Arvostelee kokoomuksen hallitusyhteistyötä perussuomalaisten kanssa suuren mittakaavan yhteiskunnallisena virheenä.
Kirsi Pihalla oli taannoin ajatus pyrkiä kokoomuksen puheenjohtaja ehdokkaaksi, huomattuaan puolueessa on perussuomalainen siipi perui hakemuksen puheenjohtajaksi. Sittemmin julkaisi mielipiteen " natsikulkue ikkunan alla " oli jyrkkä protesti kokoomuksen suuntaan.
Muumuassa arvossa pidetty Helena Petäjistö, suomalainen toimittaja, kolumnisti tietokirjailija, MTV Ranskan ja Brysselin kirjeenvaihtaja kirjoittanut perussuomalaisista tiukkaan sävyyn. Yleensä henkilöt joilla korkea arvomaailma ei suvaise mitään mikä viittaa äärioikeistoon liittyvää, Sanna Marin ei olisi missään muodossa suvainnu yhteistyötä perussuomalaisten kanssa, RKP hyväksyy PS kynsin hampain miettii tänään suhdetta Purraan äänestys tilanteessa.
Kokoomuksella hirveä vallanhimo, Orpo puhuu arvomaailmasta kun kyse kokoomus vallasta, hyväksyy paatuneemmat rasistit päämääränsä saavuttamiseksi.
Aivan hyväksi muistukseksi persuille ja kokoomukselle nykytilanne, etenkin kokoomukselle aikooko viedä miten pitkään tätä farssia, kuinka persujen kantti kestää.
pe
Kirsi piha arvostelee kokoomusta
56
454
Vastaukset
- Anonyymi
Pääministeri on alentanut arvomaailmansa vitsiksi. Mitenköhän ihminen pystyy puhumaan pokkana täyttä lööperiä ? Normaali-ihminen tunnistaisi sen
itsepetokseksi ja ehkä häpeäsi itseään omissa silmissään. - Anonyymi
Kirsi Piha olisi ollut mielyttävä vaikka kokoomukselainen.
https://twitter.com/kirsipiha/status/1679785957665525761 - Anonyymi
Orpon takana ja tukena on massiivinen "ydinvoimala", koko
elinkeinoelämän päättäjäarmeija, joka yrittää musertaa palkansaajan
asemaa yhdellä ryminällä, mutta Orpo on kyvytön (onneksi !).
Ei häntä pysty auttamaan edes presidentin tuki. - Anonyymi
Helena Petäistö kokemuksellaan ja tiedollaan ulkomailta näkee asian
selvemmin kuin suomalaiset ja uskalsi sanoa: Perussuomallaiset ovat natseja.
Suomessa ei ole voinut suoraan puhua eikä kirjoittaa.- Anonyymi
Mitä minä olen Petäistön juttuja lukenut: täyttä soopaa .
- Anonyymi
Kirsi Piha: kokoomus on persunkestävä.
- Anonyymi
Pihalla on sekin entinen politiikko.
- Anonyymi
Eniten pihalla ovat persut ja sen kannattajoukko ja Orpo. Orpo vie Suomea
hornaan rasistipersujen taluttamana. - Anonyymi
Savolainen matelee kahden hienohelmaämmän helmoissa, muka suurina näkijöinä ja tietäjinä.
Petäistö on niin ranskalaista niin ranskatarta kuin olla voi, ettei sanotuksi saa!
Yks hailee ...- Anonyymi
12:44
Suuri mahdollisuus, että helmoista viis, mutta nuo naiset ovat fiksuja, fiksumpia kuin sinä.
Beng - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
12:44
Suuri mahdollisuus, että helmoista viis, mutta nuo naiset ovat fiksuja, fiksumpia kuin sinä.
BengFiksuja millälailla? Osaavat pitää pikkurillin oikeassa kulmassa!?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Fiksuja millälailla? Osaavat pitää pikkurillin oikeassa kulmassa!?
