Suomen veroaste on kokonaisuudessa pikkuhiljaa laskenut viime vuosina, oikea suunta, vertusaste vertailuissa muihin pohjoismaihin emme juuri eroa.
Veroaste oli korkeimmillaan 2016 , oikeisto haltusten aikaan talous oli alijäämäinen rempallaan velkaa otettiin lähes normaali aikoina.
Julkisen talouden kannalta veroasteen lasku on huono asia, valtion talous olisi lähes tasoissa hieman siis hieman korkeammalla verotusasteella.
Mitä tekee Orpo laskee veroastetta ja alkaa leikata joka kohdistuu heikompi osaisiin eniten. Talousviisaat ja josta Sanna Marin puhui viimevuosina verotuksen kohdentamisesta, kyllä muistan ja muutenkin oli tiedossa verotuksen vaikutus tiedossa.
Orpo tekee politiikkaa omille äänestäjille, antaen kuvan on pakko leikata.
Persut tekee omaa maahanmuutto politiikkaa ei se ole juuri talouspolitiikkaa ehkä hiukan, kokonaiskuvaan ei vaikuta.
Taloutemme suomessa ei ole kasvu uralla, ei muuallakaan suomi menee mukana. En hyväksy Orpo hallituksen tapaa toimia.
Veroaste oli korkeimmillaan 2016 , oikeisto haltusten aikaan talous oli alijäämäinen rempallaan velkaa otettiin lähes normaali aikoina.
Julkisen talouden kannalta veroasteen lasku on huono asia, valtion talous olisi lähes tasoissa hieman siis hieman korkeammalla verotusasteella.
Mitä tekee Orpo laskee veroastetta ja alkaa leikata joka kohdistuu heikompi osaisiin eniten. Talousviisaat ja josta Sanna Marin puhui viimevuosina verotuksen kohdentamisesta, kyllä muistan ja muutenkin oli tiedossa verotuksen vaikutus tiedossa.
Orpo tekee politiikkaa omille äänestäjille, antaen kuvan on pakko leikata.
Persut tekee omaa maahanmuutto politiikkaa ei se ole juuri talouspolitiikkaa ehkä hiukan, kokonaiskuvaan ei vaikuta.
Taloutemme suomessa ei ole kasvu uralla, ei muuallakaan suomi menee mukana. En hyväksy Orpo hallituksen tapaa toimia.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Nimimerkki jäi
Höpötyksesi arvaa ilman nimimerkläkin.
Mitä aloituksessa on höpötystä, kerro sämpylä mummo.
Onko sinulla nälkä? Joko se Orpo on nyt poistanut ne marinin aikaiset leipäjonot teiltä huonompiosaisilta?
Nälän yllättäessä on syötävä.
Orpon tavoite on lisätä leipäjoja.
Kiva. Se on sen merkki, että huonompiosaisista pidetään edelleenkin huolta samoin kuin marinin hallituksen aikana.
Kansalaisten tulojen lisäämiseen on vähän keinoja, Orpon tyyli ei ei ainakaan paranna.
Mistä tiedät Orpon tyylin. Onko jo monta esitystä tullut eduskunnan pöydälle.
Marinin hallituksen aikana ei leikattu vähävaraisilta - ei keltään.
Marinin hallitus palautti edellisen hallituksen eli Orpon ja Sipilän
tekemät leikkaukset esim. lapsilisiin.
Kunhan eduskunta selviää tästä farssista.
Leipäjonot pitenevät.
Siitä näkyi jo oireita. Oli ollut noin 5 000 henkilöä jonottamassa leipää eilen.
Pienenetään annoksia noilta hyväosaisilta.
Olitko mukana kun tiedät, olitko se numero 3567 käsi ojossa.
Ja vasemmiston Ay mafian nostaa omistavien vuokrakämppien vuokria.
