Kumman soittimen kaveri kanattaisi näistä osta?

Anonyymi-ap

Nämä löysin http://tori.fi/

https://www.tori.fi/paijat-hame/Philips_mz_7_stereot_113208458.htm?ca=18&w=3&last=1

https://www.tori.fi/pirkanmaa/Sony_stereot_115763331.htm?ca=18&w=3

https://www.tori.fi/varsinais-suomi/Sony_stereot_115583880.htm?ca=18&w=3

https://www.tori.fi/keski-suomi/JVC_radio_CD_soitin_115541468.htm?ca=18&w=3

Eli joku näistä minun pitäisi osta kaverille cd, kasetti ja radiotta varten.

Tärkeintä olis basso edistykselinen teknikka ja toiminta varmus ja vastinetta rahalla.

Eli kumman tiedän mielestä kanattaisi näistä osta.

Kaveri maksa kyllä itse ostoksen mutta hän on niin vanha että hän ei itse kykene katsoman sopiva netistä.

10

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sonyn stereot on hyviä ja laadukkaita. Valitse jompikumpi Sonyn laitteista.

    • Anonyymi

      Ok. Mutta kumpi?

    • Anonyymi

      Ne Sony on saman hintaiset mutta laatu maksa ne muut mitkä ovat heikompi laatuisia ovat halvempia mutta ne hyvä laatuiset Sony maksa vähän enemään mutta ne on varman toiminta varmempia ja kestävempiä?

    • Anonyymi

      Minua vähän mietityttä kun kasetti dekki on vetohihnat ja nämä ovat vähän vanhempia laiteitta niin onko näissä vetohihnat ehjät ja toimiko näissä kasetti dekit vai olisko kellän ehdotta http://tori.fi/ jotain uudempia laiteitta missä on kasetti dekki missä on vetohihnat ehjät toki ilman että tarvitse tinkiä äänen laadusta eli ei mitän ihan uusia halpoja mankoja missä on surkea ääni ja ne saa olla hyvä merkki esim Sony.

    • Anonyymi

      Ei mikää noista. Äänenlaatu on kaikissa luokattoman huono..

    • Anonyymi

      Jos jokin noista olisi itselleni valittava, ottaisin joko Philipsin tai ensimmäisen Sonyn. Matkaradioita muistuttavia laitteita en huolisi. On huonoja kokemuksia.

      On mahdotonta tietää, millaisessa kunnossa laitteet ovat. Myyjä tietysti kehuu omaansa ja saattaa vaieta pienistä vioista. Itse ostaisin kunnon vehkeet uutena kaupasta. Hinta olisi tietysti aivan eri luokkaa myös.

    • Anonyymi

      Olet kirjoittanut LEVYSOITTIMET-palstalle, mutta ainoassakaan linkittämässäsi laitteessa ei ole levysoitinta. CD-soitin on.

      Philips on vuosikymmenet valmistanut paitsi hyvä laitteita myös halpoja lyhytikäisiä rimpuloita, jotka saattavat kestää takuuajan. Laatuakin se on tehnyt. Omistan Philips-kahvinkeittimen vuosimallia 1975, ja se toimii yhä hyvin. Samoin Philips-televisio vuodelta 2009.

      Uusin Philips-hankintani on tämä: https://www.power.fi/tv-ja-audio/hifi-kodin-aanentoisto/stereosarjat-ja-cd-soittimet/philips-tam890510-aanijarjestelma/p-1111569/

      Se on kalliimpi kuin viidenkympin käytetyt vekottimet, mutta myös parempi. Nettiradioidenkin kuuntelu sujuu, ja herätyksen voi ajastaa millä tahansa toiminnolla. Herätyksiä on jopa kaksi, eli viikonlopuksi vaikkapa omansa.

      Sähkökatko ei sotke laitetta, sillä siinä on sisäinen akku niitä varten. Ääni ei tietenkään ole hifitasoa, mutta aivan tarpeeksi korvia miellyttävä makuuhuonekäytössä arkiradiona. Suosittelen lämpimästi!

      • Anonyymi

        Levy se on CD-levykin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Levy se on CD-levykin.

        "Levy se on CD-levykin."

        Kukaan ei ole väittänyt vastaan. Kun cd-soittimet tulivat markkinoille 1980-luvulla, kukaan ei tietenkään kutsunut niitä levysoittimiksi. Se olisikin ollut melko pöhköä, sillä cd-soitin oli digitaalinen laite ja poikkesi täten täysin kymmeniä vuosia markkinoilla olleista vinyylilevysoittimista.

        Nyt kun aikaa on kulunut jo noin 40 vuotta, nuoriso ei välttämättä halua erotella vinyylisoittimia cd-soittimista ja haluaa käyttää yhtä ja samaa sanaa kummastakin. Kukapa minä olen vastaan panemaan, jos sekaannusta halutaan.

        Levyjä ovat tietenkin myös ns. lerput ja korput, joita käytettiin tietokoneissa viime vuosituhannella. Ehkä jotkut haluavat kutsua niidenkin käyttämiseen tarkoittuja laitteita levysoittimiksi.


    • Anonyymi

      Ajatelisin että toi Philips vois olla hyvä ja halpa kanatta lähettä särkyvänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7553
    2. 105
      5553
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5037
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4426
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3150
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2823
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2344
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1956
    Aihe