Nälkä on todellisuutta Suomessakin
Lähes puolen miljoonan suomalaisen tulot eivät riitä kohtuulliseen vähimmäiskulutukseen ja moni joutuu turvautumaan säännöllisesti ruoka-apuun. 1990-luvun lamavuosina hätäratkaisuksi syntyneet leipäjonot ovat jääneet pysyvästi katukuvaan paikkaamaan hyvinvointivaltion repeämiä. Joka kolmas ruoka-avun jonottaja kuitenkin tuntee häpeää.
Pahiten köyhyys koettelee pitkään perusturvan varassa eläneitä, työttömiä, yksin asuvia pienituloisia ja monilapsisia perheitä. Köyhien lasten määrä Suomessa on kasvanut – jo yli 100 000 lasta elää pienituloisissa perheissä, joista monissa joudutaan tinkimään myös ruoasta.
Kotimaanavun hätäapurahastoon kesällä 2018 tehdyillä lahjoituksilla tarjotaan ruoka-apua hädässä oleville. Apu toimitetaan perille Suomen evankelis-luterilaisten seurakuntien diakoniatyön kautta. Kotimaanapu on mukana organisoimassa myös inhimillisempää, sisätiloissa jaettavaa ruoka-apua ja yhteisöllisiä ruokahetkiä.
Olin eilen pyörtyä nälästä
7
408
Vastaukset
- Anonyymi
Moni työtön ei osaa tai viitsi laittaa ollenkaan ruokaa ja siksi ostaa kalliita eineksiä kuten pakastepitsaa. Osa jopa tilaa ravintolasta ruokaa ovelle. Tähän rahat sitten menevät.
Perusruokatarpeet ovat nykyisinkin erittäin halpoja kaupassa, mutta minkäs teet jos ihminen ei niitä hyödynnä. Laittamalla itse halpaa ruokaa yhden annoksen hinta on alkaen vain joitakin kymmeniä senttejä.- Anonyymi
Xtra kaurahiutaleet,banaanit, kananmunat. Siinä on ravintoa. Xtra appelsiinimehu ja k menu jauheliha.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Xtra kaurahiutaleet,banaanit, kananmunat. Siinä on ravintoa. Xtra appelsiinimehu ja k menu jauheliha.
Perunoita unohtamatta.
- Anonyymi
Monilla ei jää rahaa noihin,kun kotona asuu mammanpoikanarsisti,joka ei maksa mistään ja vaatii toista ostamaan pakastepizzoja ym ja tupakalla ravaa.
- Anonyymi
Näin on,mutta ei kaikki voi auttaa toisia kun sitten jää itse pulaan.
- Anonyymi
Kuolema tulee jokaisen kohdalle ajallaan. Jumalan sana ei tule koskaan katoamaan vaikka sitä kuinka pyrittäisiin sammuttamaan. Piirtokaan siitä ei häviä, eivätkä sen lupaukset jää toteutumatta. Kun Jumalan sana elää keskellämme, elää hän itse sanassa meidän kanssamme. Sana kirkastaa meille Vapahtajan armolliset kasvot. Hänen oikeutensa voimasta syntiset saavat armahduksen ja langenneet löytävät uuden elämän. Armon valoa ikä- vöivät aina kaukaiset rannat. Sinnekin kuuluu hyvä uutinen: Jeesus on kuollut jokaisen syntisen puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761320Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109853
- 73846