BMW G31 Ovi ei aukea sisältä eikä ulkoa. Lukon nappi nousee mutta ovi ei vain aukea.

Vinkki muille oven avaajille kun ei tästä asiasta löytynyt tietoa ja sain itse auki oven. Itsellä vänkärin ovi ei auennut. Älkää repikö/hajottako ovipahvia, se ei hyödytä mitään kun sieltä ei mitään näe. Avatkaa ikkuna. Ottakaa b-pilarin muovit irti, mistä tulee turvavyö. Tämän jälkeen oven tiiviste lähtee kiskomalla ja ehjänä irti oven ja rungon välistä. Tässä vaiheessa itse lukon lukitus mikä tulee runkoon kiinni niin näkyykin jo kun ulkoa päin katsoo (Tämän takia ikkuna auki) Lukon kiinnikkeen ympärillä on musta muovi jonka löin rikki alareunasta pitkällä ruuvimeisselillä ja vasaralla. Tämän jälkeen tein koukun noin sentin nokalla ja käänsin lukon omasta vivusta auki lukon sisältä. Kannattaa katsoa kuskin ovesta missä tämä lukon oma vivusto on niin helpottaa koukun tekemistä ja sijoittamista (Ei tarvi purkaa mitään näkeäkseen sen) Kyseessä BMW 520 -2018 Kuulemma tyyppi vika kyseessä. Itse vikaa en vielä ole tutkinut mutta tilasin suosiolla uuden lukkopesän ja väliaikaisesti vedän jonkun rautalangan lukon vivustoon jotta tohdin väliaikaisesti sulkea oven.

Ps. Ainoa mitä pitää rikkoa on lukon muovisuojus, joka taas ei haittaa kun joutuu kuitenkin sen todennäköisesti vaihtamaan.

Olkaa hyvä!
Terveisin: KT Garage Motor Service

0

2410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ihana on nähdä edes ohimennen

        Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
        Ikävä
        173
        10248
      2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

        Vinkki, jätit tekemättä jotain.
        Ikävä
        78
        5245
      3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

        Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
        Ikävä
        149
        4872
      4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

        Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
        Ikävä
        23
        4142
      5. Moi kuumis.

        Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
        Ikävä
        43
        3892
      6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

        Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
        Ikävä
        36
        3753
      7. Saattaisimme olla yhdessä

        Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
        Ikävä
        38
        3608
      8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

        Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
        Ikävä
        48
        3273
      9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

        Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
        Ikävä
        44
        3209
      10. Oletko joutunut kestämään

        Mitä olet eniten joutunut kestämään?
        Ikävä
        49
        2824
      Aihe