Höyryävät toinen toistaan enemmän
Eivät tajua että tuulivoima ei ole se pääasiallinen sähköntuottaja!
Tuulivoimasta haetaan tukea sähköntuotantoon.
Keskustelupalstoilla kiiheät mutta samalla tyhmät keskustelut, pulaa kuulemma maisemat, eikö hakkuuaukeat pilaa maisemia, entäs ihmisten välinpitämättömyys kun roskataan luontoa ja ympäristöä, tien varret roskia täynnä. Roskia kaikkialla missä liikkuu ihmisiä. Tuntuu että ihmisten mielestä roskat kuuluu luontoon.
Epäilen että tämä tuulivoiman vastustus on vain hetken masennus kuten oli aikanaan kun siirryttiin 95E bensaan, silloin vouhkasivat autoilijat että "nyt särkyy koneet ja voi voi", enää ei kuulu minkäänlaista vastustusta 95E polttoainetta kohtaan.
Sama se on nyt tämän tuulivoiman suhteen, pahimmatkin vastustajat hiljenevät ja hyväksyvät tuulivoimalat eikä siihen mene kauankaan enää.
Itseasiassa olen itsekin luontoa roskannit eikä se minua ole haitannut, monta kertaa kun töihin aamulla lähden niin hulman että olen autooni tuonut roskapussi, nakkaan se tuonne tien poskeen auton ikkunasta kun takana ei tule ketään😊
Eivät tajua että tuulivoima ei ole se pääasiallinen sähköntuottaja!
Tuulivoimasta haetaan tukea sähköntuotantoon.
Keskustelupalstoilla kiiheät mutta samalla tyhmät keskustelut, pulaa kuulemma maisemat, eikö hakkuuaukeat pilaa maisemia, entäs ihmisten välinpitämättömyys kun roskataan luontoa ja ympäristöä, tien varret roskia täynnä. Roskia kaikkialla missä liikkuu ihmisiä. Tuntuu että ihmisten mielestä roskat kuuluu luontoon.
Epäilen että tämä tuulivoiman vastustus on vain hetken masennus kuten oli aikanaan kun siirryttiin 95E bensaan, silloin vouhkasivat autoilijat että "nyt särkyy koneet ja voi voi", enää ei kuulu minkäänlaista vastustusta 95E polttoainetta kohtaan.
Sama se on nyt tämän tuulivoiman suhteen, pahimmatkin vastustajat hiljenevät ja hyväksyvät tuulivoimalat eikä siihen mene kauankaan enää.
Itseasiassa olen itsekin luontoa roskannit eikä se minua ole haitannut, monta kertaa kun töihin aamulla lähden niin hulman että olen autooni tuonut roskapussi, nakkaan se tuonne tien poskeen auton ikkunasta kun takana ei tule ketään😊
Vastaukset 62
Vanhimmat
Niin, ne hakkuuaukeat istutetaan ja hoidettuina samalla paikalla on 6-8 vuoteen miehen mittainen taimikko.
Sähkölinjoilla, joita maatuulivoimalle vedetään, metsä ei kasva koskaan ja korvaukset aivan olemattomat maanomistajille.
Tuulivoimapuistot kuuluu merelle, ym rakennettuun ympäristöön, esim.pääkaupunkiseudulle, jossa ympäristö ei ankeammaksi enää voi mennä ja metsiä ei ole
Ahaa eli kyse onkin rahasta! Ilmankos sitä vastustetaan niin kovasti kun ei saada uuden auton hintaa sähkölinjoista🤣
Kyllä pääkaupunkiseudulla metsää on, mene vaikka katsomaan, Nuuksiossa kun niin paljon että varmasti eksyt kun sinne menet.
Meren rannat täynnä hienoa kallioista mäntymetsää.
Entäs ne jotka liikkuu paljon merellä, he vastustavat myös, merimaisema menee pilalle!
