Veikkauksen pelitili

Anonyymi-ap

Miksi toimeentulotukihakemukseen vaaditaan veikkauksen peilitiliotteet?

Kierrätetty raha ei ole voittoa. Vaikka toimeentulotukiasiakas saisi yli 50 euron voiton eihän sitä kuulu laskea tuloksi jos rahaa ei siirrä omalle tililleen vaan laittaa uudestaan pelaamiseen.

Vai onko ajatus että toimeentulotukiasiakkaalla olisi joku toinen salainen pankkitili johon siirtäisi voitetut miljoonat ja siinä ohessa kun silti haluaa vielä kerjätä toimeentulotukia?

12

1128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilille tuleva raha on tuloa, eli jos laitat satasen toiselle tilille ja takaisin, niin tulot ovat satasen.

    • Anonyymi

      "Kierrätetty raha ei ole voittoa. Vaikka toimeentulotukiasiakas saisi yli 50 euron voiton eihän sitä kuulu laskea tuloksi jos rahaa ei siirrä omalle tililleen vaan laittaa uudestaan pelaamiseen. "


      Väärin. Kaikki voitot ovat tuloa, ja varmasti ainakin yli 50 euron voitot pitää ilman muuta tulona ilmoittaa, riippumatta siitä, pelaatko sen rahan vai siirrätkö takaisin omalle tilillesi.

      Ajattelitko, että jos saisit muutaman miljoonan euron päävoiton tuonne pelitilillesi, sitten vain jätät miljoonat ilmoittamatta, ja jatkat sillä rahalla pelaamistasi ja haet edelleen toimeentulotukea? :-) hah voi että, lue ne lait tarkemmin ettet joudu ongelmiin.

      • Anonyymi

        Miksi lottovoittaja hakisi toimeentulotukea?


      • Anonyymi

        "Kaikki voitot ovat tuloa, ja varmasti ainakin yli 50 euron voitot pitää ilman muuta tulona ilmoittaa, riippumatta siitä, pelaatko sen rahan vai siirrätkö takaisin omalle tilillesi."

        Pelitili jonka mahdollisia voittoja ei siirretä omalle tilille käytettäväksi on käytännössä sama kuin luottotili. Luottokortinkaan tilitapahtumia ei oteta huomioon toimeentulotuessa. Samoin kuin luottokortilla oleva raha on lainarahaa, voi peilitilin mahdollisia voittoja joita vain kierrätetään uusissa peleissä pitää samana asiana kuin laina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Kaikki voitot ovat tuloa, ja varmasti ainakin yli 50 euron voitot pitää ilman muuta tulona ilmoittaa, riippumatta siitä, pelaatko sen rahan vai siirrätkö takaisin omalle tilillesi."

        Pelitili jonka mahdollisia voittoja ei siirretä omalle tilille käytettäväksi on käytännössä sama kuin luottotili. Luottokortinkaan tilitapahtumia ei oteta huomioon toimeentulotuessa. Samoin kuin luottokortilla oleva raha on lainarahaa, voi peilitilin mahdollisia voittoja joita vain kierrätetään uusissa peleissä pitää samana asiana kuin laina.

        Erehdys. Hillot seilitiöillä owat hekpodti realisoitavaa ömäisuutta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi lottovoittaja hakisi toimeentulotukea?

        Siis miksi lottovoittaja 10 euron 4 oikein lottovoittonsa kanssa hakisi toimeentulotukea?

        Retorinen kysymys, johon ei ole tarvetta vastata.


    • Anonyymi

      Koska kaikki tulo, jota ei ole "korvamerkitty" tiettyyn käyttötarkoitukseen (esim. kulukorvaus), on tuloa. Se täytyy käyttää itsensä ja perheen elättämiseen. Oli se sitten 50e tai 200e.

      Perustoimeentulotuki on VIIMESIJAINEN käytännössä kaikkeen tuloon nähden.

    • Anonyymi

      Ja lisäksi pelitilin saldo on nopeasti muutettavissa rahaksi. Sen takia pelitilin tiliote vaaditaan. Mistä käsittelijä muuten tietää, paljonko pelitilillä on rahaa?

      • Anonyymi

        Kela voi pyytää tt-tukiasiakkaaltaan dokumentteja, ruutukaappauksia yms. tilitiedoista, jos Kela toteaa että asiakkaalla on ilmeisesti varallisuutta muuallakin.

        Asia on ymmärtääkseni jossain määrin myös luottamukseen perustuva asiakaskohtaisesti, eli Kela on tarkempi silloin kun on epäilys olemassa asiakkaan epärehellisyydestä, ja asiansa tunnollisesti hoitavien asiakkaiden kanssa asiat sujuu helpommin.

        Asia saattaa joitakin ärsyttää, mutta periaatteet on sinällään Kelalla ihan oikeat, eli jos jollakulla on varallisuutta ja paljon rahaa yms. niin ei sellaisille tarvitse tt-tukea antaa, käyttäköön ensin omat rahansa ennenkuin mitään viimesijaisia tukia.


      • Anonyymi

        "Mistä käsittelijä muuten tietää, paljonko pelitilillä on rahaa?"

        Mistä käsittelijä muuten tietää, että on edes jotain peilitiä, tilisiirrosta toki mutta jos siirron on tehnyt aiemmin mitä vaaditut tiliotteet?


    • Anonyymi

      Entäs jos säästää ja siirtää" ylijäämää" pelitilille? Eikä siis pelaa niitä menemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5037
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe