Onko 4-5kk pennulle 6 kilometrin lenkki liian paljon? Kun näin yllättäin oltais kävelemässä sellainen metsäpolku ja aikaisemmin ollaan menty 1-2 km lenkkejä. Pentu on pieni-keskikokoinen.
Lenkin pituus 4-5kk pennulle
Anonyymi-ap
18324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kävelyä 5 min. per ikäkuukausi kahdesti päivässä.
Et sitten saanut kasvattajalta ohjeita?
Kasvattaja on normaalisti pennunostajan tietopankki.
Höpö höpö vaan.
Ja sun ongelma oli?
Se, että vaivaudut vastaamaan, vaikka minkäänlaista tietoa ei mistään olekaan. Aivan kaikki suoltamasi on niin päin persettä, ettei maksa vaivaa edes selittää miksei vastauksellasi tee kukaan mitään.
Sinun antisi aloittajalle?
Ahteristasi repimiesi teorioiden romukoppaan saattelu on aloittajan kannalta parasta mitä tässä saattoi tehdä. Te tosin molemmat kuulutte kategoriaan "täystollo", joten liikoja en odota. Mutta ihan vaikka olisin ollut kirjoittamatta yhtään mitään, niin anti olisi silti ollut parempi kuin noin umpityhmät hölötykset.
Tuo "5 minuutin sääntö" on toki joillain käytössä, mutta se ei tarkoita etteikö pentu saisi liikkua yli tuon ajan, vaan pennun pitää saada rauhassa ja turvallisessa ympäristössä leikkiä, juoksennella ym. oman halunsa ja voimiensa mukaan.
En itse noudata aikasääntöä orjallisesti kun olen pentuikäisten koirien kanssa kävelyllä vaan tarkkailen pentua ja sen käytöstä, antanut sen pysähdellä ja keskittyä välillä muuhunkin kuin reippaaseen kävelyyn.
Kävelylenkkejä pitää pidentää vähitellen. Aloittajana en veisi pentua useamman km lenkille kun se ei ole niihin tottunut tai varustautuisin kantokeikkaan.
Tutkitusti nettihäirikön luonteenpiirteitä voi kuvailla ilmaisulla "synkkä kolmikko".
Miksi sinä ilkeilet ja trollaat?
"Mutta ihan vaikka olisin ollut kirjoittamatta yhtään mitään, niin anti olisi silti ollut parempi kuin noin umpityhmät hölötykset"
Mikset sä noudata neuvojasi?
Miksi sun trollin pitää kirjoitella yksinäsi peräti kolme kommenttia samaan aloitukseen ja niistäkin yhdessä vastailet omaan aivopieruusi? Kaksi muuta sentään oli huomion kerjäämistä minulta. On se nyt taas rankkaa!
Narsistikin vielä!
No niin varmasti oletkin, kiva kun halusit lisätä. Mahtaa sun läheisilläsikin olla rankkaa.
Miksi itse kommentoit / vastailet meille?
Teille? Yritä nyt raukka ymmärtää, ettei persoonallisuuksia lasketa henkilöiksi. Kunhan saat pillerit järjestykseen, niin klonkkusyndrooma helpottaa.
Googleta persoonallisuus.
Mulla sentään läheisiä ihmisiä on 😍
No mitäs luulet, jos menet jopa kuusinkertaisen normaaliin nähden yhtäkkiä tekemään, niin mahtaako olla aika paljon jopa aikuiselle koiralle, saati pennulle? Ja jos ei maalaisjärki sano sen vertaa, mitkä ne OIKEASTI oleelliset tiedot olivat, niin pentua ei saisi olla ollenkaan.
Mulla keskikokoinen koira. Tuon ikäisenä useamman lenkin/ päivä, ni kilsoja tuli pakostakin paljon. Eikä viittiny yksin kotiin jättää, ku muut otin lenkille.
Riippuu kai koirastakin. Oma pärjäs ja jakso hyvin. Luustokuvissa kaikki priimaa.
Eläinlääkäriltä voit kysyä asiaa.
Ehkä se turvallisin tieto sieltä.