Suojaimien käyttö Ukko-Pekan tietyömaalla

Anonyymi-ap

Vuosia sitten katselin ihmetellen ja kauhistellen, kuun puolalainen kivityöläinnen katkoi suuria katukiviä jykevällä rälläkällä ilman kuulo- tai hengityssuojaimia. Muistan pohtineni, ettei EU-Puolaan näytä työsuojelumenttaliteetti juuri vielä juurtuneen. Tämän kohtasin Gdańskissa vuosia sitten.

- Saman näyn kohtasin eilen K-Ukkopekan edustan katutyömäaalla. Vierastyöläinen ja lepsu työnjohtoko kyseessä?

2

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      työturvallisuuskorttikaan ei ole lain mukaan pakollinen. Yleinen käytäntö tosin on että tilaajayritys edellyttää alihankkijoiltansa työturvallisuuskortin suorittamista hyväksytysti. Vakuutusyhtiöt voivat edellyttää.
      Äijäkulttuuri on jossain maissa vielä arkipäivää . Kintaalla sellaiselle asialle
      kuin työturvallisuus heilauttavat. Eihän nyt oikea tosi mies mamoille ja rupea suojaimia käyttämään ja pyytämään. Mitä pomokin sanoo ja etenkin työkaverit jos pyytää hengityssuojaimia ja raitisilmanaamaria itsellensä. Mammanpoikana pitävät. Tosi miehen pitääkin pilata keuhkonsa ja kuulonsa. Silloin kuuluu jengiin.
      Tosin harmittaahan se pikkasen kun alle 50 vuotiaana on täysin loppuunajettu. Kivikeuhkot, Sekin pyöräytetään helposti ammatinvalinnan piikkiin ja huonoon tsäkään. Tai sanotaan "jonkun nämäkin hommat on tehtävä". Mulle vaanyt kävi näin. Suomalainen duunari ei huomauta työturvallisuudesta muille vaan ajattelee että jokainen hoitakoon omat asiansa. Varsinkin jos ollaan eri firman leivissä. Kivipölykeuhkot saa hankittua itsellensä nopeasti.
      Työntekijän ymmärtämättömyyskin ja arkuuskin voi olla suurta. Etenkin jos ei ole "smart" tasoa, Työturvaillisuuden valvonta voi olla sinnepäin.

    • Anonyymi

      Työsuojeluvarusteet ovat lain mukasn pakolliset rakrnnustyömailla.
      Ihmettelen kun mmm. 4.tv- rakennus- mökkiohjelmissa ei ole oikeita varusteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      245
      2290
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1521
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1426
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1285
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      1004
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      177
      891
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      826
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      772
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      58
      755
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      745
    Aihe