Onko mikään muuttunut..

Anonyymi-ap

Pitkän poissaolon jälkeen palasin kotikonnuilleni ja alan pikkuhiljaa palauttamaan Ankkakujan asuntoani ennalleen vuokralaisen jäljiltä. Täytyy todeta, että ystävällisyys ja huomaavaisuus ei ole kuollut Uudessa, koska vuokralainen oli jättänyt jääkaappiin kuusi Laitilan Juhlaolut tölkkiä (0,5 litran) ja pakastimessa oli fruttidimare pakastepizza! Ei muuta kun uuni päälle ja ensimmäinen kylmä oluttölkki käteen ja parvekkeelle päivänpaisteeseen..
Pyörävajassa totesin, että vanha musta perinteinen mammapyöräni oli tallella, mutta renkaat tietty tyhjinä, niinkuin autotehtaalaisen linjatyöntekijän taskut. No lainasin naapuripyörän pakkarilla ollutta pumppua ja hieman pyyhin pölyjä savett liinalla. Nyt se olis valmiina iltaa varteen jos vaikka karauttaisin sillä Pakkahuoneelle munkkikaffelle ja sitten siitä joustavasti rantamakasiini olutjuottoloihin. Jo tullessa huomasin, että niukasti pukeutuneita neitoja oli kiitettävän paljon liikkeellä.
Maskun koppiauto tuo huomenissa uudet kalusteet ja vuokralaisella käytössä olleet voisin päivän hyvänä tekona lahjoittaa vaikkapa Ukrainalaisille. TB -Markelalla kävin jo tullessani tankkaamassa ja moikkamassa kassatyttöjä. Palvelu oli edelleen hyvää ja hymyilevää. Joitain asioita ei tuolla isoissa kaupungeissa enää useinkaan tapaa. Täällä Ukissa tiedetään mitä on hyvä asiakaspalvelu ja asiakas huomioidaan aurinkoisen hymyn kera , vaikka ulkona sattuisi olemaan sadekeli.

2

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tervetuloa takaisin tutuille kulmille Lounli! Kaikenlaista huhua on täällä pyörinyt, kun häivyit yllättäen. Epäilivät jopa Itämafiaa, kun Ankkakujalla välillä parkissa ollut punainen Transit hävisi kuvioista samoihin aikoihin. ..

    • Anonyymi

      kiva kun linnakundit palaa takaisin niin pysyy poliisi kaupungissa sun transit pyörii kylillä jonkun irwinin ajamana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe