Metsästä puisto

Anonyymi-ap

Enpä tiedä onko tietoa täällä ja onko tästä edes ennakkotapausta enkä edes väitä, että kukaan olisi nyt näin tekemässä.

Mutta jos olisi (minulla on) mökin vieressä 1,5ha metsäpalsta, niin saanko tehdä siitä puiston? Yleiskaava-alue.

Eli myisin nykyisen kuusivaltaisen puuston, jättäisin jokusen, mutta sitten tekisinkin sinne polkuja ja istutuksia ja istuttelisin tammea ja vaahteraa, jokunen marjapensas. Tekisin kivetyksiä.

1,5ha puisto olisi kuin kartanolla. Vaikka mökkini on vain 50 neliötä ja koko kiinteistön arvo ennen puukauppoja varmaankin 20 000e. Puukaupan jälkeen alle puolet siitä.

Mitä tämä tarkoittaisi kiinteistöverolle? Alettaisko mun kiinteistöä yht'äkkiä arvottamaan kalliimmaksi, kun olisi 1,5ha puisto vaikka pelkkää työtä ja rahanmenoa se mulle tietää eikä mitään tulevaisuuden tuottoja?

Ja saanko edes tehdä tuollaisen muutoksen metsästä puistoksi?

1

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No aika paljon metsiä hakataan pelloiksi, joten miksikäs ei sitten puistoksikin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      60
      3332
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      1114
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      940
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      21
      927
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      800
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      734
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      709
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      28
      704
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      647
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      643
    Aihe