Juu sinä varmaan annat mielelläsi metsäsi 200 e hehtaari hinnalla pois😁
Iisalmen korkeudella metsää riittää, kun johonkin pystytetään tuulivoimapuisto ja ajaa maanteitä pitkin niin hyvin harvassa kohta näkee vilauksen tuulimyllyistä kun puut ja teiden varsien pusikot estää näkemisen joten se että ne pilaa maiseman on *askapuhetta.
Entäs ne jotka joutuvat asumaan, siellä tuulimyllyjen seassa.
No voi voi, itsepähän ovat asuinpaikkansa valinneet!
Niimpä, ei ollut tuulimyllyjä kun ruettiin asumaan että ooppa vekuttamati kun et ole humina alueella.
Kuka tuli alueelle ensin. Ihmiset vai myllyt?
No voivoi sun pihalle ne sitten rakennetaan.
Tyhmä kommentti
Nuo persereijän tuulettimet kannattais rakentaa kaupunki alueille ni ei tartteis nii pitkiä virtakaapeleita vetää kuin metästä ja maisemat on pilalla jo ennestään 😅😅
Jaa no jos on maisemat jo pilalla ennestään niin eipä siinä sitten haittaa muutama mylly
Johan oli taas avaus? Aukeako pilaa maiseman?
Kyllä ne tuulivoimalat vähentää oleellisesti metsäalaa myös, voimalinjoineen. Tarvittaisiin enemmän perusvoimaa, eikä tuollaista vaihteluvoimaa. Tuulivoima on silloin paikallaan, kun sitä osattaan varastoida tulevaisuudessa esim. vedyn tuotantoon. Nykyisin se aiheuttaa vain häiriöitä sähköntuontoon, kun esim. ydinvoimalat joutuvat ajamaan tuotantoaan alas, kun tuulivoima puskee sähköä halvalla verkkoon ajoittain.
Myös nuo muutamat asiat roskaamisesta ja etanolibensan hyväksymisistä oli aika outoja. Jos itse roskaa tuolla tyylillä, että nakkaa roskapussin tienvarteen, jotain on pielessä pahasti. Etanolibensa taas ei tosiaankaan käynyt aikoinaan vanhoihin autoihin, vaan ne autot on nykyisin tehty etanolisopiviksi, ei siistä turhaan valitettu silloin.
Et sinäkään näköjään ymmärrä että tuulivoima ei ole pääasiallinen sähköntuottaja, se on vain tukena ydin-ja vesivoimalle.
Yrittäjää nyt ymmärtää mistä on kyse! Venäjän kanssa ei kannata sopia sähkön tuonnista. On pärjättävä omillamme ja siksi tarvitaan joka ainoa mylly joka pystyyn saadaan.
Siis Haloo! Yksi roskapussi silloin tällöin ei maailmaa kaada.
Tuulivoimapuisto näköjään kaataa joidenkin maailman. Minun heittämiä roskapusseja tuskin olette edes nähneet ja on siellä muittenkin roskia, tölkkejä, mukeja yms.
Mutta bensan osalta nyt kaikki hyvin, niin tulee olemaan tuulivoimapuistojenkin osalta asiat vielä tulevaisuudessa hyvin. Nyt vaan turhaan valitetaan.
Esim jos mökin ikkunasta näkyy tuulimylly niin voi vetää verhot ikkunaan jne.
Ootko hieman hidas, jos tuolla asenteella menis jokainen niitä roskapusseja olisi todella paljon.
Tuulivoima on jonnijoutavaa hippien paskaa, kallis laittaa pystyyn ja kohta purkaa kun eivät ole pitkä ikäisiä, tyynellä kelillä eivät tuota mitään ja myrskyllä ei voi pyörittää etteivät hajoaisi! 🤣🤣
Et sinäkään ymmärrä enempää kuin sika pohjoistuulesta.
Näkyy hän nuo pyörivän liki joka päivä.
Tuulivoimaloiden käyttöikä on 25 vuotta ja uusimpien 30 vuotta ja koko ajan voimaloita kehitetään tehokkaimmiksi ja kestävimmiksi.
Tuulivoimalat ovat vasta lapsen kengissä, jostain se on aloitettava kehitys.
Ilman että tuulivoimaloita pystytetään ne ei voi kehittyä.
15 vuotta todellisuudessa, tuo 30 vuotta on vain mainos😁
Surkea sähköntuotto, kallit rakennus ja ylläpitokulut, nopea elinkaari. Siis paskanvihreää. Maanomistaja vuokraa maat höpökorvauksella, puustosta äkkikaupat pilkkahintaan. 10-15 vuoden päästä kun vatkaimet puretaan ei ole metsää eikä luultuja tuloja. Alueen työt tekee ulkomaalaiset mittausta ja rakennusta myöten. Suomalaiset työpaikat 0. Terveys mennyt huminassa lopuksikää eikä kertynytkään niitä sytänleikkausrahoja. Ja metsän eläimet kans nostanu kytkintä.
Etköhän nyt hieman ylireagoi!
No hirvet ei ainakaan. Ne on ammuttu jo loppuun.
Vielähän noita hirviä näkee vaikka viime syksynä 2500 kaatolupaa Pohjois-Savossa.
Jep ja pahimmassa tapauksessa romut jää metikkoon ja lapsesi saavat perintönä purku vaatimuksen.
Mietitään millaisen maailman jätämme lapsille, mutta emme sitä millaisia lapsia jätämme maailmaan.
2018 vuonna tuulivoimarakentaminen työllisti suoranaisesti 2000 suomalaista!
2018 tuulivoimarakentaminen oli vasta alussa. Rakentaminen kiihtynyt 5 vuodessa hyvin paljon.
Ei työllistä enää
Jotkut inttää että tuulivoiman sähköntuotto on epätasaista ja siksi huuhaa hommaa, kyllä luulisi nykypäivänä sähkötekniikassa löytyvän laitteet ym että epätasainen sähkö syöttö ei haittaa.
No eipä löydy niitä laitteita.
Jos ei tuule, niin höpöpropellit eivät tuota sähköä.Tämä on fakta.
Ja silloin vastaava energia on tuotettava muilla keinoin.
Jonka kustannuksiin pääasiassa ulkomaiset tuulivoima huijariyritykset eivät osallistu lainkaan.
Olenkin sitä mieltä, että tuulisähkö sopimuksen tehneiltä pitäisi katkaista sähköt tuulettomina päivinä.
Se kyllä onnistuu nykytekniikalla.
Joopa joo mutta yritä ymmärtää että tuulivoima ei olekaan tarkoitettu pääasiallisesti sähköntuottajaksi, eikö se jo pikkuhiljaa ala mennä jakeluun.
Suurin ongelma on pakkasjaksot. Silloin ei tuule ja sähköntarve on suurinta. Varmaan tulevaisuudessa vedyn kautta varastointi mahdollistaa varastoinnin, mutta tällä hetkellä ratkaisua ei ole.
Sitä rupelia voi pyörittää vaikka dieselaggregaatin voimalla silloin, kun se ei muuten pyöri.
No mitä sillä ylituotannolla tekee kun sitä ei voi varastoida tuottamattomaan hetkeen? Työnnetään viroon puoli-ilmaiseks ja suomalaiset maksavat silti kalliista sähköstä. Aivan raakile koko keksintö ja semmoiseksi jää. 3-4 pienydinvoimalaa korjaa tilanteen ja lobbarit voi viedä myllynsä matkassaan.
No 20 mw surkeimpina päivinä kun kapasiteetti yli 5000 mw
Selitys se tuokin on😁
Niin ja siksipä onkin ääliömäistä tuhota paikat pysyvästi jonkun toissijaisen varavoiman takia. Viherkommareilla ei säteile.
Puhaltele sinäkin kasseillesi🤣🤣
Yksi keskikokoinen tuulivoimala tuottaa 15 000MWh/vuosi eli noin 750 sähkölämmitteisen omakotitalon sähkön määrän.
