Orava oli hukkunut sadevesitynnyriin Oli jo aivan turvonnut. Hautasin kurren. Voiko tuota vettä enää käyttää kasteluun ????
Kuollut orava
Anonyymi-ap
221048
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mitä näin jännää seuraavaksi ?
Jabadabaduuu. Eikö muuta tekemistä ???
Kikkeliskokkelis
Tökä-Töyssyltä voi kysyä lisätietoja.
Tökä tietää!
Mikä ettei ?? Mutta en käyttäisi salaatille ja mansikalle enkä muille maan päällä oleville kasveille. Mutta kukille kyllä !
Miksi vihaat kukkia?
Mä en nyt ainakaan viitsisi vehdata tommosen kanssa. Mutta nuuka on nuuka. Ilmaista sadevettäkin pitää säästää ja käyttää tehokkaasti.
Mikä sen parempaa kasteluvettä kasveille kuin sadevesi??
Oravan ruumisnesteet? Tai mikä ettei rotan.
Luonto on kiertokulkua. Toisen kuolema on toisen elämä. Minne luulet kaikkien elävien olentojen päätyvä kuoleman jälkeen? No tietenkin ensin kasvien ravinnoksi.
Toivottavasti ei ainakaan suolinkaisiksi tms. mun tarjottimelle tai vatsaan. Sinulla ei ole niin väliä.
Turhaa hysteriaa. Kastemadotkin kuolevat multaan, jossa kasvaa perunoita, joita sitten syöt. Mullassa möyrii neliöllä miljoonia eliötä ja bakteereita, mutta jostain syystä olemme kaikki elossa.
No sinä voitkin sitten juoda siitä oravaämpäristä jos haluat.
Yleisesti ottaen ei ehkä kannata juoda sadevesiämpärissä pitkään seisonutta vettä. Oli siellä sitten oravia tai ei.
Turhaa hysteriaa. Jopa juomavedes löytyy mikrobeja. Ihmisen immuunipuolustus hoitaa. Ihan hyvin voi juoda oravanraato vettä. Laittaa vähän teepussia tai kossua joukkoon jos maistuu pahalta. Pääasia ettei hyvä sadevesi mene haaskuun.
Taisi tässä takavuosina löytyä jostain vesitornista kuolleita oravia. Ei hoitanut ihmisten immuunipuolustus asiaa vaan ihan kyllä sairastuivat. Eli ei oravavettä juoda kannata, kukkien kasteluun voinee käyttää.
Sitten kun seuraavan pandemian nollapistettä aletaan jäljittää, niin älä ihmettele jos hazmat-pukuiset heput ilmestyy haahuilemaan puutarhaasi.
Löytyykö maapallolta kohtaa johon ei olis kuollut joku otus?
Eläimiä ei saa haudata ilman lupaa.
"Eläimiä ei saa haudata ilman lupaa."
Meillä saadaan vintistä loukuilla, varsinkin alkutalvesta, usein kymmenkuntakin hiirtä. Aina ne on omalle tontille, joko metsään tai pellolle haudattu. Ei ole ollut sellaista "lupaa". Mikä se on ja mistä sitä "lupaa" saa ja miten "lupaa" käytetään siinä hautauksessa?
Kun olemme nyt kuitenkin vuosikymmeniä harrastaneet hautaamista ilman "lupaa", niin voiko sitä laittaa jälkikäteen maaperään?
Etsi lähin sosdemien toimisto ja sinne avoi hakemus hiirien hautaamisesta ja ohjeen kera.
Ei kai tuo koske kärpäsiä?
laita ensi kesänä lauta kellumaan , joka yltää reunan yli. orava pääsee pois