Voi hyvänen aika minkä virheen tein. Ostin torilta hyväuskoisena mansikoita. Ajattelin että tottahan tässä torimyyjää kannatan. Varmaan viime viikolla oli ne mansikat poimittu. Muutama hyvä ja muut niin surkeita, että teki mieli viedä takaisin. Oliko minulla huonoa tuuria vai onko muilla samoja kokemuksia?
Aiemmin olen ostanut aina Huuskon Teron jokseenkin kalliimpia mansikoita. Tästä lähtien ostan jatkossakin.
Älkää ostako torilta mansikoita
22
2011
Vastaukset
- Anonyymi
Neidit taitaa myydä niitä mansikoita jotka ovat jo aloituspäivästä lähtien olleet tarjolla ja alkavat olla sitten huonoja..En ole vielä ostanut mansikkaa mutta taidan K-kaupasta rasiat hakea
- Anonyymi
Olipa taas aloitus. Ei ole vaikea tekijää arvata. Nyt on Sotkamossa liian paljon johonkin tuiettyyn yritykseen kohdistuvaa parjausta (Tuulan Tori, Kantis, Napis, Ässä ja nyt torin mansikanmyyjät ) maalittamista suoraaan sanoen. Ostin torilta mansikoita ja pottujakin. Ihan hyviä molemmat.
Ei ole hyvää markkinointia kilpailijoiden mollaaminen, ei. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olipa taas aloitus. Ei ole vaikea tekijää arvata. Nyt on Sotkamossa liian paljon johonkin tuiettyyn yritykseen kohdistuvaa parjausta (Tuulan Tori, Kantis, Napis, Ässä ja nyt torin mansikanmyyjät ) maalittamista suoraaan sanoen. Ostin torilta mansikoita ja pottujakin. Ihan hyviä molemmat.
Ei ole hyvää markkinointia kilpailijoiden mollaaminen, ei.Saman oon huomannnut ja samaa koetetaa kunnan toiminnasta myös keksiä.
- Anonyymi
Sama huomattu, homeisia oli marjat pohjalla laatikossa. Ei ole parjausta vaan ihan aito kokemus ollut!
- Anonyymi
Osti viime kesä päälä olihyvän näköstä mutta pohjalla aiva rupua enosta tänäkesänä.
- Anonyymi
Viime kesänä ostin, muutama hyvä päällä, alimmat täyttä soosia, en osta enää ikinä torilta.
- Anonyymi
K-kaupassa 39.90€ 5kg ostakaa sieltä
- Anonyymi
Tyttö tuli etelästä eilen oli ostanut jostakin maatilata 5kg aamulla poimut hinta oli 27ekua 5 kg ja kuitti olihyvää marjaa pol.
- Anonyymi
Ostin tänään Jöllistä T Huuskon Falco - mansikoita; 49,90€/5 kg. Maukkaita, isoja. Yhtään marjaa ei mennyt roskiin. Suosittelen!
- Anonyymi
Tokmannilla herkullisia mansikoita 29,90€ 4kg
- Anonyymi
Kyllä vähän haiskahtaa paskan jauhamiselta tämä tarina.
- Anonyymi
Miksi? Torin marjat ovat huonoja!
- Anonyymi
Potut ovat hyviä!
- Anonyymi
Ostin Knin torilta taannoin mansikkaa...ei ollut itse viljelijä vaan välittäjä...hänellä oli kylmiö autossa ja toi hyvännäköistä mansikkaa esille ja hyvänmakuista...päätin että ostan2 ltk...myyjä totesi maksun jälkeen että viljelijälle voi valittaa jos ei oo hyviä...päällimmäinen laatikko oli hyvä mutta toinen huonolaatuista....jobbareilta en enää osta! Ei oo viljelijän vika jos välikäsi myy täyttä paskaa!
- Anonyymi
Onko niin, että pelkästään välittäjät ovat myyjiä? Onko missään myynnissä mansikkaa suoraan viljelijältä? Maksaisin 8 € mieluummin sille viljelijälle kuin näille välitysfirmoille!
Kun myyvät rasioissa 8€/litra, niin siinä rasiassa ei ole täyttä litraa! Vajaaksi jää! Ovatkin jo jossain siirtyneen hinnoitteluun 8€/rasia.....
- Anonyymi
Torilla myytävä on marja on ollut kauttaaikaan samalais. Ostin noin kolme vuottasitten PÄÄLÄ OLI ISOJA POHJA PINTÄ RUPUJA EN OSTA ENÄÄ TORILTA:
- Anonyymi
Eikaise myyjä ollu Eikka Sutsunen ??
Tosi kiero🥸🤣🤣
- Anonyymi
Ostin vadelmia torilta, hyviä olivat!
- Anonyymi
Entä mansikk olisitanut niitäkin.
- Anonyymi
Lounastin tänään ravintola Ruthain ikkunapöydässä ja sinä aikana torilta kannettiin monta monituista mansikkalaatikkoa autoihin. Onneksi ihmiset eivät usko tällaisia löpinöitä. Tai harvempi taitaa edes lukea.
- Anonyymi
Ei ne pehmenneet muutaman päivän vanhat lutterot mitään haittaa kun niitä pakastaa. Homeiset kylläkin haittaa .....
- Anonyymi
Tänään oli vähän kyllä jo rupu mansikkaa tarjolla täydellä hintaa joten tuskin kukaan niitä enää ostaa..Mielestäni tollaset mansikat pitäs alle puoleen hintaan myydä eikä koittaa täyttä hintaa niillä kinuta...Jöllissä oli laatu mansikkaa tarjolla näköjään tänään toripäivänä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15113447Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729751Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969148Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k208086Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406773Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1496186Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243365Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy271657En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3971265Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71184