Hei
Nyt onkin aika kysellä teiltä muilta Mazdan 5 (bensa 2.0 CRW, CREW) omistajilta, että miten pitkään olette voineet ajaa kyseisellä autolla kun välillä joutuu öljyä lisäämään, ihan että tikun puoliväliin laskee pinta. Öljy ei vaikuta vuotavan uloskaan, kun ei ole moottorin pinta öljyssä.
Katalysaattori ja moottori vaikuttavat olevan kunnossa. HC lähellä nollaa, CO 14,4, CO% 0. Ja silti moottori hävittää öljyä. Happiarvo (2) oli koholla, mutta varmaan vaan vuoto pakoputkessa.
Olen kuullut, että Mazdan moottorit muutenkin polttavat öljyä jo uudesta lähtien. Autolla kuitenkin ajettu "vasta" 200 tkm, että vieläkö tälle kauas pääsee.
Mazda 5 2.0 -06 Bensa öljynkulutus
9
2100
Vastaukset
- Anonyymi
Paljonko aikaisemmin ajettu vanhoilla öljyillä? mikä vaihtoväli jos kirjoitettu paperiin?
Mitä öljyä käytät, merkki ja numerot?- Anonyymi
Hei, autossa on käytetty halpis öljyjä, eli siis "täyssynteettisiä" Motox, Belco ja vastaavia 5W-40 öljyjä. Vaihto on tehty vähintään kerran vuodessa ja ajomäärä n. 10 tkm vuosittain.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei, autossa on käytetty halpis öljyjä, eli siis "täyssynteettisiä" Motox, Belco ja vastaavia 5W-40 öljyjä. Vaihto on tehty vähintään kerran vuodessa ja ajomäärä n. 10 tkm vuosittain.
Montako vuotta olet öljyjä vaihtanut noin 10tkm välein?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako vuotta olet öljyjä vaihtanut noin 10tkm välein?
Niin, täytyy todeta, että aiempien omistajien öljynvaihdoista en tiedä. Auto ollut minulla vaille neljä vuotta ja tuona aikana ajomäärä oli ensin pienempi ja viimeaikoina tullut ajettua pidempiä matkoja ja öljynkulutus tuolloin kasvoi juuri, kun alkoi ajaa moottoritiellä. Välillä se ei kuluta öljyä ja välillä vie. Vuosittain tähän on öljyt kuitenkin vaihdettu.
Se on sitten mysteeri, että auton moottori on päästömittauksen mukaan kunnossa, mutta öljynkulutus taas vaikuttaa pahaenteiselle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, täytyy todeta, että aiempien omistajien öljynvaihdoista en tiedä. Auto ollut minulla vaille neljä vuotta ja tuona aikana ajomäärä oli ensin pienempi ja viimeaikoina tullut ajettua pidempiä matkoja ja öljynkulutus tuolloin kasvoi juuri, kun alkoi ajaa moottoritiellä. Välillä se ei kuluta öljyä ja välillä vie. Vuosittain tähän on öljyt kuitenkin vaihdettu.
Se on sitten mysteeri, että auton moottori on päästömittauksen mukaan kunnossa, mutta öljynkulutus taas vaikuttaa pahaenteiselle.Mazdalla on hyvää ja luotettavaa moottoritekniikkaa.
Mikä tahansa auto voi syödä vähän öljyä ei siitä tarvitse huolestia.
Oma Masa 5 ajettu 210 tkm, mutta ei tarvitse lisäillä öljyä vaihtovälillä.
Auto voi vaihtovälillä syödä öljyä koko sen mittatikun merkkien välin eikä sille
tarvitse tehdä mitään . Ei siis ole syytä huolestua.
- Anonyymi
Mulla 2.0 litrane skyactiv g
60 tkmajettu
20tkm aikana lisäsin 3.5 dl öljyä - Anonyymi
Minulla oli ilo omistaa 2007 Mazda 5 2.0 kuuden vuoden ajan 2017-2023. Bensaa imaisee kaupunkiajossa noin 10l/100km. Öljyä en joutunut lisäämään omatoimisesti kertaakaan. Suht säännöllisesti huolto-ohjelmaa noudattaen riitti.
Kaikenlaista muuta kremppaa autossa toki oli tasaisesti. Katsastuksesta ei taidettu päästä kuin kerran yhdellä käynnillä. ABS -keskusyksikkö hajosi myös ja sen korjauttaminen oli vaivalloista (uuden hinta olisi ollut yli 2k€). Erilaisiin keltaisiin ja punaisiin vilkuttaviin tai muuten vaan palaviin mittariston valoihin alkoi kummasti tottumaan. - Anonyymi
Vaihtovälillä ehkä hieman öljyn taso laskee, mutta ei mitään syytä huolestua.
Mittariin on kertynyt vasta 225.000 km ja meno tuntuu jatkuvan tasaisesti.
Ainoa haitta tuntuu olevan se melkoinen humina mikä ei laannu edes lisämatolla.
Yllättävä vika ilmeni, kun takaiskarin yläkorvake laukesi ja alkoi kova kolina.
Lyhyehkössä sekalaisessa ajossa menee yli 8 litraa joten ei ole kovin pihi.
Kyseessä on siis vapari m. 2010 ja sillä 2,0 koneella.- Anonyymi
Ei selvitty yhden osan vaihdolla vaan kun kaupungissa on runsaasti teräviä kaukolämmön uusintaan liittyviä kuoppia/kaivantoja niin rauhallisessakin ajossa meni toinen iskarin
yläkorvake. Remontissa ilmeni, että näitä samoja osia rikkoutuu melko helposti mm.
Volvo S40 ja V50 autoissa, missä on samanlainen alustarakenne eli takaiskarien
yläpäässä on kevytmetallia ole korvakkeellinen laippa, mistä ne korvakkeet katkeavat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849