Niin silloin kun tuulee. Täysin yhtä kusetusta!
Oliko tämä sitten aloittajan mielestä fiksu keskustelun avaus. Tekstissä oikein kumpuaa tietämättömyys asiasta. Taidat olla joku perus kommunisti joka tuijottaa täysin omaa napaa. Tämä tuulivoima ja energia politiikka on tämän sukupolven suurin virhe investointi. Me veronmaksajat tämä lysti maksetaan, samoin kun se sun heittämäs roskapussi.
Äärimmäinen kusetusoperaatio menossa. Näiden rakentamiseen ei ole edes lainsäädäntöä!. Jotkut apinat vielä inisee vielä "mitäsasutte" siellä! Ja sitten ne rupelithan tuottaa hyvin kun ei tuule🤣. Varmaan nää " neropatit" ehdottaa, että niithän voi pyörittää niin syntyy tuulta.🤡🤣🤣
Sähköllä niitä rupeleita voi pyörittää jos ei tuule!
Turhaa ininää kaikilta! Tuulivoimalat rakennetaan ja sillä sipuli, siinä ei köyhien itkut auta.
En oo köyhä, oisin saanut noita metsiin mutta en allekirjoittanut.
Ei rakenneta.
Iisalmen ympäristön metsiin mahtuu tuhansia tuulivoimaloita.
Mielestäni valkoiset korkeat ja pitkäsiipiset tuulivoimalat ovat komeita maaseudun kauniissa maisemassa.
Miksi niitä pitää rakentaa keskelle metsää, eikö tuulivoimalat kuulu peltojen reunoille ja peltojen keskellä oleviin hakametsiin
Kun katsoo Youtubesta traktori tai leikkuupuimuri videoita niin siellä maisemassa niitä tuulivoimaloita on.
Ne vaan kuuluvat tämän ajan maalaismaisemaan.
Niitä aurinkopaneeleja hyvin toimeen tulevat ihmiset voisivat ripustaa katoilleen ja pihamailleen kiivaampaan tahtiin.
Onko varakkaalle menestyjälle suuri uhraus investoida 10 000 euroa aurinkopaneeleihin?
Tämän ajan itsekkäät ihmiset ajattelevat vain itseään, kukaan ei ole valmis panemaan tikkuakaan ristiin yhteisen hyvän eduksi.
Jåäkaapitkin viedään metallinkeräys kontin viereen ja syydetään roinaa ja romua ekopisteen heinikkoon.
Mielestäni jos tuulivoimalan lähellä asuvat tai mökin omistajat valittaa niin pakkolunastetaan heidän kiinteistö ja caterpillarilla tasaiseksi.
Kyllä, toimivassa yhteiskunnassa yleisen edun on aina mentävä yksityisen edun edelle.
Yksilöiden on vain sopeudettava yhteisesti laadittuihin pelisääntöihin.
Tänään itsekkäitä aisan yli hyppijöitä on liikaa.
Jos tuulimyllyn pyörivä siipi ahdistaa niin on muutettava syvemmälle korpeen tai kerrostalon betonilokeroon verhojen taakse.
Odottakaahan niitä ongelmia sitten, kun muutama tuulivoimalaa rakennetaan lisää näiden olevien lisäksi. Sitten kun käyttö lisätään sen mukaan, mitä tuulivoimalat tuottaisivat tuulella. Tyynellä säällä sitten kärsitään kaikki sähköpulasta, kun sähkönkäyttö on liian suurta myös tyynellä säällä. Perusvoimaa pitäisi lisätä samaan tahtiin, kuin lisätään tuulivoimaa. Ei se muutoin onnistu tasapainotus sähkönkäytössä ja sähköntuotannossa.
Höpö höpö! Miksi perisvoimaa pitää lisätä jos myllyt pyörii hullun lailla tuulella.
Eikö pidä olla valmiina että kun tuuli loppuu niin silloin sitä perusvoimaa lisättävä.
Tietäjät tietää. Sähköauto on liian hinnakas.