13:47
Noinko sinä ajattelet? Ulkokohtaisesti? - Anonyymi
Ano 12:44 Etkö koskaan kuuntele ketään asiantuntevaa ihmistä ? Kannattaisi.
Ja lukeminen kannattaa aina. Laajalla skaalalla.
- Anonyymi
Kuuntelen ja seuraan tasokkaita henkilöitä en turhakkeita, nenäänsä nyrpistäviä tyhjäntoimittajia.
- Anonyymi
17:00
Esimerkkejä, esimerkkejä ei tuo riitä.
Tuohan on Juuti mainitsemaasi nenän nyrpistystä.
- Anonyymi
Kirsi Piha: "Tämä ei ole minun hallitukseni"
No ei tottavieköön olekaan, sitä se vielä puuttuisi että olisi tuollaisen sekopään hallitus. Orpon hallitushan se on ja kaikki sen tietävät.- Anonyymi
Kirsi Viha vihaa perussuomalaisia. On halveksuntaa mollata julkisesti valtaan lainmukaisesti äänestettyä ministeriä. Vihapuhetta, josta joutaisi antaa tuntuvat sakot.
Orpo tässä sekopää, Kirsi Piha sanoi oli virhe ryhtyä persujen tekemään hallitusta, nyt hallitus luisumassa toiminta kyvyttömäksi.
Opposition vika ei ole kun hallitus hajoaa, vika on persuissa ja Orpossa-Eihän persut hallitusta alkaneet tekemään.
Olet ihan pihalla.
Vieläkin ___ se on Orpon hallitus, jos se sinultakin on mennyt ohi niinkuin tuolta toiselta Pihalta.
Mitäs sillä Pihalla on hallituksen tekemiseen mitään sanomista, kun ei edes kuulu mihinkään hallituspuolueista."""nyt hallitus luisumassa toiminta kyvyttömäksi"""
No mitä muuta kuvittelet, kun 11 ministeriä kesälomalla ja kaksi lisää lähtee keskiviikkona, pääministeristä lähtien.
Kyllä se hallitus melko toimintakyvytön on kuuden ministerin voimin, kun eduskuntakin on tauolla.
Aina hullummaksi menee tuo vasemmiston sekoilu.
Vasemmistovaikuttaja vertasi julkisesti Suomen pääministeriä eläimeen samaan aikaan, kun oli osoittamassa mieltään siitä, että yksi ministereistä oli (luultavasti)15 vuotta sitten verrannut ihmistä eläimeen.
Puuttuuko häneltä peili?Orpon hallitus ja kokoomuksen hallitusohjelma johon tarvittiin persut, kokoomuksen köyhiä raastava talousohjelma ei mahdollista ilman persuja.
Persujen ainoa mahdollisuus päästä hallitukseen on Orpon hyväksyntä, Orpo pelaa kaksinaamaista peliä poliittinen umpikuja tulossa persu sujen takia.
RKP olisi mielummin halunnu hallitukseen missä SDP, ei hyväksy perussuomalaista politiikkaa.
Mitä nyt edessä, Orpo ei asiantuntijoiden mukaan saa tätä hallitusta toimivaksi, kuinka syrjäyttää persut ja ottaa tilalle demarit.
Onko edessä uudet vaalit, todennäköisesti miten kokoomus pystyy nöyrtymään vaatii aika paljon."""Persujen ainoa mahdollisuus päästä hallitukseen on Orpon hyväksyntä,"""
Haloo, hei, huomenta sinne Savoon, herää jo.
Persut ovat jo hallituksessa kun Orpo on hyväksynyt heidät sinne kauan sitten.
"""RKP olisi mielummin halunnu hallitukseen missä SDP,"""
No miksi eivät sanoneet sitä jo ennen hallitusneuvottelujen alkua, että eivät halua tuohon hallitukseen. 7 viikkoa kävivät kuitenkin hallitusneuvotteluja ja allekirjoittivat toisten kanssa yhteisen hallitusohjelman.
