Asiattomasti toimivat järjestyksenvalvojat

Anonyymi-ap

Onko muilla kokemuksia asiattomasti toimivista järjestyksenvalvojista jos on teittekö valitusta vai annoitteko asian olla?
Viikonloppuna oltiin puolison kanssa festareilla, josta puolisoni poistettiin liiallisen humalatilan takia. Hän oli juonut kolme kaljaa ja ei todellakaan ollut humalaisen oloinen edes. Järjestyksenvalvojat vaan tulivat selän takaa ilmoittamaan että ”sinä lähdet nyt pois alueelta” koitettiin asiaa selvitellä ja saada perusteluja sille että millä tavalla hän on liian humalassa vastaukseksi saatiin muun muassa että turpa kiinni pentu.
Alueelta pois kävellessä puolisoni jutteli ensihoitajien kanssa että ei ymmärrä tilannetta kun hän ei ole liian päihtynyt niin yhtäkkiä samat järkkärit tulevat ja leikkaavat häneltä rannekkeen pois ja väittivät että puolisoni olisi uhkaillut ensihoitajia mikä ei todellakaan pidä paikkaansa, hän käyttäytyi ihan asiallisesti, ennen tätä järkkärit olivat luvanneet että jos tunnin on pois alueelta saa tulla takaisin.
Alueelta pois kävellessä jv tuli naureskellen vastaan johon puolisoni tokaisi että mitä kyrpä jonka takia järkkäri pisti hänet varoittamatta käsirautoihin. Tässä täytyy huomioida se että puolisoni ei tehnyt minkäänlaista vastarintaa tai ollut uhkaava olihan toi tokaisu asiaton mutta ei käsittääkseni peruste laittaa varottamatta käsirautoihin niin että ranteisiin jää pahat jäljet. Voimakeinoistahan pitäisi aina varoittaa ensin ja järkkäriltä haukkuminen ja provosoiminen on ainaki omasta mielestä tosi asiatonta.
Voikohan tästä valittaa mihinkään ja jos valittaisi hyötyisikö siitä edes mitään?
Harmittaa että lipuista oltiin maksettu 90€ per naama ja käy näin. Järkkärit eivät edes antanut mahdollisuutta osoittaa että hän ei ole liian päihtynyt eikä tiedetä ollenkaan mistä he näin päättelivät kun ainoa perustelu heiltä oli vain ”liiallinen humalatila”
Järjestyksenvalvojat tilanteessa oli kaiken lisäksi esimiehiä oranseissa liiveissä niin ajattelisi että heillä olisi hallussa laki ja tieto siitä miten saa ja miten ei saa toimia esim haukkua asiakasta.
Järjestyksenvalvojat oli Aican firmasta.
Huvittaa Aicanin sivuilla teksti #koskamevoidaan, kylläjoo selvästi voitte tehä ihan mitä vaan.
Näissä tilanteissa ei varmaankaan tavallisella tallaajalla hirveesti ole mitään mahollisuutta saada omia oikeuksiaan puolustettua kun näitä järkkäreitä uskotaan kuitenkin ja onhan viimeaikasesta uutisoinnista nähty miten he toimivat ihan miten sattuu. Hauska sinänsä kun heidän pitäisi luoda turvallisuutta mutta kyl tässä ainaki oli ihan päin vastaista toimintaa.

21

2202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistä pitäisi valittaa?

      Jos puolisosi käyttäytyy häiritsevästi vain "kolmen kaljan" jälkeen, niin se on voi voi.

      Ihan tarpeeksi on tässä annettu löysää, mm. kerrottu, että alueelle pääsee kun pää on selvinnyt. Mutta ei... Pitää mennä ensihoitajia häiritsemään ja kyseenalaistamaan poistopäätöstä.

      Turvallisuusalan ammattilaisena tiedän, että osalle ihmisistä tuollainen löysän antaminen antaa vain lisää kierroksia ja piti tässäkin tapauksessa ryhtyä aggressiiviseksi ja kyrvittelemään.

      Kannattaa käyttäytyä ihmisiksi niin ei lennä alueelta ulos ja rannekettakaan ei viedä.

      Mitään rikostahan tuossa ei ole tapahtunut. Eikä edes ammatillisesti mitään kyseenalaista.

      Play stupid games - win stupid prizes...

    • Anonyymi

      Varmaan kyse KuopioRockista ja tosiaan Aicanin järkkäreistä.
      Millään muulla festarilla missään ei ole järkkärit omin päin leikanneet niin montaa ranneketta miellvaltaisesti asiakkailta.
      Aican maksaa palkan banaaneissa, niin ei liene ihme että saavat töihin apinoita.

