andersson (rkp).
RKP on kaiken pahan alku ja juuri.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1795645Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1035584Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1814574Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514023Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613900Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313556Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1271284En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.181215- 17968
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33950