Mitä mieltä olette? Ajattelin hankkia Partner PRO 5553 BIO ruohonleikkurin, Hondan 5,5 hv moottori, vetävä, keräävä/silppuava/sivulleheittävä.
Olisiko tämä hyvä ostos? Ainakin näissä meidän kaupoissa tuo oli ehdottomasti hinta/laatusuhteeltaan parhaimman oloinen kone. Ihme että tasan sama kone mutta Husqvarnan merkillä varustettuna oli yli sata euroa kalliimpi. Olen leikannut nurmea jo 25 kesänä kaikenmaailman Brigg & Strattonin moottoreilla varustetuilla koneilla ja nyt alkaa ne kommervenkit kyllästyttää niin että haluan koneen joka käy ja kukkuu silloin kun minä haluan eikä silloin kun konetta huvittaa.
Partner ruohonleikkuri
12
41716
Vastaukset
- Hondaa
Tuosta Pertnerin leikkurista en osaa sanoa mutta
itse olen kyllä mieltynyt noihin Hondan GCV-moottoreihin. Ainut B&S:n sivuventtiilikoneiden olemassaolon edellytys taitaa olla halpa valmistuskustannus. Nuo Hondan koneet on hiljaisia, käy kröhimättä ja käynnistyy aina laakista. Ehkä tärkeintä on kuitenkin minusta se, että Hondan kanssa ei tarvitse haistella öljyisen pakokaasun käryä!!
Tietty kansiventtiilikoneen kulutuskin on paljon pienempi mutta sillä ei ehkä normaali kotileikkaajalla ole kovin suurta merkitystä (paitsi periaatteelisessa mielessä) - Biggs Statton
Olen ajanut pari kesää Parter 4045 PD-mallilla, kerran viikossa, pari tuntia kerralla. Leikkurissa on muovirunko, josta aiheutuu tärinöitä koko laitteeseen. Nyt on koneesta hävinnyt veto. Avasin sen ja ongelma johtuu siitä, että pääakselilla oleva hihnapyörä on irronnut, koska sitä paikallaan pitävä kiila on irronnut ja hävinnyt. Hihnapyörä on vahingoittunut. Uskon, että laite on aivan liian hepponen ja siitä aiheutvat tärinät ovat irrottaneet hihnapyörän. Harmittaa, kun panin edellisen jo kymmenen vuotta vanhan teräsrunkoisen koneen kierrätykseen, tämä partneri sinne olisi kuulunut.
- Leikkaaja
Kyl kannattaa satsata hiukan enemmän että saa metallirunkoisen mallin.
Tämän parnerin runko on valuterästä... - Osku Kettu
Leikkaaja kirjoitti:
Kyl kannattaa satsata hiukan enemmän että saa metallirunkoisen mallin.
Tämän parnerin runko on valuterästä...Kyllä muovirunkoinen on parempi. Pohja ei ruostu ja leikkusilpun saa putsattua pohjasta helpommin pois tehoja viemästä.
- takaveto
Varmaan toi hondan kone toimii, vaan miten toi vetävä kun on kuulemma etuvetoinen ?
- parempi
etuvetoinen ruohonleikkuri on parempi koska vetokahvasta ei tarvii irroittaa käänöksissä tai pahoissa ahtaissa paikoissa riittää kun painaa aisalla vetävät pyörät hetkeksi ylös nurmikolta
- Leikkaamaan
Hei
Vieläkö löytyy kunnollista etuvetoista?Mikä
tuo mainittu ominaisuus on todella kätevä.
Ainoa haittapuoli lienee että keruusäkin täyttyessä
etupyörien pito heikkenee. - tomppa564
tietää kukaan miten semmoise päältä ajettavan parner pro:on ruohon kerääjä toimii??
- Ihan OK on
Ihan hyvin pärjänny on Partner PRO 5553. Katso vertailu. http://www.ruohonleikkuri.info/
- MetsäErkki
En minä noista ruohonleikkureistä tiedä mutta Partnerin moottorisahat ovat ainankin toimivia.
- metsänakka
MetsäErkki kirjoitti:
En minä noista ruohonleikkureistä tiedä mutta Partnerin moottorisahat ovat ainankin toimivia.
En mä niistä moottorisahoistakaan menis takuuseen...
- P.ARTNER
VIISTOISTA VUOTTA OON JUOSSU MUOVI-PARTNERIN PERÄSSÄ JA LEIKATTAVAA ON N. 1000 M2.PAREMPAA KONETTA SAA KYLLÄ HAKEA, B & S LÄHTI HETI EKALLA KÄYNTIIN TALVEN JÄLKEEN : LISÄSIN ÖLJYÄ, LAITOIN BENSAA JA MENOKSI.EI NÄY MUOVIKUORESSA RUOSTETTA JA HELPPO PUTSATA.
TV. P. ARTNER
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2545856Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453852Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom353231Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole603119Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1662958Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava402770Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten922757Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin752434Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772068Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1962047