Myöhäistä se nyt on alkaa valikoimaan, ketä Orpon pitäisi ottaa hallitukseen. Ja vain yhdeksän eduskuntapaikkansa voimin alkaa muodostamaan mieleistään hallitusta.
Uudet vaalit, missä persut saavat sen verran enemmän paikkoja, ettei RKP:tä tarvita mihinkään.- Anonyymi
Tellukka kirjoitti:
"""Persujen ainoa mahdollisuus päästä hallitukseen on Orpon hyväksyntä,"""
Haloo, hei, huomenta sinne Savoon, herää jo.
Persut ovat jo hallituksessa kun Orpo on hyväksynyt heidät sinne kauan sitten.
"""RKP olisi mielummin halunnu hallitukseen missä SDP,"""
No miksi eivät sanoneet sitä jo ennen hallitusneuvottelujen alkua, että eivät halua tuohon hallitukseen. 7 viikkoa kävivät kuitenkin hallitusneuvotteluja ja allekirjoittivat toisten kanssa yhteisen hallitusohjelman.
Myöhäistä se nyt on alkaa valikoimaan, ketä Orpon pitäisi ottaa hallitukseen. Ja vain yhdeksän eduskuntapaikkansa voimin alkaa muodostamaan mieleistään hallitusta.
Uudet vaalit, missä persut saavat sen verran enemmän paikkoja, ettei RKP:tä tarvita mihinkään."RKP olisi mielummin halunnu hallitukseen missä SDP,"""
No miksi eivät sanoneet sitä jo ennen hallitusneuvottelujen alkua...''
Mistä tiedät etteivät sanoneet ?? Anonyymi kirjoitti:
"RKP olisi mielummin halunnu hallitukseen missä SDP,"""
No miksi eivät sanoneet sitä jo ennen hallitusneuvottelujen alkua...''
Mistä tiedät etteivät sanoneet ??Meinaatko, että Orpo väkisin pakotti RKP:n hallitukseensa vaikka ne eivät halunneet ja sanoivatkin sen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"RKP olisi mielummin halunnu hallitukseen missä SDP,"""
No miksi eivät sanoneet sitä jo ennen hallitusneuvottelujen alkua...''
Mistä tiedät etteivät sanoneet ??RKP:n ei ollut pakko mennä hallitukseen eli pitäköön nyt suut supussa.
Minun mielipiteellä ei mitään merkitystä mihinkään.
Sivusta kun seuraa voi arvella eri politiikan asiantuntijoiden pähkäilyä, harva enään uskoo nyky hallituksen mahdollisuuksiin.Harva punavihreän median toimittajista ja "politiikan asiantuntijoista" tietenkään uskoo nykyhallituksen mahdollisuuksiin ja sitä yrittävät syöttää kaikin voimin herkkäuskoisiin, joilta puuttuu täysin mediakriittisyys.
- Anonyymi
Tellukka kirjoitti:
Harva punavihreän median toimittajista ja "politiikan asiantuntijoista" tietenkään uskoo nykyhallituksen mahdollisuuksiin ja sitä yrittävät syöttää kaikin voimin herkkäuskoisiin, joilta puuttuu täysin mediakriittisyys.
Toivottavasti ovat väärässä....mutta pahoin pelkään etteivät ole.....
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000009686685.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti ovat väärässä....mutta pahoin pelkään etteivät ole.....
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000009686685.htmlSyksyllä nähdään mikä menee läpi. Myös asiantuntijoiden ja yleinen mielipide
vaikuttaa asiaan. Jos kovaa vastustusta tulee, kaikki ei ehkä toteudu suunnitellusti,
ja voi käydä kuten Piha ennustaa, ettei tätä natsihallitusta kohta olekaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti ovat väärässä....mutta pahoin pelkään etteivät ole.....
