Calabria, Capo Vaticano

Olen lähiaikoina aikeessa lentää Calabriaan, mutta se (-kin), Rhodoksen ja Sisilian lisäksi vaikuttaisi nyt olevan aikalailla tulessa. Wildfire'a Tropean vuorilla... Lämpötilat runsaasti yli 40°, lähes 50°. Turistit kertovat, että on vaikea hengittää.

Pohjois-Italiassa, Garda-järven ympäristössä, taas kovaa tuulta, jopa raekuuroja.

Se "ilmastonmuutos".

Lähipäivinä lämpötilat laskevat ja on Calabriaan tiedossa myös ukkosia. Tämä on helpotusta luonnolle. Aurinkoiset päivät kyllä kelpaisivat, mutta on otettava mitä Ukko Ylijumala ylhäältä tarjoaa...

Onpahan uusi turismikokemus, surffailla mailla, väistellen metsäpaloja. Hiukan hirvittää, mutta... Olen matkoillani pahempaakin kokenut.
133112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Nyt Calabriassa. Mitään näin äärettömän vihreää ja toisaalta turkoosinsinistä en ole maailmalla nähnyt. Korkeita vuorennyppyjä, syviä, vihreitä rotkoja, pitkiä, roomalaisia auto- ja junasiltoja. Metsiä, puita, palmuja, pensaita, ruohoa, maasta vuorten huipuille asti. Viljelyksiä, sitruunapuita, kukkia...

Sympaattisia ihmisiä. Oma persoonani on tavallista suomalaista temperamentikkaampi, joten osaan tulla toimeen etenkin vanhempien ihmisten kanssa.

Säätila: aurinkoinen, 27°-30°. En koko kesänä Suomessa saanut kunnon rusketusta. Täällä tulin punaiseksi ja tumman ruskeaksi 2 tunnissa hotellin uima-altaalla.

Kävin muualla Italiassa kauan sitten, joten tämä maa on nyt ikäänkuin uusi kokemus.

Äänestä
  • Metsäpaloja ei ole näkynyt, mutta bussin ikkunasta näin vuorenrinteitä joissa ilmeisesti tuli riehunut.

    Äänestä

Tänään +27°, ja jo kohta iltapäivästä alkoi viileä huone kutsua, italialaiset itsekin alkoivat valua uima-altaalta iltapäivä-siestoilleen. Nyt, paikallista aikaa klo 15:13, on ulkona aivan tulinen sää, ei tuonne lähde susikaan.

Eilen juhlittiin Calabria-päivää. Hotellilla calabrialaiset söivät isoine perheineen. Paikalliset pelimannit soittivat calabrialaista musiikkia. Kadulla oli basaarikatoksia.

Äänestä

Oli mukava matka. ☀️

Osallistuin kahdelle eri retkelle, muutoin olemiseni pyöri hotellin uima-altaalla sekä lähiympäristössä, talojen takana kulkevilla pikkukujilla ja jossa oli muutama pikkupuoti samalla pääkadulla, lähes ihan hotellin vieressä. Uima-altaalla oli pieni baari, juomista ja naposteltavaa. Suomalaista, mustaa kahvia, ilman maitoa, edusti "cafe americano".

Ainakin Calabrian rannikko on hyvin vuoristoista sekä laaksoista, suorastaan rotkoja. Samoin Capo Vaticanon alue. Vihreyttä kaikkialla, rotkoista vuorten huipuille. Kirkkaan sininen taivas ja meri. Kaunista.

Kaikki siellä on joko hyvin alhaalla, meren rannassa, tai hyvin korkealla, vuorilla tai niiden jyrkillä rinteillä. Kävelymatkat "kaikkialle vähänkin kauemmas" ovat pitkiä ja vaatii aina ainakin satojen metrien laskeutumiset jyrkkiä rinteitä alas, sekä samoin nousut. Mitään "hissejä" ei tietenkään ollut, niitä saisi muutoin olla kaikkialla. Kävely, auto tai mopo, näillä siellä ihmiset kulkivat. Tai sitten et liiku minnekään.

Fyysisesti huonokuntoisempien matkalaisten kannattaa ottaa tämä huomioon ja valita hotelli, jossa ja jonka vierellä on kaikki itselle tärkeimmät palvelut. Mahd. merenrannalla. Kovalla helteellä sieltä ei juuri kauemmas kävellä. Nyt oli hellettä 27-31°. Välillä, helteessä, myös viileää tuulta. Hotellihuoneessani oli hyvä ilmastointi.

Ruuat, aamiaiset hotellilla olivat runsaat. Iltaruokana aina myös erilaisia meren eläviä.

Äänestä
  • Faro on suomeksi majakka, ihan missä päin Italiaa tahansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Faro on suomeksi majakka, ihan missä päin Italiaa tahansa.

    Hyvä tietää. 🙂

    "Faro, Capo Vaticano" = "Capo Vaticanon majakka".

