Suojaimien käyttö Ukko-Pekan tietyömaalla

Anonyymi-ap

Vuosia sitten katselin ihmetellen ja kauhistellen, kuun puolalainen kivityöläinnen katkoi suuria katukiviä jykevällä rälläkällä ilman kuulo- tai hengityssuojaimia. Muistan pohtineni, ettei EU-Puolaan näytä työsuojelumenttaliteetti juuri vielä juurtuneen. Tämän kohtasin Gdańskissa vuosia sitten.

- Saman näyn kohtasin eilen K-Ukkopekan edustan katutyömäaalla. Vierastyöläinen ja lepsu työnjohtoko kyseessä?

2

376

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      työturvallisuuskorttikaan ei ole lain mukaan pakollinen. Yleinen käytäntö tosin on että tilaajayritys edellyttää alihankkijoiltansa työturvallisuuskortin suorittamista hyväksytysti. Vakuutusyhtiöt voivat edellyttää.
      Äijäkulttuuri on jossain maissa vielä arkipäivää . Kintaalla sellaiselle asialle
      kuin työturvallisuus heilauttavat. Eihän nyt oikea tosi mies mamoille ja rupea suojaimia käyttämään ja pyytämään. Mitä pomokin sanoo ja etenkin työkaverit jos pyytää hengityssuojaimia ja raitisilmanaamaria itsellensä. Mammanpoikana pitävät. Tosi miehen pitääkin pilata keuhkonsa ja kuulonsa. Silloin kuuluu jengiin.
      Tosin harmittaahan se pikkasen kun alle 50 vuotiaana on täysin loppuunajettu. Kivikeuhkot, Sekin pyöräytetään helposti ammatinvalinnan piikkiin ja huonoon tsäkään. Tai sanotaan "jonkun nämäkin hommat on tehtävä". Mulle vaanyt kävi näin. Suomalainen duunari ei huomauta työturvallisuudesta muille vaan ajattelee että jokainen hoitakoon omat asiansa. Varsinkin jos ollaan eri firman leivissä. Kivipölykeuhkot saa hankittua itsellensä nopeasti.
      Työntekijän ymmärtämättömyyskin ja arkuuskin voi olla suurta. Etenkin jos ei ole "smart" tasoa, Työturvaillisuuden valvonta voi olla sinnepäin.

    • Anonyymi

      Työsuojeluvarusteet ovat lain mukasn pakolliset rakrnnustyömailla.
      Ihmettelen kun mmm. 4.tv- rakennus- mökkiohjelmissa ei ole oikeita varusteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1369
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      738
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      52
      660
    4. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      82
      650
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      582
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      577
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      557
    Aihe