Hei. Ajoin 80/kmh alueella 107/kmh eli 27-28 kmh ylinopeutta ja sain kortin just viikon sitten. 80- merkki tuli yhtäkkiä ja heti perään kamera niin en kerenny oikein reagoida. Mahtaako että lähteekö kortti vai sakkoa mitenkö paljon?
Ylinopeuss
Anonyymi-ap
26494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ei mene kortti, mutta sakot tulee. https://moottori.fi/liikenne/jutut/nain-paljon-ylinopeus-maksaa-1-kesakuuta-alkaen-tassa-poliisin-uusi-palveluhinnasto/
Ylitys on enemmän kuin 30 %. Kyllä se kortti nyt vaan lähtee.
Ei ne nuo rajoitusmerkit tule yllätyksenä, jos ajaa rajoitusten mukaan, seuraa kännykän sijaan tietä, liikennettä ja myös niitä merkkejä. Ne näkyy oikein hyvin, ennättää reagoida.
Nopeusrajoitus alkaa aina siitä merkin kohdalta, ellei lisäkilvellä muuta osoiteta. Rajoitus ei siis ala joskus myöhemmin, kun sulle sopii.
Kuinkahan moni pudottaa nopeutta juuri siinä merkin kohdalla tai ennen sitä? Kyllä siinä pitää olla hiukan pelivaraa, että ennättää reagoida.
Vai pitää sulle olla "pelivaraa". Eikö sulle sanottu autokoulussa, että se rajoitus alkaa siitä merkistä? Siinä on sulle pelivaraa ihan riittävästi. Jos ei riitä, niin sitten vaan maksat kun osuu kohdalle.
Nämä koskee kaikkia - siis sinuakin.
Ja se on tuollaiselle ihan oikein.
poliisi tullee kotiis ja lyö käsirautoihin ja naivat sua joka aukkoon että opit . ajamaan uudestaan
Toimiko sinun kohdallasi?
Kyllä, se opettaa noudattamaan rajoituksia, oli se niin kauhea kokemus.
Ei toiminut sillä nautin tilanteesta ja kaipaan uusintaa. Onneksi lähellä on naapurin risto.
Oppirahoja. Muutaman kerran kun maksaa niin oppii ennakoivasti lukemaan liikennemerkkejä. Kannattaa muutenkin liikenteessä laajentaa näkökenttää kauemmas siitä omasta keulakoristeesta.
14 päiväsakkoax
ai kauheeta mikä rikollinen, miten sinä saatoit?
et kokeillu huippunopeutta ees? oma BMW 330i ottaa kepeesti 260 lasiin!!!!!
Kai nuo mtb tiedetään.Aina ekana hankkiutumassa ongelmiin..
Aja sinä kiven kylkeen 260 kmh, kiitos!
Vielä pennuille ajokortteja antamaan kun eivät ymmärrä edes liikennemerkkejä.
Pitäisi edes numerot opetella ennen ajamaan lähtöä niin tietäisi mitä ne nopeusrajoitusmerkit tarkoittaa.
Vai vielä 17 vuotiaille ajokortteja...
107 nopeudella olisit saanut rikesakon jo 100 alueellakin, 80 alueella 107 menee päiväsakoille ja kortti on katkolla. Olehan tarkempi liikenteessä, säännöt on noudattamista varten, älä anna tarkkaavaisuuden ajaessasi herpaantua hetkeksikään, siinä on ihmishengistä kysymys.
Joo noi vauhtikamerat 300 metriä sen jälkeen ku nopeusrajoitus on muuttunu on kyl ihan typeriä. Laittais mieluummin sen nopeusrajoituksen vaihtumiskyltin eteen eikä jälkeen. Varsinki ku talvella ne on joskus lumen peitossa nii ei niitä rajoituksia voi aina tietää jos ei oo paikallinen.
"Varsinki ku talvella ne on joskus lumen peitossa nii ei niitä..."
Voi voi, kun ei voi tietää. Jos sinulla ei ole varmaa tietoa siitä sallitusta nopeudesta niin sinä käytät silloin maantiellä 80km/h - eli perusnopeutta. Taajamissa taas enintään 50km/h nopeutta tai mieluummin 30km/h. Järjen käyttö (jos sitä on) ei ole kiellettyä.
Ei liikenteessä ajeta "kaiken varalta" vähän reilumpaa vauhtia, vaan mieluummin päinvastoin.
Kamerat ovat siellä missä ovat, juuri tietystä syystä. Ne eivät ole siellä koristeina, vaan sitä varten, että ne napsivat kuvia ylinopeutta ajavista. Siis mm. niistä jotka eivät osaa (vielä) liikennesääntöjä ja merkkien todellista tarkoitusta.
Muutama sakko silloin tällöin auttaa kummasti muistamaan säännöt. Peruskouluun kuulumaton liikenneopetus on maksullista, siksipä autokoulunkin joutuu jokainen kustantamaan ihan itse (tai iskä/aiskä tms.).
Joskus se liikennekoulun opetus ei kuitenkaan riitä muuttamaan ylimielistä asennetta (no joskus voi kyse olla myös huomion herpaantumisesta) ja sitten saattaa saada sakot tai menettää kortinkin. Se on varsin kallista koulutusta, mutta erittäin opettavaista - sanoisinko TEHOKASTA.
Ylinopeussakot ovat tyhmyysmaksuja. Mitä enemmän niitä keräät sitä tyhmempi olet.
Urpolla ei paljon maksa.Päiväsakon hinta 6e.Ajooikeus hyllylla 2vuotta hillitsee kaasujalkaa ja näkökyky sekä tajuaminen paranee.
Siinä missä tyhmempi valittaa saamiaan sakkoja, fiksumpi jättää sakot saamatta.
Sanot vain olevasi persu ja että saatana painoi kaasua, niin sinut todetaan syyntakeettomaksi ja jäät ilman seuraamuksia :D
On tainnut toimia omalla kohdallasi?
Onneksi en ole sekoittanut päätäni uskonnolla tai persuilulla :D
tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.