Hävettää nuo nuorten häiriköiden vanhemmat jotka eivät saa pentujaan kuriin....
En voi ymmärtää tuota typeryyttä mitä nytkin viikonloppuna kylällä tehtiin. Selkä sauna noille kurittomille pennuille ja haukkumiset heidän vanhemmilleen!
En voi ymmärtää tuota typeryyttä mitä nytkin viikonloppuna kylällä tehtiin. Selkä sauna noille kurittomille pennuille ja haukkumiset heidän vanhemmilleen!
Vastaukset 44
Vanhimmat
Ne on niitä kanta-suomalais apinoita.
Munattomia on myös Konneveden aikuiset miehetkin kun eivät saa kuriin pentuja.
Jos minä asuisin vielä siellä niin keräisin ns katupartion ja pistäisin pennut kuriin.
Pakko olla jonkun alkkisperheen pentuja.
Vanhemmat todennäköisesti 24/7 2-3 promillen kännissä
Meillä on palkattuja nuorisotyöntekiöitä.On etsivää ja kaiken osaavaa Wesku,eikös heidän pitäisi olla siellä missä nuoriso. Löhölevät jalkautumaan sinne missä nuoret liikkuu. KYLLÄ ON LAISKOJA KUNNAN TYÖNTEKIÄT,Kyllä siellä taitaa suurin osa olla "ns parempien ihmisten "omasta mielestään" pentuja.
Juuri niin! Mitä tekee Weskun nuorisotyö?
Wesku opastaa tupakoimaan ja lähtemään paikkoihin jotka eivät ole alaikäisille.
Minun aikaani vaan naureskeli kun kuuli että joku oli nainut jotain pikkutyttöä…
Syyte kynnys ei liene vanhentunut.
Näin on ollut aina. -No panic ;)
asioita voi muuttaa,aina ei tartte olla.kuin ennen
Mitäs nyt viikonloppuna on tapahtunut🤔
Konnevedellä hyssytellään nuorten touhuja ja kehutaan, miten upeita ovat. Saavat tehdä ihan mitä tahtovat. Kurinpalautus olisi paikallaan, mutta vanhemmat ei uskalla laittaa rajoja.
Tulevia yhteiskunnan ihmisroskia!
Olisko valvontakameroita apua?
Ottakaa selville kenen lapsia, sen jälkeen ilmianto*lastensuojeluun.
Epäilen että ei taida näiden kohdalla olla lastensuojelusta apua... aikuisia ihmisiähän nuo on ainakin ikänsä puolesta...
Tuolla Keskisuomalaisen jutussa vähätellään ongelmia josta syystä nuoriso saa vaan lisää virtaa pahantekoon. Heikkiläkin toteaa että nuoremme on fiksuja.... Älytön lausunto tässä tapauksessa kun häiriköidään jatkuvasti ja ilkutaan vanhuksille ja ulkomaalaisille!
Kun oliskin kyse nuorisosta, mutta kun kyse on aikuisista, ainakin ikänsä puolesta. Siinä ei hittoakaan nuorisotyöntekijät auta, kun ainoa oikea viranomainen näiden kohdalla on poliisi.
Oli sitten kyse pankin pihassa häiriköinnistä, asukkaiden ikkunoista kurkkimisesta, pankin katolta kusemisesta, vanhustentalojen metelistä tai rannassa bilettämisestä, niin tekijät on samat.
Nämä sankarit ne sitten pilaa kaikkien nuorten ja samalla koko kunnan maineen.
Juuri noin!!
Hienosti sanottu! Tähän ei ole lisäämistä.
Nimiä voisi lisätä?
+käyvät alaikäsissä...
Jos tekijät tiedossa ni voisiko joku tehdä jotain?
Vanhemmat on samanlaisia. Kuritus koko suvulle papasta lähtien.
Millä tavalla vanhemmat voivat vaikuttaa "aikuisten" lasten tekemisiin? Tuskin millään. Tuskin myöskään katupartiot saavat toivottua lopputulosta aikaan. Ainut oikea reitti olisi poliisi, mutta ilmeisesti heidän resurssit eivät riitä Konnevedelle asti.