Ay-liike on viisas, kun sijoittaa. Kaikkien vuokra-asuntojen vuokrat nousevat
tietysti, kun ylläpitokustannukset nousevat. Se on päivänselvää.
Ei tappiollisia sijoituksia kukaan tee. Tekisitkö itse ?
Nythän ne nousseet erikoisen paljon, kun energian hinta nousi.
Tuotot verottomia ja siten heikentävät huoltosuhdetta ja pahentavat kestävyysvajetta..
Kuppaavat omiaan.Niitä ihmisiä jotka maksaneet ay-jäsenmaksuja sekä työeläkevakuutusmaksuja!
Moraalikato täydellinen.
Suomi sai viime talvena huomautuksen Euroopan neuvoston
sosiaalisten oikeuksien komitealta.
Siis Sanna Marinin hallituksen aikana,
että Suomessa on liian alhainen perusturvan taso.
Valmiiksi liian niukasta on paha ottaa pois.
Erityisen vaikeaa se on köyhien lapsiperheiden kohdalla.
Tutkitusti se lisää lastensuojelun tarvetta yhteiskunnassa
ja vaikuttaa lasten hyvinvointiin, kun he aikuistuvat
puhumattakaan lasten vanhemmille koituvista lisäongelmista.
"Erityisen vaikeaa se on köyhien lapsiperheiden kohdalla."
Siihenkin on tulossa parannusta jos tuo oppositio joskus antaa työrauhan hallitukselle.
https://www.youtube.com/watch?v=OLQvlh05
Aha, nytkö sitten Orpo kohentaa yhteiskunnan heikompiosaisten toimeentuloa? Oikeistohan se on tunnettu siitä että ollaan heipompien puolella...
Niin niitten hallitusohjelmassa on, lue se itse, mutta kun porukoita näkyy kiinnostavan vain se, mitä paskaa vasemmistomedia suoltaa ja sitten jutut vain kasvaa mitä kauemmaksi niitä viedään ja kenellä parhaiten mielikuvitus laukkaa.
Onko Trump kummisetäsi?
Mikä parannus ???
Videosi ei ole enää katseltavissa.
Oli äsken vielä ja on ollut monta viikkoa.
Ottiko opposition silmään pahasti tuokin Purran asiallinen puhe eduskunnassa.
Opposition sensuuri leikannut sen.
Ei ne saa kansan antaa tietää, mitä parannuksia hallitus kaavailee lapsiperheille, kun ovat antaneet sellaisen kuvan, että lapsiperheitten asemaa huononnetaan.
Vuokrat ja yhtiövastikkeet nousseet kautta linjan.
Ei kai niitä päätöksiä tee Orpo, kysele yhtiösi hallituksen perään. Kertovat sylttytehtaan osoitteen. Olisiko Marin.
Kuka niin väittäny.
Miten tuo kuuluu aloitukseesi?
Vuokrakämppien seinät maksettu moneen kertaan vuokrina ja rempat myös.
Silkka ahneus kyseessä.
Elinkaarensa päässä oleva purkukuntoinen vuokratalo myydään keinottelijoille vuokralaisineen.
Ja kappas vuokra pomppaa tupla tai triplasuuruiselsi.
Remppa jää tietekin edellenkin tekemättä kuten ennenkin jäi.
Kokoomus johtoisella helsingin kaupungilla on vaikeuksia maksaa palkkoja.
Piia on 15 kuukauden aikana saanut yhden palkan oikein.
Sillä tuskin mitään tekemistä veroasteen kanssa.
Niillä taitaa mennä rahat sen Arhinmäen maalaustarpeisiin.
Niinkö tiukalla helsingin talous.
Ja Arhinmäen taidetöherrysten pesemiseen . Aina kun ajan junalla Helsinkiin näen valravasti noita Arhinmäen töherryksiä Ei ole paljon kehittynyt harradtuksrssaan, päinvastoin. Kyllä pesemistä Arhinmäen jälkeen roittää muutenkin.