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000009686685.htmlJa sitten linkki vassarilehteen todisteeksi :)))
Anonyymi kirjoitti:
Syksyllä nähdään mikä menee läpi. Myös asiantuntijoiden ja yleinen mielipide
vaikuttaa asiaan. Jos kovaa vastustusta tulee, kaikki ei ehkä toteudu suunnitellusti,
ja voi käydä kuten Piha ennustaa, ettei tätä natsihallitusta kohta olekaan."""Myös asiantuntijoiden ja yleinen mielipide vaikuttaa asiaan."""
Hallituksen vastaisten "asiantuntijoitten" ja vasemmistolehdistön vihaan lietsova "yleinen mielipide".
""" kuten Piha ennustaa, ettei tätä natsihallitusta kohta olekaan """
Kuinka niin "kohta"? Eihän Suomessa mitään natsihallitusta ole nytkään muualla kuin marinistien korvien välissä.
Tee yrittää manipuloida, vääristelet kuten tavallista keskustelu luisuu sian kanssa jutteluksi.
Oijoijoi, Pertikki!!!
Alennuitkos sinä nyt rasismiin, ihan sen kamalan Purran tasolle, vertaamalla ihmistä eläimeen?
Noh, olet sen verran vanha ukko jo, ettei sinusta 15 vuoden päästä ministeriä tulisi muutenkaan, niin ihan sama.- Anonyymi
Tellukka kirjoitti:
Oijoijoi, Pertikki!!!
Alennuitkos sinä nyt rasismiin, ihan sen kamalan Purran tasolle, vertaamalla ihmistä eläimeen?
Noh, olet sen verran vanha ukko jo, ettei sinusta 15 vuoden päästä ministeriä tulisi muutenkaan, niin ihan sama.''... vertaamalla ihmistä eläimeen?''
Ikäihmisillä muisti pätkii....luulisi kuitenkin muistavan mihin ''keskustelu sian kanssa...''
viittaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
''... vertaamalla ihmistä eläimeen?''
Ikäihmisillä muisti pätkii....luulisi kuitenkin muistavan mihin ''keskustelu sian kanssa...''
viittaa.Ei kai hän keskustele sikojen kanssa, mikkeliläinen? Onko hänellä sikojakaan. En usko.
Kyllä hän ihmiseen viittasi sillä sialla kuin pahin rasisti.
- Anonyymi
Kirsi Piha on aina ollut suoraselkäinen ja rehellinen kokoomuslainen, sen vuoksi ei kestänyt puolueen menoa vaan lähti politiikasta. Hän uskaltaa sanoa miten kokoomuksella menee, harva muu siihen kykenee, kiitos hänelle.
- Anonyymi
Orpon hallitus ja sen toiminta on ollut poikkeuksellisen laajan arvostelun kohteena kotimaassa ja kansainvälisesti hallituksen aiheuttaman rasismikeskustelun johdosta.
Hallitus edustaa virallista Suomea, joka on nyt rasistinen ja natsistinen. Niinhän ne ihmisten mielipiteet muuttuvat ja entisestä jotain tulee sen entisen jotain pahimmasta päästä vastustaja.
Sama ilmiö politiikassa kuin uskonnoissakin. Ihminen on ihminen.
Yksikin nykyisin tunnettu kokoomukselainen, entinen kiihkotaistolainen kommunisti, sanoi äskettäin että hän ei kommunisteilta ota vastaan mitään.Anonyymi kirjoitti:
Orpon hallitus ja sen toiminta on ollut poikkeuksellisen laajan arvostelun kohteena kotimaassa ja kansainvälisesti hallituksen aiheuttaman rasismikeskustelun johdosta.
Hallitus edustaa virallista Suomea, joka on nyt rasistinen ja natsistinen.Eikö vaan.
Nyt Brysselissä oiken kansainvälinen kahden päivän kokous aiheen tiimoilta. Aivan varmasti ihan sen -riikan- 15 vuotta vanhan kommentin takia kutsuttu koolle kaikki latinalaisen amerikan ja EU:n edustajat.
