Mulla on koko raskauden (rv14) tuntunut aika ajoin kipua tuolla peräsuolessa. Semmoista jomotusta jossakin siellä. Kipu ei yleensä kestä kauaa, mutta on aikas häiritsevää. Mitään ummetusta tms. ei ole. Kohtalotovereita? =( mietin vain että mistä ihmeestä tämä voi johtua... =/
Kipu peräsuolessa?
8
9708
Vastaukset
- Anonyymi
PERÄPUKAMAT
- mamalee
tätä osasinkin odottaa,olis vaan tohon ekaan pitänyt jo laittaa että älkää vaan ehdottako peräpukamia..niistä en usko olevan kyse, vaikka ei kyllä kokemusta olekaan. Tiedän kuitenkin mihin "ideaan" peräpukamat perustuu ja kyseessä on erilainen kipu, semmoinen voimakkaampi ja ikäänkuin sykkivä. Ihan kun tuolta ylhäältä alaspäin tuleva. Itseasiassa emättimen "uumenissa" on joskus tuntunut samanlaista jomotusta. Kätilö sanoi että kohtu, emätin ja peräsuoli ovat kaikki niin lähekkäin, että siellä tapahtuvat muutokset heijastuvat helposti toisiinsa.
Mitään diagnoosi-veikkauksia en nyt välttämättä toivo, ajattelin jos jollakin muulla olis ollu samaa vaivaa. - tupu
mamalee kirjoitti:
tätä osasinkin odottaa,olis vaan tohon ekaan pitänyt jo laittaa että älkää vaan ehdottako peräpukamia..niistä en usko olevan kyse, vaikka ei kyllä kokemusta olekaan. Tiedän kuitenkin mihin "ideaan" peräpukamat perustuu ja kyseessä on erilainen kipu, semmoinen voimakkaampi ja ikäänkuin sykkivä. Ihan kun tuolta ylhäältä alaspäin tuleva. Itseasiassa emättimen "uumenissa" on joskus tuntunut samanlaista jomotusta. Kätilö sanoi että kohtu, emätin ja peräsuoli ovat kaikki niin lähekkäin, että siellä tapahtuvat muutokset heijastuvat helposti toisiinsa.
Mitään diagnoosi-veikkauksia en nyt välttämättä toivo, ajattelin jos jollakin muulla olis ollu samaa vaivaa.Minulla on ollut samantyyppistä kipuilua sekä peräsuolessa että emättimessä. Kipu alkoi noin rv 10. Nyt olen rv15 2, eikä kipua ole ollut muutamaan päivään. Liittynee kohdun kasvuun.
- ollut kipuja
tupu kirjoitti:
Minulla on ollut samantyyppistä kipuilua sekä peräsuolessa että emättimessä. Kipu alkoi noin rv 10. Nyt olen rv15 2, eikä kipua ole ollut muutamaan päivään. Liittynee kohdun kasvuun.
tuolla suolessa. joskus niin voimakasta että ei oo kunnolla pystynyt kävelemään :( onneks on aina ohi mennyt
- Irmeli rv15
No jopas sattui että jollain muullakin. Minua on niin kovin naurattanut se samainen peräsuolijomotus.Taitaa olla aivan normaalia kropan sopeutumista sisuskalujen uudelleen organisoinnissa.
- veneessä
Olen tuossa rv. 16 ja samaa kipuilua tuntunut silloin tällöin n. kerran viikossa taisi alkaa vko.lla 14.... : )
- molis
mulla oli tota aivan alkuraskaudesta n. rv5-9 , istuminenkin oli välillä vaikeaa. meni sitten myöhemmin ohitse,
- Anonyymi
Sisäiset pukamat vaivaavat noin. Ei aina syki. Minulla aina välillä tuota särkyä välillä emättimenkin puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838