    • Anonyymi

      Eli ensihoitajia ja järjestyksenvalvojia oli uhkailtu ja järjestyksenvalvojat toimivat ensihoitajien ja muiden ihmisten turvallisuuden takaamiseksi. Rikosaltiuteen taipuvainen, uhkaileva ja humalainen mieshenkilö oli saatettu järjestyksenvalvojien toimesta käsiraudoissa alueelta ulos.

      • Anonyymi

        Näinhän se on varmastikin mennyt. Mutta kun minulla on oikeus eikä mitään velvollisuuksia esimerkiksi käyttäytyä.


    • Anonyymi

      Te Suomalaiset olette siviilis,
      siis ihan omissa oloissa vapaalla
      TOINEN TOISENSA VARTIJOITA!
      Olette yksi vittumaisimmista kansoista Maailmassa,
      pienimielinen, kateellinen ja vahingoniloinen
      ja se hyvin kuvastuu valtiostakin joka
      puhuu hienoja mutta tekee toisin!
      Pelaa verkon kumpaakin puolta kautta historian!

      • Anonyymi

        Minkä maan kansalainen itse olet, kun on varaa suomalaisia mollata?


      • Anonyymi

        dgtn7878u65nu66e4n5un6


    • Anonyymi

      Finland is a wannabe country
      with, well, wannabe people!

    • Anonyymi

      On monia kunnon Suomalaisiakin mutta
      niin paljon paskiaisia!
      En sano huvin vuoksi vaan koska se on totta!

    • Anonyymi

      Jaaha, tuo Aican on näköjään joku henkilöstövuokrauspulju. Nuo nyt eivät herätä ainakaan luottamusta, olkoonkin että niiden ns. oikeiden turvafirmojen tyypit ovat syyllistyneet rikoksiin kuten olemme tänä vuonna saaneet mediasta lukea.

    • Anonyymi

      Paskahousut aseettomat varusmiespojat,
      muutaman kuukauden narrit!

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kyseessähän ei ole saman firman työntekijät.


      • Anonyymi

        Kaikenlaiset egoilijat tunkee itseään näille aloille.


    • Anonyymi

      juurikaan eri normaali asiakas huomaa kun joku rosvo otetaan njk

    • Anonyymi

      Ison Omenan vartijoiden suorittaman videoidun tapon jälkeen on kyllä luottamus horjunut suomalaisiin järjestyksen valvojiin. Samoin Suomen oikeusjärjestelmä on osoittautunut aivan sirkukseksi. Miten on edes mahdollista ettei iso omenan taposta tullut vartijoille rikosoikeudellsiia seuraamuksia?! Samoin ilmi tulleet poliisien ylilyönnit ja putkakuolemat sellimurhat ym. horjuttaneet luottamusta virkavaltaan.

      Sitä on elänyt elämänsä aika sinisilmäisesti kuvitellen että ammattilaiset ovat ammattilaisia ja osaavat toimia kuten pitää kun ei itse ole luojan kiitos koskaan tarvinnut olla tekemisissä näiden kanssa.

      • Anonyymi

        Mistä taposta sinä puhut? Käräjäoikeushan hylkäsi kaikki syytteet. Rikosoikeudellisia seuraamuksia ei tietysti tullut, koska asiassa ei nähty rikosta. En tosin tiedä, onko tuomio lainvoimainen eli onko asiasta tehty valitus hovioikeuteen. Enpä tosin usko, että siellä tuomio muuttuisi.

        Missä Suomessa on tehty sellimurha? Muistathan, että Suomi on oikeusvaltio, jossa tuomiot jakaa oikeus, ei sivustahuutelijat.


    • Anonyymi

      Lähetääämpä laivalle....

      • Anonyymi

        Toivottavasti se laiva uppoo kiäh kiäh


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toivottavasti se laiva uppoo kiäh kiäh

        Suomilaiva on uppoamassa, mikä on erinomainen juttu. Kansa on typerää ja vippifirmojen omistajat rikollisia.

        Tällaisen paskan täytyy ehdottomasti upota niin syvälle, ettei mitään toivoa jää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomilaiva on uppoamassa, mikä on erinomainen juttu. Kansa on typerää ja vippifirmojen omistajat rikollisia.

        Tällaisen paskan täytyy ehdottomasti upota niin syvälle, ettei mitään toivoa jää.

        Vain rikolliset tekee rahaa tässä maassa. Huumekauppa yms muu sellainen.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      132
      1644
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      39
      1562
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      60
      1306
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1285
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      204
      1071
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1044
    7. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      263
      1044
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      945
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      17
      897
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      868
    Aihe