Sotilasvakuutuksen dissaus sotilasvalaan verrattuna

Anonyymi-ap

Miksi moni uskonnotonkin, joka ei usko jumalaan eikä jeesukseen, valitsee uskonnollisesti julistuksellinen sotilasvalan, vaikka katsomuksellisesti neutraali sotilasvakuutus "kunnian ja omantunnon kautta" on myös tarjolla ja siis vähintään yhtä hyvä ja pätevä kuin vala?

Ketkä dissaavat, väheksyvät sotilasvakuutusta? Henkilökunta? Oppituntia pitävä sotilaspappi? Alikersantit? Uskovaiset varusmiestoverit? Vanhemmat? Isovanhemmat?

Vaatiiko erityistä rohkeutta valita sotilasvakuutus? Pelätäänkö simputusta?

Ps. Muuten, mielestäni olisi parempi, että kaikki antaisivat saman juhlallisen velvoittautumisseremonian ilman että jengiä jaetaan kahtia uskonnon takia.

1

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedetäänkö, että juhlallinen vakuutus, joka on sotilasvakuutuksen aiempi nimi, otettiin käyttöön jo vuonna 1919 eli pian itsenäistymisen ja ensimmäisen perustuslain (hallitusmuoto) jälkeen, siis jo ennen uskonnonvapauslakia? Tiedetäänkö, että sotilasvakuutus on yhtä perinteinen kuin sotilasvala?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1790
    2. 117
      1300
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1120
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1019
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      56
      972
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      940
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      245
      923
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      796
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      789
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      179
      760
    Aihe