Pyhäjärvellä pieni osa vastustaa ja suurin osa kannattaa tuulimyllyjä 👍 niin siitäs kuulitte 🤣
Tuulivoima
Anonyymi-ap
37453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Mistä moinen tieto.?? Pyhäjärven Sanomisa oli talvella kysely. 40%kyllä 60% ei tuulimyllyjä MOT
Täysi vale! Vastustajia kourallinen!jopa persut kannattaa pääosin😂
Kyselyn tulos on oikea ja vain pahin kepuliporras yrittää kannatta voimaloita, kun muuta ei voi. Opettele (21:57) lukemaan ja kommentoi sitten vasta HIHIH
Kyselyitä voi tehdä ja mitä sitten 🤣
Haitat ovat hyötyyn nähden ylivoimaisen raskaat. Suurin osa hyötyjistä asuu muualla. Kunnan hyödyistä ei tavan kuntalainen hyödy yhtään mitään. Palvelut kuntalainen saa jokatapauksessa.
Mutta haitat jää kylien alkuperäisväestölle ja kesäasukkaille. Kiinteistöjen arvot romahtaa kun kukaan ei halua asua välkkeessä, melussa eikä tärinässä! Lisäksi metsämarjat ja sienet peittyy mikromuovihiukkasiin!
”Kunnan hyödyistä ei tavan kuntalainen hyödy yhtään mitään.”
No nyt! Mistä näitä tulee?
Siitä että vaikka kunnan talous on kunnossa ei tule minun tilille euroakaan. Kaikille myllyistä 80 000 vuodessa niin asiat ovat tasapuolisesti hoidossa.
Pienten kuntien veroäyri saattaa pudota nollaan (0) tuulivoiman myötä. Kait siinä muutama ropo jää ihan jokaiselle kuntalaiselle, vai mitä? Ymmärrätkö?
Utopiaa, tuo veroäyrin tipahtaminen.
Tarina samaa luokkaa, kuin tuulenviemä
L a g u u n a.
Jokaisen vaalikauden omaan taskuun vouhkaus.
Ja vaikka kunta hukkuisi velkoihin kuntalainen saa tarvitsemansa palvelut. Valtio hoitaa jos kunta ei ole kykeneväinen hoitamaan vastuutaan. Ns tavan kuntalainen ei juurikaan tarvitse kunnan olemassa oloa. Turha väliporras öyhöttämiseen. Hiekkalaatikkoleikkien jatkokurssi. Sote hoituu vanhoille ja sairaille alueelta. Varhaiskasvatus ja koulut on hoidettava vaikka valtion pussista. Vesi ja viemäri on yhtiöitetty. Siinä se. Muu turhaa. Elinkeinojen innostaminen ollut jo vuosia ihan utopiaa ja sitä myöten turhaa.
Meillä maksetaan isot palkkakulut taivaan tuuliin, mitään valmista ei tule.
Koko järjestelmä pitää uusia, noilla menetetyillä euroilla olisi käyttöä paikkakunnan taloudessa.
On totta, että asukkaita ei voi jättää oman onnensa nojaan, tämä voitaisiin järjestää valtiollisen ohjeistuksen tuella, järkeistämisellä, kaikki turha löysä pois.
Nyt pyörii liian monta, ylimääräistä kättä ottamassa omaan taskuunsa.
Maailma muuttuu, hyenaat häkkiin ja kuntien kahleet pois, vapautta elämiseen ja olemiseen.
Orjuus ei ole tätä päivää.
Pyhäjärven väki nyt vastustaa muutenkin kaikkea kehitystä, että ei ihme että kepulainen vastustaa jopa itseään
Se on hienon näköistä kun myllyt pyörii ja valot vilkkuu 👍
Nämä vastustajat vastusti myös koronarokotteita ja uskovat salaliittoteorian aiheuttamiin ongelmiin. Ufot on myös heidän kova juttu, moni on käynyt kuulemma Siriuksen tähdellä
Eikös Sirius ole Ollintiellä.
Kävijät, "oliko siellä tunnelma kuin ufossa, tai sakaran siivellä, onnen auvo"?
Myllyn siivellä ei pysy kauan, ei edes punttilahkeinen, saati heiluvahelmainen.
Auton romuja ei saa ympäristökeskuksen tiedotteen mukaan jättää luontoon. Niistä aiheutuu erilaisia ja eritasoisia päästöjä ruostuessaan. Yhdessä autossa on keskimäärin 1200 kg haitallisia materiaaleja jopa pohjavesien kannalta.
