Kauvatsan Vähtäri oli aikanaan suosittu tanssipaikka, jossa kesälavalla esiintyi monia suomalaisia iskelmälaulajia. Se oli sitä tangon, valssin ja humpan kulta-aikaa.
Millaisia muistoja nousee mieleen Plättilänmaan huvittelupaikasta?
Millaisia muistoja nousee mieleen Plättilänmaan huvittelupaikasta?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Vähtäri ei ole Plättilänmaassa, vaan Kulkkilassa.
Paviljongilla oli pelkää jytää. Jussin saalissa tanssittiin perinteisiä tansseja.
Vähtärin tanssipaikassa meikä otti ekat kännit kun ostettiin kaverin kanssa Karhu-pullo puoliksi pimmeesti parkkipaikalla. Ai että meni jalat alta ettei päässyt kunnolla kävelemään. Silloin 15 vuotiaana. Vähtärissä oli järkkäritkin humalassa aika usein.
Niin oli järjestysmiehetkin huppelissa. Myös esiintyjät olivat joskus kännissä. Yksikin laulaja tuli seiniin nojaten laulamaan, kun tasapaino oli sekaisin.
Vähtärissä käytiin Wallinin linja-autolla. Mennessä oli rauhallista porukkaa, mutta yöllä kun tultiin takaisn Kokemäen keskustaan, niin oli melkoinen möly autossa, kun porukat olivat nauttineet kossua.
Oli se hauska paikka. Muistaakseni kommariseura Kauvatsan Tulos veti Vähtäriä, tai ainakin sieltä oli moni ukko hommissa.
Vähtärissä oli myös putka, jonne joutui jos ei antanut järkkärille ryyppyä.
Vähtäri oli hieno paikka. Siellä tuli annettua ja saatua. Tulisuudelmia. Tango soi ja tanko oli kovana.
Ensi suudelman vaihdoin erään Kullaalaisen Pirjon kanssa Vähtärissä. Olin silloin 14.
Hienoja muistoja 1970-luvun alkupuolen kesiltä.
Nuorison suosikkiesiintyjiä ja kävijöitä laajalti Etelä-Suomesta.
Oli hieno paikka Sääksjärven rannalla. Harmi vaan kun päästettiin ränsistymään. Taisi olla Laakion Jukan mansikkakarnevaalit viimeisiä tapahtumia Vähtärissä.
Meitä oli paljon tyttöjä mansikanpoimijoina Plättilänmaassa ja usein käytiin Vähtärissä tanssimassa. Oi niitä aikoja, kyllä on muistoja mukavia.
Vähtäri oli tanssien järjestäjille melkoinen rahasampo monta vuotta. Se oli Satakunnan parhaita paikkoja. Ilmeisesti veto loppui talkoovoiman vähyyteen.
Varmasti paras paikka satakunnassa siihen aikaan. Monta ihmistainta, parisuhdetta sekä rakkaustarinaa syntyi poria myöden niillä nurilla, hieno paikka.
Vähtärin ainoa heikkous oli, ettei tanssipaikka hyödyntänyt järvenrantaa, vaan käänsi kuin selkänsä järvelle. Toki paviljongin vierustaa pääsi rantaan, mutta se oli aika karu kivikko.
Vähtärissä esiintyi Suomen iskelmätaivaan tähtiä. Muun muassa Taisto Tammi, Irwin Goodman, Esko Rahkonen ja monet muut 60-80-luvun laulajat.
Sama jatkui vielä 1990-luvullakin. Kuten ylempänä on mainittu useampia kertoja, se oli Suomen parhaimpia tanssipaikkoja. Samoin mansikkatytön valinta oli joka juhannuksena perinteinen ohjelmanumero.
Oi niitä aikoja!
Näin se oli. Se oli omalla tavallaan Kokemäen kulta-aikaa. Kauvatsa , mansikat ja Vähtäri. Kuuluisa kokonaisuus kautta eteläisen Suomen. Isompi juttu kuin Juhanan ja Teemun akkutehdas.
