Suojaimien käyttö Ukko-Pekan tietyömaalla

Anonyymi-ap

Vuosia sitten katselin ihmetellen ja kauhistellen, kuun puolalainen kivityöläinnen katkoi suuria katukiviä jykevällä rälläkällä ilman kuulo- tai hengityssuojaimia. Muistan pohtineni, ettei EU-Puolaan näytä työsuojelumenttaliteetti juuri vielä juurtuneen. Tämän kohtasin Gdańskissa vuosia sitten.

- Saman näyn kohtasin eilen K-Ukkopekan edustan katutyömäaalla. Vierastyöläinen ja lepsu työnjohtoko kyseessä?

2

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      työturvallisuuskorttikaan ei ole lain mukaan pakollinen. Yleinen käytäntö tosin on että tilaajayritys edellyttää alihankkijoiltansa työturvallisuuskortin suorittamista hyväksytysti. Vakuutusyhtiöt voivat edellyttää.
      Äijäkulttuuri on jossain maissa vielä arkipäivää . Kintaalla sellaiselle asialle
      kuin työturvallisuus heilauttavat. Eihän nyt oikea tosi mies mamoille ja rupea suojaimia käyttämään ja pyytämään. Mitä pomokin sanoo ja etenkin työkaverit jos pyytää hengityssuojaimia ja raitisilmanaamaria itsellensä. Mammanpoikana pitävät. Tosi miehen pitääkin pilata keuhkonsa ja kuulonsa. Silloin kuuluu jengiin.
      Tosin harmittaahan se pikkasen kun alle 50 vuotiaana on täysin loppuunajettu. Kivikeuhkot, Sekin pyöräytetään helposti ammatinvalinnan piikkiin ja huonoon tsäkään. Tai sanotaan "jonkun nämäkin hommat on tehtävä". Mulle vaanyt kävi näin. Suomalainen duunari ei huomauta työturvallisuudesta muille vaan ajattelee että jokainen hoitakoon omat asiansa. Varsinkin jos ollaan eri firman leivissä. Kivipölykeuhkot saa hankittua itsellensä nopeasti.
      Työntekijän ymmärtämättömyyskin ja arkuuskin voi olla suurta. Etenkin jos ei ole "smart" tasoa, Työturvaillisuuden valvonta voi olla sinnepäin.

    • Anonyymi

      Työsuojeluvarusteet ovat lain mukasn pakolliset rakrnnustyömailla.
      Ihmettelen kun mmm. 4.tv- rakennus- mökkiohjelmissa ei ole oikeita varusteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22592
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      99
      9879
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      54
      7758
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      102
      6529
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      193
      6257
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5861
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5350
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5243
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      128
      4906
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4592
    Aihe