Tuulivoimalat voivat olla melko isoja ja häiritä ympäristöä. Tuulivoimalat tuottavat melua ja voivat aiheuttaa vähäisiä maanjäristyksiä, ja ne voivat myös haitata lintujen lentoratoja. Tuulivoimaloilla on myös visuaalisia haittoja, ja ne voidaan nähdä laajalti alueilla, joilla ne sijaitsevat.
Tuulivoiman kustannustehokkuus on yksi suurimmista haitoista. Tuulivoimaloiden rakentaminen on melko kallista, ja ne vaativat myös huoltoa. Käyttökustannukset voivat olla korkeat, ja tuulivoimalla tuotetun sähkön hinta voi olla korkeampi kuin fossiilisiin polttoaineisiin perustuvat sähköntuotantojärjestelmät.
Tuulivoima on riippuvainen sääolosuhteista, ja tuulivoimalla tuotettu sähkö saattaa olla epätasaisesti saatavilla. Tuulivoimaloille voidaan asentaa varavoimaa, mutta ne lisäävät kustannuksia ja vaativat enemmän huoltoa. Myös tuulen voimakkuus voi vaihdella, ja tuulivoimassa olevat tuulivoimalat voivat olla tehottomia, jos tuuli on liian heikko.
Tuulivoiman omat hiilidioksidipäästöt ovat noin 10 g/kWh ja ne muodostuvat lähinnä tuulivoiman rakentamisen, kasaamisen, kuljettamisen ja huollon aiheuttamista päästöistä. Kuten kaikella energiatuotannolla, myös tuulivoimalla, on negatiivisia ympäristövaikutuksia. Näitä ovat mm. ympäristö-, näkö- ja äänihaitat.
Tuulivoimaa mainostetaan autuaaksi tekeväksi asiaksi, kun päästöjä halutaan vähentää. Käytännössä kuitenkin tuulivoima pelaa yhteen vesivoiman kanssa niin, että kun tuulee, vesivoima säätää tehoja alaspäin ja kun ei tuule, vesivoima lisää tuotantoaan.
Suomessa samaan aikaan kun tuulivoiman kapasiteetti on kaksikertaistunut, on vesivoiman tuotanto vähentynyt ja sähkön tuonti lisääntynyt. Sähköntuotannon CO2-päästöissä ei ole merkittävää muutosta, vaikka tuuliteollisuuden kapasiteetti ja energiantuotanto on kaksinkertaistunut.
Tuulivoima tarvitsee jatkuvaa tukea, joka kerätään sähköverojen kautta. Toki jokunen voimala yrittää toimia omillaan, mutta niitä on vähän.
Surkuhupaisaa tässä on se, tuulivoimalle maksetaan tarpeettomasti tuotetusta sähköstä tuulitukea täyden syöttötariffin mukaan 83,5 eur/MWh, kun sähkön hinta on nolla eur ja samaan aikaan muille toimijoille maksetaan jopa 3000 eur/MWh, jotta säätävät pois tuetun tuulivoiman verkkoon väkisin syöttämää sähköä!
Saksassa ei enää rakenneta tuuliteollisuusalueita. Ihmiset ja luontoväki ovat kypsyneet koko touhuun ja siellä tuuliteollisuus itkee, kun ei saa aiheuttaa lisääntyvää tuhoa Saksan luonnolle, maisemille ja ihmisille. Siellä ei taida olla samalla tavalla poliittinen oikeuslaitos, kuin Suomessa on. Samoin ympäristöjärjestöt ovat myllyjen aiheuttamiin tuhoihin liittyen heränneet:
”Saksan tuulivoiman edustajat sanovat, että yksi tärkeimmistä syistä Saksan tuulipuistojen laajentumisen hidastumiseen on vaikeuksia saada rakennuslupia uusille tuulipuistoille.
Maasta sinä olet tullut ja maaksi sinun pitää jälleen tulevan, nimittäin auto palaa alkutekijään luonnossa. Muovi mukaan lukien
"Tuulivoiman kustannustehokkuus on yksi suurimmista haitoista."!
Kaikkien somesammakoiden isoäiti-sammakko! Olemme etuoikeutettuja kun saamme todistaa näin nerokkaita ajatuksia!
ottamasi sitaatti on tutkimuksesta, joka on googlettamalla löydettävissä.
Herra sammakoprinssi etsii, eikä odota valmista, osaatko?