Jokohan alkaa hallitus kaatumaan, saa nähdä.- Anonyymi
Tellukka kirjoitti:
Niinhän ne ihmisten mielipiteet muuttuvat ja entisestä jotain tulee sen entisen jotain pahimmasta päästä vastustaja.
Sama ilmiö politiikassa kuin uskonnoissakin. Ihminen on ihminen.
Yksikin nykyisin tunnettu kokoomukselainen, entinen kiihkotaistolainen kommunisti, sanoi äskettäin että hän ei kommunisteilta ota vastaan mitään.Ben Zyskowicz ex-kommari ???
Ota ne lääkkeet, ei tohtori niitä huvikseen määrännyt. Anonyymi kirjoitti:
Ben Zyskowicz ex-kommari ???
Ota ne lääkkeet, ei tohtori niitä huvikseen määrännyt.Missä noin luki?
Vai onko tuo taas sitä, että "vaikka et sanonut, niin kuitenkin tarkoitit" ja vaikka sanoit, niin et kuitenkaan tarkoittanut sitä, vaan ihan päinvastaista".
Palstan luulotautisten selvänäkijöitten harhoja mitä on luettu jatkuvasti tältäkin palstalta.- Anonyymi
Tellukka kirjoitti:
Missä noin luki?
Vai onko tuo taas sitä, että "vaikka et sanonut, niin kuitenkin tarkoitit" ja vaikka sanoit, niin et kuitenkaan tarkoittanut sitä, vaan ihan päinvastaista".
Palstan luulotautisten selvänäkijöitten harhoja mitä on luettu jatkuvasti tältäkin palstalta.''Yksikin nykyisin tunnettu kokoomukselainen, entinen kiihkotaistolainen kommunisti, sanoi äskettäin että hän ei kommunisteilta ota vastaan mitään.''
https://www.verkkouutiset.fi/a/ben-zyskowicz-kommunistilta-en-ota-ohjeita-vastaan/#c35b1d0b - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
''Yksikin nykyisin tunnettu kokoomukselainen, entinen kiihkotaistolainen kommunisti, sanoi äskettäin että hän ei kommunisteilta ota vastaan mitään.''
https://www.verkkouutiset.fi/a/ben-zyskowicz-kommunistilta-en-ota-ohjeita-vastaan/#c35b1d0bNiin? Ja salalittoteoreetikko lähti hesarimaiseen tyyliin etsimään yhteyttä kuin Junnilan solmioon. Tuota vainoharhaista tyyliä, että ei sanonut, mutta vihjaisi selvästi. Sinusta voisi tulla vaikka iltapäivälehtien toimittaja.
- Anonyymi
Toimivassa hallituksessa pitää olla keskeltä, oikealta ja vasemmalta. Kaiken lisäksi kaikkien tulee olla keskustelevia, pohtivia, kompromisseja tekeviä ja ehdottomasti tasapuolisia ja oikeudenmukaisia päätöksiä tehdessään kansalaisia kohtaan. Helppoa eikö vaan. Asioista tupataan tekemään niin tuhannen vaikeita oli sitten mistä tahansa kysymys. Näin tapahtuu pienemmissäkin ympyröissä.
- Anonyymi
Mutta kun meidän guru, hän joka on suosittu ulkomaillakin, on sanonut ettei mitään kompromissejä. Jokaisen on valittava puolensa sillä mitään keskitietä ei ole.
- Anonyymi
Kaikki perussuomalaiset eivät ole samanlaisia. Eivät myöskään kaikki perussuomalaisia äänestäneet myöskään ole kaikki samanlaisia.
- Anonyymi
Höhlemmästä päästä ne on kaikki kumminkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höhlemmästä päästä ne on kaikki kumminkin.
Lusikalla on sinulle jaettu!
- Anonyymi
Vieläpä teeluskalla.
- Anonyymi
Ikävää että kansa äänestää "väärin", pitäisiköhän eduskuntavaalit lopettaa ja siirrytään huutoäänestykseen.
- Anonyymi00045
Kirsi Piha on rohkea nainen.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422111- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461282Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50992- 41816
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637