Saastuttavat, veroja välttelevät yms. kaivokset

Anonyymi-ap

https://areena.yle.fi/podcastit/1-64968460

Brysselin kone: Eu:n nyt haluamat kaivokset saastuttavat isosti Suomea

Kannattaa kuunnella, jos haluaa tietää, kuinka kieroa, vastuutonta, sumuttavaa jne. kaivostoiminta on.

6

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaivokset ovat todellinen uhka Suomen luonnolle. Sähköautot, tuulivoimalat ym. tarvitsevat ns. harvinaisia maametalleja, jotka tosin eivät ole harvinaisia, mutta Suomessakin koetetaan syöttää ajatusta harvinaisuudesta ja siitä, että juuri Suomessa noita ns. harvinaisia maametalleja on ja siksi niitä olisi juuri suomesta kaivettava. Asia ei kuitenkaan ole niin.

      Kaivosfirmat ovat häikäilemättömiä. Eivät juuri maksa veroja Suomeen. Tämä järjestyy sillä, että toiminnasta Suomessa vastaa emoyhtiön tytäryhtiö, jolle emoyhtiö antaa lainaa valtavalla korolla. Näin tytäryhtiön tulot menevät korkojen maksuun emooyhtiölle ulkomaille, eikä verotettavaa juuri jää. Suoomeen jäävät vain ympäristöongelmien hoito veronmaksajien kustannettaviksi.

    • Anonyymi

      Kaivokset myös ostavat maata tai pakkolunastavat. Korvaus on aivan minimaalinen. Kenenkään ei kannata myydä. Kaivokset lisäksi säästuttavat, varsinkin kultakaivokset.

    • Anonyymi

      Nyt teillä on ilmeisesti kaivos sievissä?

      • Anonyymi

        Ei ole, ellei hiekkakuoppia lasketa. Miten ihmeessä on annettu muinoin lupa Jyringin hiekkakuopille keskelle kylää 🙄 Harvinaista. En tiedä toista vastaavaa tapausta Suomesta.


    • Anonyymi

      Muutamat onnelliset kunnat ovat hyötyneet kaivoksistaan paljon. Ei ollut huolta huomisesta Vihannissa, kun Outokumpu Oy louhi sinkkiä Lampinsaaressa. Kunta sai runsaasti verotuloja yhtiöltä ja sen työntekijöiltä. Vihanti oli Pyhäjokialueen "rikkain" kunta vuosikymmeniä.
      Sama oli tilanne Pyhäjärvellä. Maaperän antimet nostivat kunnan vaurauteen.
      Mutta kummassakaan kaivoskunnassa ei osattu varautua kaivoksen lopettamiseen. Toinen on jo Raahen reuna-alue ja toisessa väkimäärä on puolittunut ja tyytymättömyys kasvanut "Suomenennätys"-tasolle.
      Kaivos on onnenpotku, mutta sen loppumiseen pitää varautua, ettei jäisi tyhjän päälle.

      • Anonyymi

        Talvivaara on katastrofi. Eikä ole ainut.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      117
      9931
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      5012
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4822
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3290
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2497
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1730
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1530
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1526
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1444
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1382
    Aihe