Käy sinä antamassa selkäsauna niin ainakin sitten itse pääset poliisien juttusille ja toivottavasti saat myös jonkun rangaistuksen. On uskomatonta, että vielä nykyäänkin kuvitellaan väkivallan ratkaisevan kaikki ongelmat.
Luulisi, että sinäkin, joka tätä selkäsauna-vaihtoehtoa tarjoat joka palstalle niin nimelläsi kuin anonyyminä, olet sen verran uutisia lukenut, että aika monelta lähtee henki väkivallan seurauksena, jopa 4-vuotiaalta. No eipä tuo lapsi ainakaan ole sitten tulevaisuudessa häiriöksi kenellekään tuon "selkäsaunan" vuoksi. Ehkäpä sinunkin kannattaisi hakea apua tuohon väkivalta-ongelmaasi ennenkuin on liian myöhäistä.
Ennenkin selkäsauna tehosi! Kunnon koivunoksaraipalla vaan perseelle niin että tuntuu.
Ensiks valitetaan kun kylällä ei tapahdu mitään ja sittenkun tapahtuu niin sillonkin valitetaan🤣 koittakaahan nyt päättää millon on hyvä oman perseen olla👍🏼
No Haloo, kuinka tyhmä oikeesti oletkaan?
Käyttäytykää kunnolla...! Pellet!
Näille häiriöille ei puhe auta. Nauravat takana päin. Luulot pois kunnon selkäsaunalla!
Nykyään höpötetään vaan että "juttelua ja Pingviini jätski"🤣
Ei muuta kun tukasta kiinni ja raipalla selkään, näin opetti ennen isä meitä, -50 luvulla.
On se onni, ettei olla enää 50-luvulla.
Eikös siihen aikaan pystynyt ostamaan vielä mustia ihmisiä itselleen? kjehröh ja huumori huiskaus
Ok mut paljon sun elo on?
Luulenpa että kukaan ei ole käynyt edes sanomassa heille mitään. Verhojen välistä vaan kurkitaan ja tuuletusikkunasta kuunnellaan. Sormet syyhyten soitellaan virkavallalle, vaikka hyvin tiedetään etteivät he mielellään lähde ajamaan kymmenien kilometrien päähän toteamaan että porukka on jo häippässyt. Poliisi on ylityöllistetty ja kyllä se on teidän asia huomauttaa häiritsevsätä käytöksestä. Ja on ihan teidän päätettävissä sanotteko asiallisesti vai haukutteko nämä nuoret maanrakoon jo heidän isovanhemmista lähtien, koska vastaus ei silloin varmasti ole kunnioittava ja vain yllyttää häiritsemään lisää.
Tällaisilla pikku kylillä tylsistyy todella helposti ja huomasin sen itse jo parikymmentä vuotta sitten, kun kiersin kylää stereot täysillä.
Näille nuorille ON KYLLÄ käyty puhumassa - asiallisesti. Ei vain auttanut. On kohtuu typerää kirjoitella kommentteja harhaluulojen perusteella.
Etkös kiertele sitä edelleen?
Ja mitähän näille pelkkä nätisti SANOMINEN auttaa? Rikollisia jo pienestä pitäen. Kunta maksaa asumiset ja syömiset, niin hyvä on remuta yökaudet ja kuseksia katoilta.
Eikö tätä touhua/autoja voi videoida ja laittaa poliisille, tällöin virkavallan ei olisi pakko tulla heti silloin paikan päälle vaan voisivat jututtaa tekijöitä myöhemmin?
Meneppä näille maailmanomistajille puhumaan,niin on kirkkoveneitä ilmassa ,niin ettei sekaan sovi.
Vanhemmat ovat itsekkin täysin henkisesti lapsia niin eihän semmoinen osaa lasta kasvattaa...
Sisäsiittoinen paikkakunta… Se näkyy…
Sekoitit Hankasalmeen
Kyllä tuo pieni asukasmäärä näkyy täällä ahdistuksena. Se vaikutus näkyy myös sisä siittoisuutena meillä täällä Konnevedellä ja sen kyllä huomaa!
Velttojen vanhempien mätiä hedelmiä ei paranna mikään.
Taitaa kokemus puhua tässä
Ei kun kirjoitus, nimen omaan sinun! Hah Hah Haa