Tuulivoimalan perustuksessa on romua 200 romuauton verran.
Vuokrasopimuksen mukaan tuuliyhtiö ( ellei ole tehnyt konkurssia) purkaa purkurahaston (80-120tuhatta) turvin tornin mutta maisemoi eli peittelee vierestä kaivettavalla maaperällä koko tuhatkuutioisen betonivuoren! Sen hirvittävän betonimäärän mukana peitellään myös kaksisataa autonromua josta edellä on varoitettu luontoon jättämästä!
Eli maanomistaja joutuu/ saa kaivella 220 tonnia harjaterästä erikoisbetonin seasta. Kyllä siinä tyttäret ja pojat kiittelee isiä ja äitiä rahan ahneudesta kun tuommoisen ongelman heille jättivät. Kunnasta sanotaan että niistä maista on kertynyt 20 vuodessa niin paljon kyllä vuokratuloja että maksakaa vain perustusten pois ajo Hyvinkäälle ongelmajätteen käsittelykeskukseen. 50 tonnin kuormilla 2000 kuutiota betonia kulkee neljässä kymmenessä rekassa.
Vai että betonia kuljetetaan ongelmajätteen käsittelykeskukseen Hyvinkäälle! Kaikkea sitä kuuleekin!
Tuo teräs on niin arvokasta, että ostajat jonottavat päästäkseen erottelemaan sen.
Etkö tiedä, että Riihimäen ongelmajätekeskus on Hyvinkällää? Taidat olla vähän pöljä?
Kaikki persut tietävät sen olevan Hyvinkäällä. Sinne pääsee muuten lähijunalla, jos uskaltaa mennä.
Sanokaa mitä sanotte kannattajia on 100 %
Myllysähkö myydään Keski-Eurooppaan ja myyntitulot myös sinne.
Ostaja saa myyntitulot? Propesumaista neroutta?
Myllysähkö käytetään Suomessa mm. nousevan vetytalouden tarpeisiin.
Kannattaa lukea Pj.Sanomien digilehdestä kaupunginjohtajan kirjoitus siitä, miten tulevaisuus tuulimyllyjen kanssa avaa RahaSammon tänne. Jos Pyhäjärvelle tulee
täälläkin kirjoitettujen tietojen mukaan 280 tuulimyllyä ja kaupunginjohtaja kirjoittaa
tuloina vv 21-27 olevan 1.1 miljardin luokkaa . Onkohan tämä todellista Pyhäjärven tulevaisuutta. Mene - tiedä. Olisikin hyvä tietää, mihin tutkimukseen tämä tieto perustuu? Mikähän lienee todellisuus ja hyödyn/vahingon suhde.
Kiittävätkö tulevat sukupolvet päättäjiä näistä teoista ja vain senvuoksi, että säilymme itsenäisenä kuntana/kaupunkina.
Onko "vv 21-27" ennen vai jälkeen ajanlaskun alkua vai ovatko Kepulien allakasta tempaistuja "viitevuosilukuja"??
Mihin unohtui Kiviniemeltä pumppuvoimala.? Kaivoksen uumeniinhan on suunnitelmissa luoda kolmen vuoden aikana tulevaisuuden digitaalinen testikaivos..Valtuusto päätti avustaa sitä 250000eurolla.Näin kertoo valtuuston pöytäkirja.
Anteeksi, en ole kepuli, enkä sopuli. Kirjoituksessa vuosilukuna tarkoitan tietysti
v. 2021-2027 ajanjaksoa.
Kiitos huomiosta. Mutta asiaan: Voisipa Sinullakin olla jotain pohdittavaa asian suhteen.
Jos ei ole ajatusta enempää kuin tarttua "lillukanvarsiin", niin eipä tästä enempää.
Hyvää päivänjatkoa! (onko yhdyssana, korjaa please!)
No et sitten huomaa (10:52) mitään outoa koskien v.2021 - 2027 ajanjaksoa??? Oliko meillä v 2021 tuulimyllyjä, jotka tuotti kiinteistöveroja vai tuottavatko takautuvasti?? Onpahan siinä visiota kerrakseen.
Nyt siirtolinjoista tulevat korvaukset ovat kunnossa, joten hyvältä näyttää.
höpö, höpö,,,,,otappa selvää asioista. kirjoitat hevonhumppaa.
Minä tiedän asian eli siirtolinjoista saa nyt vähintää 5000 hehtaarilta.
Joka muuta väittää valehtelee. Taidat siis olla persu.