Olisin antanut potkut niille, jotka tekivät päätöksen ostaa ko. ohjelman.
Beng
Kusipäistä henkilöstöpolitiikkaa porukkaa kyykytetään potkujen pelolla.
Jo 80-luvun puolella totesin toimintamallin suuressa perheyhtiössä.
Myös kokemus- ja ikälisät jätettiin tahallaan maksamatta vaikka kyseessä Firma jossa taloushallinto toimi ATK-ohjelmin jo 1985!
Kokonaisveroaste vaikuttaa kaikkeen etkö edes tiedä sitä?
Kuinka paljon voitaisiinkaan laskea veroja jos harjotettaisiin toisenlaista mamu- ja eu-politiikkaa , silloin kaikki voisivat hyvin tässä maassa jälleen.
Ei senttiäkään laskisi vero.
EU:a on meille hyötyä.
Mamu politiikalla mikä vaikutus kansantalouteen kai se vähän vaikuttaa, maahanmuutto on suomelle elinehto, ilman sitä emme pärjää.
Minun vointiini maahamuuttaja ei vaikuta millään lailla heikentävästi.
RASISTI tietenkin voi huonosti kun osatonta pakolaista autetaan. On kateellinen.
RASISTIN kateus on niin nöyrää.
Sille kelpaa kohteeksi osaton pakolainenkin.
Veroni 1800 euron eläkkeestä on niin pieni, että siitä menee tuskin senttiä enempää maahanmuuttajille.
Suomi on maailman 15. rikkain valtio. Meillä on varaa auttaa ilman,
että se heikentää yhdenkään suomalaisen asemaa.
Varoja, jotka menevät pakolaisiin tai kehitysapuun ei siirrettäisi
kateellisille eläkeläisille kuitenkaan .
8:34
Oletko aikuinen tosissasi?
Täällä varastomiehet ja merkonomit ihannoivat kokoomuslaista politiikkaa.
Kokoomus on Yhdysvaltojen republikaanien virallinen veljespuolue ja sen kyllä huomaa kannattajiensa kommenteista.
Mitäs pahaa siinä on, jos puolueilla on veljespuolueita muissa maissa, sinun demareillakin ja jutuistasi sekin paisraa läpi, arvosteluna ja turhana valittamisena muitten asioista.
Fanitat siis Trumpia ja uskot salaliittoihin? Eihän sitä muutoin kokoomuslaiseksi pääsisikään!
Ilman pakolaisia on suomen vaikea esiintyä, pakolaisuus vaikuttaa vissiin jokaiseen maahan.
Ei ole laskenut vaan kohdistuu veroperäisiin tuotteisiin esim. tupakka. Tupakoitsijan maksama vuotuinen vero saattaa olla jopa kunnallisveron suuruinen vuositasolla.
Tupakoitsijoilla on maailmanlaajuinen kirjoittamaton lupa viskoa ne kuvottavat natsansa mihin ikinä haluavatkaan, vaikka heidän pitäisi tunkea ne ahteriinsa tai syödä myrkylliset natsansa.
Mitä älykkäin kommentti aloitukseen. Raati aplodeeraa.
Et varmaan ole tupakoitsija? Ja jos oletkin, niin et ikinä heitä natsaasi maahan? Ai niin, emmehän olekaan Liisa Ihmemaasa sadussa, vaan tosimiesten Suomessa!
Tässä tilanteessa veroasteen lasku sekä leikkaukset on miinusmerkkinen
tuplajättipotti.
Maahamme pitäisi saada taas sisällissota, niin saataisiin puhdistettua ilmaa näitten trumppilaisten ja täyspäisten ihmisten välillä.
Pääministeriä voitaneen luonnehtia niinkuin joku tuntematon on luonnehtinut entistäkin:
Juha Sipilä. Mulkku joka pilasi Suomen
Arvoisa pääministeri XX.
