Näin pari päivää sitten hyvin sekavaa unta. Istuin huoneessani sänkyni päällä. Huoneessani oli minun lisäksi siskoni ja äitini, mutta he olivat tavallaan 'sivussa', enkä huomioinut heitä. Katsoin sänkyni yläpuolella olevaa pientä ikkunaa, kunnes seinä, ikkunan alapuolella 'pullistui'. Katsoin sitä ihmeissäni, kunnes tämä pullistuma alkoi kohota ylös ikkunaa kohti. Ikkunan reunasta näkyi ihmisen päälaki, jonka tunnistin äidikseni. Se nousi kokoajan ylemmäs, pian näkyi jo puolet kasvoista. Yritin painaa päätä alas, sinne mistä se tulikin, mutta käteni menivät pään 'läpi' aivan kun se olisi ollut haamu. Äitini kasvot tulivat kokonaan esiin ja ne olivat tuskaisen, ryppyisen ja hikisen näköiset. Äitini ikkunassa katsoi minua todella vihaisesti ja puisti päätään.
Huusin 'oikealle' äidilleni, joka oli huoneessa siskoni kanssa, "Äiti, olit äsken tuossa!". Äitini sanoi jotain "Tässähän minä olen kokoajan ollut, älähän sekoile." Minua ärsytti kun äiti ei uskonut mitä näin.
Huusin 'oikealle' äidilleni, joka oli huoneessa siskoni kanssa, "Äiti, olit äsken tuossa!". Äitini sanoi jotain "Tässähän minä olen kokoajan ollut, älähän sekoile." Minua ärsytti kun äiti ei uskonut mitä näin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siltä tuo kaikki näyttää, että koet äitisi alistavaksi. Itsellesikään et sitä tohtisi myöntää, siis näitä tunteitasi, joten siirsit unessa äidin kahteen paikkaan: nätisti istumaan ja ja sitten hirviömäisesti pullistelemassa.
Selviät valve-elämässä paremmin, kun uskallat myöntää tunteesi, että pidät äitiä liian hallitsevana sinun elämässäsi.
T: Siipirikko
Kiitos.