Suurin osa järkkäreistä oli Kauvatsan Tuloksen jämerää porukkaa. Riskejä miehiä jotka tekivät siihen aikaan ruumiillista työtä. Naisjärkkäreitä ei siihen aikaan ollut missään.
Muistaako kukaan nimeltä herroja, olivat kai rakennusalalta tai metsäalan ammattilaisia. Oli hartiat kuin ladonovet, ei heille kukaan uskaltanut suutaan soittaa.
Virtasen Kalevi oli yksi ja Ylisen Erkki ja oli muutama muukin.
Oli kyllä hieno paikka Vähtäri 1970- ja 1980 luvulla. Istuskeltiin Sääksjärven kivikkoisilla rannoilla ja laitettiin Linnaviinipullo narun päähän järveen, että pysyi kylmänä. Sitä naukkailtiin vähäisesti ja käytiin sisällä tanssisalissa katselemassa komeita poikia. Hurjimmat rymysivät lepikoissa. Matkat linja-autolla olivat myös ikimuistoisia. Kovin hyvin en muista muita esiintyjiä, kuin 1980-luvulla Pelle Miljoonan, jolla oli punainen siilitukka ja kansa pokosi. Tanssisalia ylempänä oli ravintolaosa, josta oli mukava katsella. Järjestysmiehet taisivat olla lähiseutujen urheiluseurojen miehiä, lähinnä TUL:n liittoon kuuluvia. Hienot muistot siitä paikasta jäivät. Harmi kun ei voi edes tehdä "pyhiinvaellusmatkaa " sinne enää.
Näin oli, todella muistettavia aikoja. Harmi, kun purkivat tanssipaikan. Olisi luullut, että joku järkkäisi tansseja, jos vanhat vallut hiipui ikänsä takia.
Vähtärissä moni menetti poikuutensa. Siihen aikaan tyttöjen kanssa. Kauvvattalla oli kauniita neitoja.
Siihen aikaan miehillä oli kovasimet taskussa.
Minä menetin poikuuteni Vähtärin rantapusikossa.
Muistan Vähtärin mukavana paikkana. Wallin linja-auto kuskasi porukkaa tansseihin ja takaisin Kokemäen keskustaan. Virtasen Vetu oli aina mukana samoin Ojanperä Risteeltä.
Olikohan kyse Vähtärin kesästä, kun radion Puhelinlangat laulaa-ohjelmassa nainen muisteli sitä, että hän meni 10-vuotiaana vanhempiensa kanssa veneellä tanssipaikkaan, jonne tuli vesitasolla esiintymään Kirka, joskus 1970-luvun alkupuolella. Tätä, silloin 10-vuotiasta ihmetytti Vähtärin meno, koska venerannassa joku pariskunta oli lemmenpuuhissa.
Kokemäen väestönkasvu loppui siihen kun Vähtäri suljettiin. Taisin itsekin neljälle viidelle tytölle laittaa pullat uuniin. Nai.isiin pääsivät tahoillaan kunniallisesta, ja ihan kunnon ihmisiä jälkikasvustakin tuli,
Onneksi olkoon. Et kantanut miekkaasi turhaan.
Vähtärissä kävi Suomen parhaat solistit ja bändit. Kauvatsan Tuloksen naiset ja ukot hoitivat hommat hyvin vaikka suurin osa järkkäreistä oli kännissä.
Saattoi Vähtäri lisätä väestönkasvuakin, mutta ennen kaikkea se oli paikka kohtaamisille aikana, jolloin ei ollut älypuhelimia. Päästäkseen Vähtäriin piti ensin polkea muutama kilometri pyörällä ja sitten istua linja-autossa. Tanssi-illan jälkeen sama juttu. Onneksi liikuttiin porukalla, niin ei mitään pahempaa sattunut, vaikka ei ollut polkupyörissä valopakkoa.
Oi niitä aikoja. Moni sai eka kertaa Vähtärin tanhuvilla. Ja otti ekat känninsä. Siellä oli vakituisia viinakauppiaita. Koskisen Pentiltä minäkin ostin karhuviinapullon. 16 vuotiaana.
Pena oli vaki myyjä parkkipaikalla. Kossua oli aina tarjolla.