Olette toimissanne osoittanut paitsi huonoa valtiomiestaitoa myös kansalaisten kesken valikoivaa ja eriarvoistavaa politiikkaa.
Vaalikamppanjassanne ilmoittauduitte köyhien, vähäosaisten, lapsiperheiden, opiskelijoiden ja eläkeläisten suojelijaksi.
Arvelitte valtion pakollisten menoleikkauksien määräksi n. 2,3 miljardia jota sitäkin piditte kenties ylimitoitettuna.
Vallankahvaan päästyänne menoleikkausten summa lisääntyi moninkertaiseksi ja maksumiehiksi valjastitte juurikin nuo "suojelunne" kohderyhmät.
Teiltä ei löydy, Juha Sipilä, sääliä tai empatiaa oman maanne köyhiä ja sairaita kohtaan, päinvastoin, he ovat jokaisessa leikkauksessane kärkikaartia.
- - -
- - -
Olette monin eri tavoin todella kalliiksi käynyt mies suomen kansalle pääministeri Juha Sipilä.
Tuorein kansalaisten sietokykyä koettellut temppunne on kun välittömästi brittien EU-äänestyksen tuloksen julkaisun jälkeen kiirehditte vakuuttamaan ettei suomessa vastaavaa äänestystä tulla järjestämään. Hallitusohjelman kirjauskin jo estää sen.
Pyytäisin teitä kuitenkin huomioimaan ettei mikään siihen hallitusohjelmaanne kirjoitettu ole kiveen hakattu !
Lopulta ette tyytynyt toteamaan tilannetta vain tämän hallituskauden osalta vaan sanoitte että asiasta on kerran äänestetty ja se riittää.."suomalaiset uskovat kerrasta".
Näinhän asia ei kuitenkaan ole.
Jatkuu - - - -
Onko Petellä lentolupakirja?
Ihan kaino kysymys.
Banaaninkuori riittää;D
Luulenpa, että sillä siivet selässä niinkuin keijulla.
Sotesta siirrettiin 500 miljoonaa hyvin tienaavien veroaleen.
Oliko sekin välttämätöntä juuri nyt ?
Mihin menee loppu eli miljardi ? Tunnin junaan ?
Se tappiollinen hanke on tärkeämpi kuin kunnallisen terveydenhoidon
laadun parantaminen.
Tunninjuna-hanke tuottaa hilloa yrittäjille.
Kansa maksaa tunninjunan tappiot.
Samaa mieltä, tärkeysjärjestys pettää mielummin maantiet kuntoon.
Leikkaukset voihan jossain vähän leikata kun kohdetuu oikeuden mukaisesti, leikataan ja lasketaan veroastetta näkyykö hyöty, epäilyttää.
Ainoa mikä korjaa näkyvästi tulojen kasvu, senkin näkymät heikot nousukausia odotellessa. Mutta kun kuritetaan valmiiksi köyhiä että keskituloisetkin kärsii, rikkaat pärjää ne on kokoomuksen äänestäjiä.
Varoituskellot soivat, kun oikeisto alkoi hallitusohjelmaansa liittyen
puhua "vahvasta ja välittävästä" hallituksesta.
Hallitus ilmoittautui köyhien, vähäosaisten, lapsiperheiden, opiskelijoiden ja eläkeläisten suojelijaksi. "kaikista huolehditaan".
Vallankahvaan päästyään menoleikkausten summa lisääntyi moninkertaiseksi ja maksumiehiksi oikeistopuolueet valjastivat juurikin nuo "suojelunsa" kohderyhmät.
Hallitukselta ei löydy sääliä tai empatiaa köyhiä, sairaita kohtaan työttömiä
kohtaan, päinvastoin, he ovat jokaisessa leikkauksessa kärkikaartia.
Varakkaat ovat saajia.
Nii ei säästy edes vammaiset
Leikkaukset voitaisiin aloittaa leikkaamalla Orpolta kulkuset ja suorittamalla lobotomia.