Useimmiten olen miehen kanssa ravintolassa, joten mies näyttää käsimerkkiä saadakseen laskun. Entäs kun olen yksin, mikä on tyylikäs tapa naiselle pyytää lasku?
laskun pyytäminen
kohteliaasti
65715
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nainen sekä mies yksin tai kaksin, miten vaan, pyytää laskun samallatavalla kuin muutkin isännät (laskun maksajat). Tyylikkyys riippuu tavasta esittää ko.pyyntö. Käsimerkkikin voi olla tyylikäs tai sitten ei.
Pariskunnan tms. ollessa kysymyksessä,etiketinmukaan - mies hoitaa laskun. Nykyään maksajana voi olla nainen kuitenkin. Raha-asiat voi sopia ennen tai jälkeen keskenään.
Lainaan aiempaa vastaustani:
" Tässä hyvä neuvo.
Tarjoilijalta pyydetään lasku kansainvälisellä merkillä (ei keskisormi merkki kuitenkaan). Otetaan matkan päästä katsekontakti tarjoilijaan ja nostetaan esim. vasen kämmen näkyviin (sormet yhdessä suorana) ja vedetään oikean käden etusormella pitkin avointa kämmentä kerran vasemmalta oikealle (kuvaa laskun kirjoitamista). Ammattinsa osaava tarjoilija tietää mitä tarkoitetaan ja hän vastaa nyökkäyksellä merkiksi viestin vastaanotetun. Hetkenpäästä saat laskun. - Tämä tapa ymmärretään myös maailmalla ja ei vaadi kielitaitoa.
Merkin annon tai suullisen pyynnön tai minkä tahansa toivomuksen voi antaa kelle tahansa henkilökunnasta, he kyllä välittävät tiedon eteenpäin "omalle tarjoilijallenne".
Tarjoilijan ei pidä koskaan ottaa kaikkia astioita asiakkaan edestä pois. Aina jätetään jotain yleensä vesilasi tai jokin muu lasi asiakkaan eteen. Asiakas ei saa tuntea missään vaiheessa itseään "ulos heitetyksi". poikkeus on valomerkin jälkeen jos asiakas ei ymmärrä poistua. Valomerkin tullessa voidaan myös lasku tuoda pyytämättä asiakkaalle kohteliaasti.
Jos asiakkaalla on kiire esim. lounasaika voi jo ruokaa tlatessa ilmoittaa halusta saada heti lasku."
Olipa kiva muistutus tämän päivän ammattilaisille, että viimeistä astiaa ei saa viedä pois. Sitä vaan tapahtuu valitettavan usein. Toisaalta tuodaan uusia juomia pöytään viemättä samalla vanhaa lasia tai olutpulloa pois!
Lisäyksenä laskun pyyntöön vinkkaisin, että senhän voi pyytää, kun lautaset haetaan pois tai tarjoilija käy kysymässä jälkiruokatilausta (niissä tilanteissa kun ei ole enää tarkoitus olla kauaa ravintolassa). Usein asiakkaat istuvat kaikessa rauhassa ja pyytävät - sekavasti jaetun - laskun, kun on jo kiire matkaan.
... Todellakin... Jos laskun haluaa jaettuna niin siitä olisi todella ihanaa saada etukäteen tieto. Eli kun asiakas tilaa niin hän voisi siinä mainita asiasta. Vaikka minä kyllä henk koht kysyn jos on sen oloinen/näköinen seurue, mutta mukavampaa olisi kun se kerrottaisiin. =) Ei tarvi sitten lähdön tohinassa kiireellä erotella laskua.
karjase et tuo piika lasku.johan tulee nopsasti.
Luetun ymmärtäminen? KOHTELIAASTI::::
mulle se on kohteliasta.se on sulle ongelma ei mulle.