    Yritin keväällä aloittaa italian opiskelun netin kautta, mutta opetus oli epäselvää. Ihmiset puhuivat liian nopeasti, lauseista ja sanojen ääntämisistä ei saanut selvää otetta.

    Työväen opisto olisi kait paras paikka aloittaa opiskelu. Helsingin alueella näitä on kuitenkin vain sellaisissa kaupunginosissa, joihin olisi ilman omaa autoa työlästä iltaisin lähteä.

    Äänestä

Eilen illalla tuli YLE Teemalta Eila Kannisen ohjelma Calabriasta, tämä oli iloinen yllätys. Olen laittanut tallennuksiin ja aion katsoa tarkkaan.

Äänestä

Kiinalaiset sanovat: "Joka kulkee yksin, kulkee nopeimmin". 👣

Matkustaessaan huomaa, kuinka saattaa joutua luopumaan omasta halustaan, jos matkakumppani tahtoo yhdelle suunnalle ja itse toiselle. Matkalla kun aika voi olla rajallista, matkatoimiston bussi / risteilylaiva pysähtyy jonnekin ehkä pariksi tunniksi.

Yksin matkatessaan voi tehdä just mitä itse haluaa. Tämä vaatii kykyä yksin hoitaa itse itsensä, alkeellista kielitaitoa, rohkeutta, omien rajojensa ymmärtämistä ja niissä pysymistä, samalla myös itsesuojeluvaistoa sekä täsmällisyyttä = bussilla / laivalla on oltava ennen sen lähtöaikaa. Muutkin on otettava huomioon.

Opin nämä elämän alkeet jo nuorena, kun matkakumppaneiksi osui itsekkäitä, siivestäjiä, pummeja, ruikuttajia, epätäsmällisiä kavereita. Jos päästää muita ihmisiä lähelleen sähläämään, voi oma matka mennä siinä pilalle, voi joutua mukaan erilaisiin, "muiden" vaikeuksiin.

Ennalta hyvin valmistautuminen on avainasia. Itselläni on taipumus valmistautua "vähän liiankin hyvin" = turhia matkatavaroita mukana, mutta parempi näin päin kuin olla sitten pulassa kaukana, vieraassa maassa.

Vaikka matkustan yksin, matkustan kuitenkin tietynlaisella ryhmämatkalla ja on yhteydet matkatoimiston oppaaseen. Tämä luo mahd. tarvittavan, ulkopuolisen turvan. Ihan tonttuna en lähde maailmaa matkaamaan. Elämä opetti, jo kauan sitten.

Äänestä

Kaksi postikorttia tehneet matkaa jo 3 viikkoa...
Ei vielä tänäänkään tulleet.

Äänestä
  • Eikä vieläkään. Lähes kuukausi tehneet matkaa. Italian posti hukannut ne. Ei kannata enää odottaa.

    Onko muilla turisteilla täällä vastaavia kokemuksia Italian postilaitoksesta?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Eikä vieläkään. Lähes kuukausi tehneet matkaa. Italian posti hukannut ne. Ei kannata enää odottaa.

    Onko muilla turisteilla täällä vastaavia kokemuksia Italian postilaitoksesta?

    Sukulaiseni sai tänään hiukan myöhästyneet synttärionnittelut Capo Vaticanosta. Kortin matka vastaanottajalle kesti 6 viikkoa.

    Itse en ole saanut vieläkään...

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Sukulaiseni sai tänään hiukan myöhästyneet synttärionnittelut Capo Vaticanosta. Kortin matka vastaanottajalle kesti 6 viikkoa.

    Itse en ole saanut vieläkään...

    Korttini saapui tänään.
    Kiitos Italian postilaitokselle.🫠

    Olin jo valmistautunut, että ne ovat täysin kadonneet tai parhaimmillaan saamaan ne ehkä joulupostin mukana.

    Kortit olivat pyörineet 2 viikkoa jossakin ja sitten leimattu. Suomeen tulo kesti siitä vielä 4 viikkoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen lähiaikoina aikeessa lentää Calabriaan, mutta se (-kin), Rhodoksen ja Sisilian lisäksi vaikuttaisi nyt olevan aikalailla tulessa. Wildfire'a Tropean vuorilla... Lämpötilat runsaasti yli 40°, lähes 50°. Turistit kertovat, että on vaikea hengittää.

Pohjois-Italiassa, Garda-järven ympäristössä, taas kovaa tuulta, jopa raekuuroja.

Se "ilmastonmuutos".

Lähipäivinä lämpötilat laskevat ja on Calabriaan tiedossa myös ukkosia. Tämä on helpotusta luonnolle. Aurinkoiset päivät kyllä kelpaisivat, mutta on otettava mitä Ukko Ylijumala ylhäältä tarjoaa...

Onpahan uusi turismikokemus, surffailla mailla, väistellen metsäpaloja. Hiukan hirvittää, mutta... Olen matkoillani pahempaakin kokenut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu